Медия без
политическа реклама

За броени минути Борисов свали и качи ДДС за основните храни

Горанов и Менда Стоянова са против намаляването на ДДС за ресторантите, но аз съм им началник, отсече премиерът

12 Май 2020ОбновенаМИЛА КИСЬОВА

Posted by Boyko Borissov on Tuesday, May 12, 2020

Правителството се огъна пред настояването на ресторантьорите да се свали ДДС за бранша и обяви, че от 1 януари 2021 г. той става  9% за целия туристически сектор. За това се договориха от сдруженията на хотелиерския и ресторантьорския бизнес с премиера Бойко Борисов. Така по-нисък данък ще плащат всички видове заведения - ресторанти, барове, дискотеки и т.н.

След срещата от Министерския съвет изпратиха прессъобщение, в което се посочва, че от началото на 2021 г. налогът ще падне на 9% не само за сектор "Туризъм", но и за храни от първа необходимост. Час по-късно пресслужбата на правителството коригира съобщението и посочи, че ДДС става 9% само за заведения, заведения за обществено хранене и развлекателен сектор, категоризирани по Закона за туризма. Второто съобщение за свалянето на ДДС вече било съгласувано с Министерство на финансите.

От снимката, разпространена от пресслужбата на МС, става ясно, че финансовият министър Владислав Горанов не е присъствал на срещата. В разговорите с представителите на хотелиерите и ресторантьорите участват Даниела Дариткова, председател на парламентарната група на ГЕРБ, и Деница Сачева, министър на труда и социалната политика.

"Финансовият министър е категорично против свалянето на ДДС, Менда Стоянова - също. Но не всичко са сметки, а и партията ми е по-важна", разясни премиерът Бойко Борисов на изненадващ брифинг в парламента, в който участваха и представители на коалиционния партньор в управляващата коалиция от Обединени патриоти. До Борисов седнаха председателката на парламентарната група Даниела Дариткова, лидерът на НФСБ Валери Симеонов и Искрен Веселинов от ВМРО.

"Имам пълно доверие на финансовия министър, но той не ми е началник. Важна ми е партията. Ако някой не е съгласен, е свободен да си подаде оставката", добави Борисов. Той каза, че ще бъде направен опит намаляването на ДДС за ресторантьорите да влезе в сила веднага, но не знае дали ще е възможно. "По принцип ГЕРБ са категорично против, но аз смятам, че това е шанс за осветляване на бранша, да започват да плащат заплатите и осигуровките към тях на цената, на която са. Затова не могат да проработят мерките 60/40, защото са ги осигурявали на минимална заплата", разясни Борисов.

Сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" е единственият у нас, в който средната заплата не просто е под 1000 лв., а едва надхвърля минималната заплата - за последното тримесечие размерът й е 766 лв., при това намалява спрямо третото с 16 лв. Премиерът оправда мярката с това, че секторът дава заетост на "200-300 хил. души", но според НСИ в него са заети 104 890 души към края на декември 2019 г.

Борисов заяви още, че зорко ще следи приходите от ДДС месец за месец. От рестораньорския бранш били уверили премиера, че с по-ниския 9%-ен данък, ще направят повече приходи за бюджета отколкото при 20% налог. "Когато падне данъкът с 11%, ми е интересно дали с 11% ще паднат цените. Това също ще го проследим", поясни Борисов.

Премиерът обяви, че ще се намали ДДС и за книгите, защото те са духовната храна. ГЕРБ отдавна обмисляли тази идея, но едва сега намерили повод да я прокарат. Премиерът обаче категорично отхвърли идеята за по-нисък ДДС за лекарства и основни храни. "И сега държавата субсидира тези дейности, чрез дотациите за земеделците и животновъдите и ниските данъци при лекарствата", аргументира се той.

"Решението е политически риск, но то е в подкрепа срещу загубите от COVID-19 в ресторантьорския бранш. Правим изключение, защото с наша заповед е затворен секторът, образно казано. И така е в цял свят. Това може пък да е една мярка, която в последствие да даде добри резултати и да бъде трайна. Всичко е в нашите ръце. С обсъдените промени с понижения ДДС, означава, че оборотите и дейността на ресторантите и хотелите трябва да са 100% на светло", каза още премиерът.

През годините няколко икономически бранша безуспешно се опитваха да склонят правителството да намали ДДС за техните продукти. По-ниска ставка искаха производители на основни храни и лекарства. Премиерът Бойко Борисов дори беше обещал миналата година на книгоиздателите да намали ДДС за книгите, но това не се случи. Винаги позицията на правителството и финансовите министри е била, че по-ниските ставки ще доведат до повече злоупотреби, но не и до по-ниски цени и по-голямо потребление.

В момента по-ниска ставка от 9% се начислява единствено за туристическите пакети при хотелските настанявания.

На срещата на ресторантьорите с премиера е договорено още отлагане на влизането в сила на промените в Наредба Н-18 за касовите апарати за срок от една година, в резултат на което тя ще започне да действа от 1 март 2021 г.

В рамките на срещата бе посочено, че ще бъде възложено изготвянето на анкризисен план, включващ предоставянето на кредити и грантове от ББР с участието на експерти от сектор „Туризъм“. Дискутирано е също премахването на критерия за липса на задължения към държавата само за 2020 г. при кандидатстване за мерките за справяне с икономическите последици от коронавируса. В момента това изискване спъва много фирми да кандидатстват за антикризисните програми на правителството като мярката "60/40" и евтините заеми, отпускани от ББР. От бранша твърдят, че голяма част от ресторантьорите имат неизплатени осигуровки и данъци към бюджета заради пандемията COVID-19.

Ваучерите за туризъм у нас ще са за хората на първа линия - полицаи и медицински работници, обясни на брифинга пък Валери Симеонов. С тези ваучери първо ще се запълнят държавните бази, после частните. "В туристическите обекти цари едно двуличие. Хотелите плащат 9% ДДС, а ресторантите в тях - 20%. Така стават измамите", смята още лидерът на НФСБ. Според него с намаляването на ДДС бизнесът ще се осветли и дори ще има ръст на приходите.

Ключови думи:

ДДС, ресторантьори

Още по темата