Медия без
политическа реклама

Вл.Горанов: Доходите в този мандат растат с двуцифрени размери

Нали не искате да кажете, че председателят на ДАНС или министърът на правосъдието също са знаели и също като мен са покровителствали грешното прилагане на закона за хазарта, пита финансовият министър

22 Февр. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Финансовият министър Владислав Горанов не счита, че приемането решението на Народното събрание за влизането на България в т.нар. чакалня за еврозоната не е станало през "задния вход", без информационна кампания. Това той обяви пред "Нова тв".

"Само ще спомена един голям форум, проведен в началото на януари, с присъствието на премиера, управителя на БНБ, министъра на финансите. Основна тема на първия панел беше приемането на еврото. Обикновените хора се притесняват за трансформацията от лев към евро именно по причина, че тези които в момента развяват знамената, като депутата Гечев (Румен), направиха така, че преди да има валутен борд левът рязко се обезцени. Точно поради страховете, с които в момента продължават да бъдат манипулирани българските граждани, си струва да продължи дебатът за еврото - каза Горанов. - Ние сме тръгнали към еврото в момента, в който сме се присъединили към ЕС. И тук въпросът е по-скоро има ли причина за притеснения, или не? И отговорът е "Не". Защото ясният мандат на българския парламент е, че България ще се присъедини, когато и да стане това, към еврото с курса, който е в момента.

Нито една държава, която се е присъединила към еврото не е обедняла заради еврото, напротив - в последно присъединилите си държави, веднага след това се забеляза рязка конвергенция, рязко подобряване на икономическото им състояние, и това е логично. Защото когато клубът на държавите от еврозоната ви приеме вътре, това е един атестат - и за качеството на управление в една държава, и за нейната икономическа и финансова система.

Премиерът е прав да не го правим, докато няма пълен консенсус. Защото не можем да носим политическата отговорност за правилните решения, ако нямаме консенсус в обществото. Заради страховете на хората, че всичко ще поскъпне, трябва да има политическа класа, която да обяснява. И медиите да не допускат в собствената си среда да си говорят откровени глупости и неверни неща. Затова е такава реакцията и на министър-председателя.

Мисля че референдум (по въпроса за еврото) няма да допринесе с нищо, докато хората не са достатъчно добре информирани. Сигурно е едно - че когато влезем в еврозоната, всички левове ще бъдат заменени в съотношението, което е в момента - 1,95583. Може да сте сигурни, че акумулираната инфлация само заради прехода към евро се измерва в порядъка 0.2-0.3% в годишна база. Инфлацията не е свързана с еврото - колкото по-богати ставаме, толкова повече ще растат цените и ще се доближаваме до ценовите равнища, които действат в ЕС. И логиката е много проста: Ако днес взимате 1200 лв., а после почнете да взимате 605 евро, и някой се опита да удвои цените и един хляб да ви го продаде за 1 евро - вие просто няма да си го купите. И съм сигурен, че тогава ще има и такъв, който ще ви продаде хляб за 50 евроцента. Пазарът ги решава тези неща".

Горанов говори и за сваленото наскоро политическо доверие към правителството от страна на президента Румен Радев.

"Това си е негова оценка и не се споделя от партиите, които подкрепят правителството. Защото, ако погледнем числата, как се развива държавата - тя се развива изключително успешно. Доходите за последните години, особено в последния мандат, растат с двуцифрени размери. Това касае не само минималната заплата, но и средните доходи, които вече надхвърлят 1300 лева. А когато стартира този мандат средната заплата беше около 880. Така че има много показатели, които опровергават тезата, че държавата е в криза, и че институциите не работят. С подобин тип правене на политика (б.р. - че въпреки това си оставаме най-бедните) - с фалцет и заклинания, няма как да станем по-богати. Демокрацията ясно е определила рамката. Проблемът, според мен, на президента е, че той още от първите дни когато встъпи в длъжност се наложи да поеме изпълнителната власт и всъщност той не можа да остане само в рамките на президентската институция, както е описана по конституция. Онзи ден ни заплаши със служебно правителство, което не е заплаха, а съществуваща в Конституцията правна възможност."

Що се отнася до проблема с хазартните игри, и по-специално лотарийните на Васил Божков, Горанов отрече да има каквато и да е вина за плащането на по-малък от дължимия данък от страна на хазартните оператори.

"Законът е прилаган грешно през цялото време в съглашателство между Комисията по хазарта и съответните хазартни оператори, които са декларирали каквото им се е искало, а Комисията е приемала каквото те са декларирали. Шефа на комисията го назначава финансовият министър, т.е. аз. Но, ако отворите Закона за хазарта, Комисията по хазарта е единственият орган, който регулира, лицензира и наблюдава хазарта. Ние редовно сме виждали отчетите по начина, по който са ги декларирали. И Комисията, съставена от институции, като ДАНС, министерствата на правосъдието на икономиката, някои от другите... Дори да приемем, че финансовият министър е бил злонамерен, знаел е и е прикривал определени обстоятелства. Как би могъл да го направи, при положение, че вътре са представени 4-5 държавни институции, някои от които свързани с националната сигурност? Нали не искате да кажете, че председателят на ДАНС или министърът на правосъдието също са знаели и също като мен са покровителствали грешното прилагане на закона? Комисията по хазарта се е провалила в тази си част. Неслучайно някои нейни членове не си стоят в къщи, а са с мярка за неотклонение."

Още по темата