Медия без
политическа реклама

Управляващите махат 90 параграфа от преходните разпоредби на бюджета

Законовите промени, свързани с административната реформа, ще се внасят отделно

04 Февр. 2022
БГНЕС
Любомир Каримански

От преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2022 г. ще бъдат извадени над 90 параграфа, които предлагат промени в други закони. 

Това обяви председателят на комисията по бюджет и финанси Любомир Каримански по време на заседанието на комисията, на която се гледа на първо четене закона за държавния бюджет. Той посочи, че между първо и второ четене ще отпаднат параграфите от 10 и 104 в преходните и заключителни разпореди. 

В тези разпоредби се предлагат промени в десетки закони заради преструктурирането на министерствата и преместването на агенции и държавни предприятия от едно министерство в друго. Най-смущаващото е, че част от промените са свързани с реформа и в съдебната система. Например с промени в Закона за съдебната власт се създава Държавна агенция по вписванията към Министерски съвет. Под нейно управление ще преминат няколко регистри - за кадастъра, имотния регистър, за нотариусите и нотариалната дейност.

За огромния брой преходни и заключителни разпоредби се разбра едва, когато Министерският съвет внесе законопроекта за бюджета в Народното събрание. Това предизвика остра критика срещу четворната коалиция, че повтаря същите методи, които прилагаше ГЕРБ - да вкарва важни законови промени през задния вход, без обществено обсъждане.

"Тези промени ще минат през нормалната процедура на законопроекти с необходимата оценка на въздействие и на обществено обсъждане", каза Каримански.

Министърът на финансите Асен Василев изрази съгласие да отпаднат посочените параграфи.

Новата власт продължава порочната практика да се правят важни промени в държавата чрез преходни и заключителни разпоредби в нямащи нищо общо със съответните теми закони.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?