Медия без
политическа реклама

Кабинетът тръгва към мащабно концесиониране на ключова инфраструктура

Всяко министерство трябва да предложи по 3 проекта, за които националното финансиране не стига

Днес, 14:09
Росен Желязков
Илияна Димитрова
Росен Желязков

Правителството има намерение да реализира мащабна програма за публично-частни партньорство по изграждането на ключова инфраструктура. Предвижда се включване на нови обекти в плана за действие за държавни концесии до 2027-а година, ще бъдат извършени подготвителни действия за концесиониране на пристанища и летища. Възможни са и други форми на публично-частни партньорства. Целта на тази програма е привличането на стратегически и финансови инвеститори и акумулиране на ресурси за допълнително разширяване на инфраструктурата на фона на свиващо се финансиране от ЕС. 

Това обяви премиерът Росен Желязков в рамките на отчета за изпълнението на управленската програма на правителството. Премиер и вицепремиери отчетоха основни пунктове от изпълненото от управленската програма до момента. 

Желязков представи виждането на кабинета за политиката по развитие на публично-частни партньорства в отговор на въпрос за информации за изявен интерес на крупен инвеститор към Балкански поток. По-рано през деня лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че не става въпрос за продажба, а за влизане частен капитал за разширяване на капацитета. Желязков не коментира в детайли, но изтъкна, че интересът към разширяването на този обект е огромен на фона на предходни опити за оспорването му. Желязков допълни, че не става дума само за един инвеститор, а целта е да се привлекат много големи инвеститори. 

Балкански поток” няма да се продава на американски хедж фонд. Но влизането на мощни инвеститори в България би било много добре за българската енергетика". Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в Народното събрание.

"Средствата от ЕС за кохезионна политика и изграждане на инфраструктура ще намаляват. Този ресурс може да бъде заменен или с увеличаване на данъчната тежест - нещо, което правителството не възнамерява да прави, или чрез привличане на инвестиции от финансови и стратегически инвеститори. Това са инвеститори тип котва, които заради репутацията, която носят, променят цялата среда", коментира Росен Желязков. Той допълни, че неслучайно вицепремиерът Гроздан Караджов говори от първия ден за развитие на публичната инфраструктура чрез публично-частни партньорства. Според Желязков България се е доказала като инвестиционна среда, което е ключов въпрос, защото концесиите са с дълъг период от 30-40 години и изискват сигурно, както и правов ред. Желязков допълни, че няма да се работи само по развитие на газопреносната инфраструктура, но и за пътна и железопътна инфраструктура.

Плановете за нови концесии бяха част и от отчета на вицепремиера Гроздан Караджов. Той обяви като изпълнена задача актуализирането на плана за държавни концесии, както и подготвителните действия за възлагано на концесии на летища и терминали. От взетите решения на МС се разбра, че всяко министерство трябва да идентифицира по 3 значими проекта за строителство и услуги, за които липсват средства в средносрочната бюджетна прогноза. За всяко предложение министрите трябва да извършат оценка доколко приложима е концесията. "Мерките са израз на политиката на правителството за по-широко използване на механизмите на публично-частно партньорство по Закона за концесиите", се изтъква в решението. На министрите е поставен краен срок 16 юни. 

Концесиите бяха ключова тема в предизборни кампании на ИТН и при опитът им за съставяне на правителство на малцинството. 

СВЪРШЕНО 

Като постижение за първите месеци от мандата Желязков отчете в областта на финансите подобрена събираемост на данъци и акцизи, донесла според него допълнителни приходи от 1 млрд. лв. В сектор сигурност според Желязков постоянните дебати, които текат, са в резултат на операции в МВР за изчистване на структурите от политически чадъри. Вицепремиерът Томислав Дончев пък акцентира на постигнатото по линия на плана за възстановяване и еврофондовете, където завареното е било катастрофално. Дончев отчете за успех ускоряването на плащанията по плана за възстановяване със 700 млн. лв. и  договарянето на допълнителен ресурс от 1.5 млрд. по оперативните програми. Бяха споменати постижения по сектори, като акцент имаше върху свършеното в областта на образованието, социалната политика, транспорта. Правителството възнамерява да се отчита на всеки три месеца. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата