Медия без
политическа реклама

Голямото декемврийско харчене докара бюджета до дефицит

Хазната приключва годината на червено с 1.2 млрд. лева

Pixabay

Правителството на Бойко Борисов успя да докара бюджета за 2019 г. до дефицит.  След ударно харчене на парите на българските данъкоплатци през декември хазната приключва годината с близо 1.2 млрд. лева превишение на разходите над приходите. Това сочат предварителните данни на Министерството на финансите, обявени преди часове.

Отчетеният дефицит за 2019-а се дължи основно на плащането за покупката на американските изтребители, твърдят от МФ.  Само че въпросното плащане бе през лятото,  в средата на годината, и въпреки него в края на ноември бюджетът все още бе с излишък, при това немалък  - 1.3 млрд лева. 

Основната причина държавните финанси изведнъж да излязат на червено, са огромните разходи, които кабинетът направи в последните седмици преди Нова година - като непланираните "преводи" за строителство на магистрала "Хемус", за тол системата, за ремонти на пътища, за коледни бонуси и премии на чиновници и много други. По груби сметки извънредните харчове на кабинета - непредвидени в закона за бюджета или планирани за едно, а после дадени за друго, се измерват в милиарди левове. Колко точно, е трудно да се каже, тъй като през годината министрите десетки пъти приемаха постановления за най-различни разходи, с което на практика пренаписваха и изменяха бюджета - без обществено обсъждане, без дебати в Народното събрание, без ясни мотиви и точни цели. Тази порочна практика продължава от години, но тъй като не се намира институция, която да се намеси, правителството я упражнява все по-безпардонно и в нарастващи мащаби. 

Най-лошото е, че  управляващите системно успяват да изкарат бюджета на червено, въпреки че се провалят в извършването на инвестициите, заложени в годишния закон за държавните финанси. Именно по тази причина наред с безогледното изливане на пари за спешни ремонти и кърпежи, разнообразни какви подаръци и жестове към данъкоплатците на финала на 2019-а важни капиталови разходи се оказват неизпълнени. 

Министерството на финансите посочва на сайта си, че от  2020 г. нататък бюджетът ще бъде балансиран - т.е. повече дефицити няма да има. Въпросът е доколко може да се вярва на такива уверения - бюджет 2019 също бе планиран без дефицит, преди през лятото кабинетът да поиска актуализация заради сделката с военните самолети.

По предварителни оценки на МФ планът за приходите за 2019 година по консолидираната фискална програма ще бъде изпълнен на 100%. Общо от данъци, акцизи, такси, мита, помощи, дарения ще бъдат събрани 43.896 млрд. лв. Това е с 4.245 млрд. лева повече в сравнение с 2018 г. 

 

Още по темата