Медия без
политическа реклама

Фондът за гарантиране на влоговете още е полупразен след фалита на КТБ

Синдиците на банката са възстановили само 1/4 от парите на кредиторите и вложителите

Илияна Кирилова

Осем години след фалита на КТБ Фондът за гарантиране на влоговете още не може да възстанови финансовия си ресурс, който изцяло отиде за удоволетворяване на вложителите в банката. Наред с това фондът има да изплаща дълг за близо един милиард лева.

Размерът на наличните средства към края на февруари 2023 г. е 1.486 млрд. лв., отчита председателят на УС на фонда Матей Матев в последния бюлетин на Асоциацията на банките в България.

При затварянето на КТБ през 2014 г. във Фонда за гарантиране на банковите влогове (ФГБВ) имаше 2.1 млрд. лв., събрани от регулярни годишни вноски от всички търговски банки у нас, които на практика са пари, взети от клиентите на банките. Почти цялата сума тогава бе използвана за възстановяване на спестяванията в КТБ до защитения размер от 196 000 лв. Наличният ресурс във фонда обаче бе недостатъчен да покрие необходимите 3.7 млрд. лв. за разплащане с над 112 000 фирми и граждани. Затова фондът изтегли през 2015 г. заем от държавата в размер на 1.7 млрд. лв., а след това и от други две финансови институции, за да рефинансира този заем.

"Продължава безпроблемно да се обслужват задълженията към Международната банка за възстановяване и развитие и Европейската банка за възстановяване и развитие", отчита шефът на фонда Матей Матев. Към края на 2022 г. задълженията към двете банки са - 557.68 млн. лв. към МБВР и 439.78 млн. лв. към ЕБВР. През юни има плащане, при което непогасената главница по двата заема ще стане 420 млн. евро.

Уточнява се, че "благодарение на по-дългия матуритет на двата заема, както и по-ниската цена на ресурса", ФГВБ е намалил тежестта за търговските банки като е определял по-нисък размер на дължимите от тях годишни премийни вноски. По време на ковид-пандемията вноските на банките за 2020 г. и 2021 г. са били по-ниски от тази за 2019 г.

ОТ ОСРЕБРЯВАНЕ НА ИМУЩЕСТВО НА КТБ

За осем години синдиците на КТБ са успели да възстановят само 948.373 млн. лв. на ФГБВ, който се явява най-големият кредитор на фалиралата банка, става ясно от отчета. Досега синдиците са организирали пет частични плащания към кредитори и "незащитени" вложители, като последният транш бе през лятото на 2022 г., Тогава сумата, разпределена за ФГБВ, бе символична - около 3800 лв.

Вероятно това ще е и последната сума, която фондът ще получи от КТБ, защото петгодишната програма за осребряване на имуществото от масата на несъстоятелността на банката, одобрена от управителния съвет на фонда, изтече в края на 2022 г. В проведените пет частични плащания синдиците възстановиха около 1.3 млрд. лв. на кредиторите с обезпечени вземания и на обикновените вложители - граждани и фирми, със спестявания над защитения лимит. Това е около 1/4 от общата кражба от фалиралата банка, която по груби сметки от списъка с кредиторите, се оценява на над 5 млрд. лв. 

ПОРТФЕЙЛ

Над 80% от парите във фонда се съхраняват като депозит в Българската народна банка, което означава, че са на отрицателна лихва. Останалите 20% са инвестирани единствено в държавни ценни книжа. От февруари 2023 г. среднопретеглената доходност до падеж на инструментите в портфейла вече е по-висока от среднопретегления лихвен процент по привлечените средства, похвалиха се от ФГБВ.

Още по темата