Медия без
политическа реклама

От догодина фирмите ще подават финансовите си отчети само в НСИ

Отпада обявяването и в Търговския регистър, където данните ще бъдат предоставяни служебно

28 Апр. 2025
Традиционните опашки пред Агенцията по вписванията, които се заформят всяка година преди крайния срок на подаване на годишните финансови отчети - 30 септември, ще останат в историята.
Илияна Кирилова
Традиционните опашки пред Агенцията по вписванията, които се заформят всяка година преди крайния срок на подаване на годишните финансови отчети - 30 септември, ще останат в историята.

Промени в Закона за статистиката, внесени в Народното събрание от депутати, предвиждат сериозно облекчение за бизнеса от догодина. Фирмите вече няма да подават на две места - в НСИ и в Търговския регистър, годишните си финансови отчети и съпътстващите ги статистически справки и документи. Това ще става само в НСИ, а институтът ще предоставя по служебен път информацията на Агенцията по вписванията.

За премахването на дублираното подаване на едни и същи данни пред две различни държавни институции има внесени два почти идентични законопроекта - един на ГЕРБ и един на ПП-ДБ. Ако бъдат приети, промените се предвижда да влязат в сила от 1 януари 2026 г.

Промените целят не само намаляване на административната тежест за бизнеса. С тях се модернизира процесът на ползване и анализиране на данните от финансовите отчети на фирмите, тъй като се предвижда те да бъдат подавани единствено в машиночетим формат. Настоящата система включва множество ръчни процеси и подаване на сканирани PDF копия на финансови отчети към Агенцията по вписванията, което затруднява обработката, сравняването и анализа на данните в тях.

Според законопроектите НСИ ще въведе и ще поддържа информационна система "Единна входна точка" за подаване на годишни отчети за дейността, съдържащи статистически справки, счетоводни документи и годишни финансови отчети. Подадени в машиночетим вид, след това тези отчети ще бъдат достъпни не само за Агенцията по вписванията, но и за всички държавни институции. От своя страна Агенцията по вписванията ще предоставя финансовите отчети като отворени данни, улеснявайки достъпа до информацията в тях за изследователи, инвеститори и обществеността.

Това улеснение се очакваше отдавна от фирмите. Преди години отпадна подаването на годишните финансови отчети в НАП след интеграция между нейната информационна система с тази на НСИ. През 2017 г. НСИ обяви, че започва проект за интеграция на информационната си система "Бизнес статистика" и с Търговския регистър. Този проект бе финансиран от европрограмата  "Добро управление" с близо 600 хил. лв.

Очакван ефект от  автоматизираното подаване на отчетите в машиночетим формат е и ускоряването на тяхното публикуване в Търговския регистър. Както е известно публикуването се бави с години, защото служителите на Агенцията по вписванията едва смогват да обработят и качат документите в Търговския регистър. В момента в Търговския регистър се публикуват отчети за 2022 г., което лишава инвеститори и обществото от навременна и актуална информация за състоянието на фирмите у нас.

След въвеждането на "Единната входна точка" за годишни отчети за дейността и годишни финансови отчети, Агенцията по вписванията няма да прави проверки, а ще публикува отчетите, така както са й подадени от НСИ. Изключение ще са само отчетите на акционерните дружества, които подлежат на задължителен независим финансов одит.

Всяка година НСИ ще утвърждава формулярите с изискуемите данни, а Агенцията по вписванията, като институция, отговорна за публичната част на финансовите отчети, всяка година ще определя правилата за трансформация на разширените данни до подходящ формат. Утвърдените формуляри ще се зареждат в информационната система "Единна входна точка" най-късно до 1 декември.

Допълнителните документи като адвокатски пълномощни, одиторски доклади и др. могат да бъдат подавани, като прикачени файлове, а конкретният подход ще бъде определен в наредба. 

Информационната система "Единна входна точка" ще има интеграция и с RegiX (средата за междурегистров обмен), електронния регистър „Единство“ и други регистри, поддържани от държавни и частни администратори на данни. Ако в годишния отчет за дейността се изисква попълване на данни, които са налични в други регистри (напр. данни за собствеността), те ще се извличат от тях.

Последвайте ни и в google news бутон