Медия без
политическа реклама

Данъчното облекчение за ремонт на жилището ще се ползва през 2022 г.

Тази година крайният срок за обявяване на доходите е 5 май, тъй като 30 април е почивен ден

11 Яну. 2021ОбновенаМИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова

Новото облекчение, което може да намали дължимия данък върху доходите с до 200 лв., когато се прави ремонт на жилището, ще се ползва чак през 2022 г.  Това уточни говорителят на НАП Росен Бъчваров пред БНР по повод старта на данъчната кампания от днес - 11 януари.

"През тази година домакинствата, които правят ремонт на жилището си, ще трябва да поискат платежен документ от майсторите за извършения труд - фактура, касов бон, платежни за банкови преводи, и да ги съхраняват до 2022 г., за да ги приложат към данъчната декларация за доходите от 2021 г.", обясни Бъчваров.

Облекчението позволява гражданите да приспаднат от данъчната основа направените през предходната година плащания на майстори за ремонт на жилищата със сума до 2000 лв. Отстъпката е само за труда на майстора, но не и за вложените строителни материали.

По същия начин - чак през 2022 г., ще се ползва и нововъведеното данъчно облекчение за деца. Става въпрос за отстъпката за деца, която може да намали данъка с 450 лв. за едно дете, 900 лв. - за две и 1350 лв. за три и повече деца. През 2022 г., когато се подава данъчната декларация за доходите от 2021 г., родителите ще може да намалят доходите си съответно с 4500 лв. за едно дете, 9000 лв. - за две и 13 500 лв. за три и повече деца.

През тази година ще важат старите облекчения за деца - отбив от данъка с 20 лв. за едно дете, 40 лв. за две и 60 лв. за три и повече деца.

Въпреки че данъчните декларации за доходите от 2020 г. се приемат в офисите на НАП от днес, от приходната агенция очакват масовото им подаване да стане през март. От март НАП ще са готови с предварително попълнените декларации, които изискват данъкоплатците единствено да потвърдят данните в тях. Те бяха въведени през 2020 г. "Тогава близо 90% от данъкоплатците използваха тази възможност или попълниха електронни данъчни декларации", посочи Бъчваров. Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис, ще могат да се възползват от предварително въведената в декларациите им информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения,  граждански договори и хонорари, субсидии, изплатени на земеделски производители, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица. Доходи от наем, получен от физически лица, обаче данъкоплатецът трябва сам да впише в попълнената от НАП декларация.

До края на март данъклатците, които подадат декларациите си и платят пълния размер на налога, ще ползват 5% отстъпка. Тя обаче не може да надхвърля 500 лв.

Тази година крайният срок за обявяване на доходите е 5 май, тъй като 30 април е почивен ден, напомнят от приходната администрация.

Говорителят на НАП припомни, че има и още едно данъчно облекчение, което е в сила от три години. Данъкът може да падне с 1%, ако данъкоплатецът е получавал всичките си доходи по банков път и 80% от тях са похарчени също по банков път или с разплащания с карти. "През 2020 г. заради пандемията разплащанията онлайн или чрез банкова карта силно се увеличиха. Хората може да се възползват от това облекчение", посочи Росен Бъчваров.

Още по темата