Децата все по-често сами ограничават екранното си време, за да се справят по-добре с психичното си здраве, личната безопасност и способността си за концентрация. Тези неочаквани резултати даде ново проучване на изследователската компания GWI сред 20 000 младежи и техните родители в 18 държави. Не е известно дали България е сред тази извадка.
Според експерти, децата реагират на нарастващата загриженост, че прекаленото време онлайн може да бъде вредно, като поемат контрол върху използването на социални медии и смартфони, вместо да чакат родителите им да налагат ограничения, съобщава "Гардиън".
Броят на децата на възраст между 12 и 15 години, които си правят почивки от смартфони, компютри и таблети, се е увеличил с 18% до 40% от 2022 г. насам, показва изследването. Проф. Соня Ливингстън, директор на центъра „Дигитално бъдеще за децата“ към Лондонското училище по икономика (LSE), споделя, че тези резултати се потвърждават и от тяхно изследване, чието публикуване предстои. То показва, че децата и младежите изпробват различни начини за управление на въздействието на онлайн живота върху тяхното благосъстояние – включително почивки от социалните медии, отклоняване на вниманието от негативни преживявания онлайн, търсене на по-позитивни преживявания в интернет, а в някои случаи и пълно прекратяване на използването на социални мрежи.
Ливингстън казва: „Децата са разбрали посланието – от родителите си, от медиите, от собствения си опит – че прекалено много време в социалните мрежи невинаги е полезно за тях. „Затова експериментират с различни начини да защитят психичното си здраве, без напълно да се отказват от социалните мрежи. Сигурна съм, че си говорят помежду си за това какво работи за тях и търсят най-добрия начин да продължат напред,“ коментира тя.
Доклад от 2024 г. на надзорния орган на комуникациите Ofcom във Великобритания показва, че една трета (33%) от децата на възраст от 8 до 17 години, които са онлайн, смятат, че прекарват твърде много време пред екрана. Друг доклад установява, че 47% от младежите на възраст 16–24 години, които използват социални мрежи, деактивират известията и използват режима „Не ме безпокойте“ – увеличение от 40% през 2023 г., в сравнение с 28% при по-възрастните потребители.
34% от младите хора по-скоро биха си направили съзнателна почивка от социалните мрежи (в сравнение с 23%, които не биха го направили), 29% биха изтрили приложения, защото прекарват прекалено много време в тях (в сравнение с 19%, които не биха), а 24% биха изтрили приложения заради психичното си здраве (в сравнение с 13%, които не биха).
Скорошна анкета установява, че почти половината от младите хора биха предпочели да живеят в свят без интернет, а подобен процент биха подкрепили дигитален вечерен час. Повече от три четвърти се чувстват по-зле относно себе си след използване на социалните мрежи.
Изследването на GWI също така показва, че зависимостта от социалните мрежи се нарежда сред трите най-големи страха на родителите за децата им, наред с климатичните промени, войната и разходите за жилище. Осем процента от родителите казват, че са станали по-строги по отношение на ограниченията за времето пред екрана, след като са гледали популярния сериал на Netflix „Adolescence“.