Медия без
политическа реклама

България ще направи нов обратен завой за въглищните централи

Решението на НС да откажем да намалим емисиите е неизпълнимо, обяви премиерът Денков

03 Авг. 2023
Протестите в Стара Загора срещу плановете за ограничаване на въглищните централи са редовна гледка.
Протестите в Стара Загора срещу плановете за ограничаване на въглищните централи са редовна гледка.

Решението на предходното Народно събрание да задължи правителството да предоговори плана за възстановяване и устойчивост в частта декарбонизация на енергийния сектор отива на поправителен. Кабинетът счита решението на НС в частта на отказ от ангажимента за намаляване на квотите за неизпълнимо. Вместо това правителството работи в посока на приемане на ново решение от парламента, което да е възможно и да бъде прието от ЕК. 

Това обяви премиерът Николай Денков на пресконференция за тежкото наследство, получено от служебното правителство. Очаква се връщането на топката в НС да породи сериозни политически спорове и да разпали отново страстите във въглищните региони. 

Решението за предоговаряне на плана в частта декарбонизация на енергийния сектор и предвиденото намаляване на квотите бе взето след много тежки спорове в НС. Както "Сега" писа, НС отхвърли поетия при кабинета Петков ангажимент за намаляване на въглеродните емисии в производството на електроенергия с 40% спрямо базовата 2019 г. с аргумента, че изпълнението ще е пагубно за енергетиката. По-добре изобщо да се откажем от тези пари по плана за възстановяване на фона на загубите за енергетиката от изпълнението на тези цели, коментира тогава депутатът от ГЕРБ Делян Добрев. 
Че решението на НС е трудно изпълнимо и Брюксел няма да приеме да се отказваме от такъв ключов ангажимент се коментираше неофициално и при служебното правителство. Според Денков служебният кабинет е тръгнал да преговаря с ЕК, изхождайки от неизпълнимото решение на НС, и очаквано ЕК е казала, че няма да стане. 

България вече е в нарушение на плана за възстановяване, защото не изпълни целта за намаляване на емисиите за 2022 и няма да изпълни целта и за 2023 г. Надеждите на служебното правителство бяха, че за тези две години ще може да се договори изключение заради войната в Украйна и така исканото намаляване на емисиите ще бъде редактирано с изключване на двете години. Не е ясно дали и какви алтернативи готви кабинетът Денков извън това в преговорите с ЕС. Освен отпадане на ангажимента за емисиите депутатите задължиха кабинета да преработи и скъпата схема за изграждане на батериен парк и геотермална централа. Не е ясно при тях дали решението на НС ще бъде изпълнено и как. При кабинета Петков се предвиждаше сезонна работа на централите като начин за орязване на емисиите, но този вариант се отхвърля от експертите и работещите в тях.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

въглищни централи

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?