Медия без
политическа реклама

БУЛАТОМ поиска и седми, и осми реактор в Козлодуй

Според управляващите трябва да строим нови атомни централи, защото народът ги харесва

АЕЦ
Площадката на АЕЦ "Козлодуй" - в момента там работят Пети и Шести блок, чийто живот не може да се удължава до безкрайност.

"В момента страната ни има уникалния шанс да развие паралелно два големи ядрени проекта – АЕЦ "Белене" и Седми блок на АЕЦ „Козлодуй“. Това заяви председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Валентин Николов по време на онлайн-конференцията "Бъдещето на ядрената енергетика в България", организирана от Българския атомен форум БУЛАТОМ и интернет портала 3eNews. На събитието експертите от БУЛАТОМ обявиха, че осъществяването на двата проекта трябва да бъде ясно разписано в новата национална енергийна стратегия. Нещо повече, ядрените експерти настояват на площадката в Козлодуй да бъдат планирани два нови енергоблока - Седми и Осми.

Валентин Николов обясни, че ядрената енергетика трябва да се развива, защото такава е волята на народа. "Вижда се ясна тенденция, че повечето българи подкрепят както изграждането на АЕЦ "Белене", така и построяването на VII блок на АЕЦ "Козлодуй", обясни депутатът от ГЕРБ, като се позова на две скорошни социологически проучвания  - на агенция "Тренд" и на Националния център за парламентарни изследвания. Симпатиите на гражданите обаче не са особено "тежки аргументи" в полза на ядрената енергетика, тъй като има далеч по-съществени въпроси - например за избора на технологии и на площадки, за цената на съоръженията, за осигуряване на финансирането и т.н.

На форума БУЛАТОМ представи два меморандума в защита на ядрените проекти в Белене и в Козлодуй, които ще бъдат изпратени до българските власти и до отговорните европейски институции.

"Aко една страна иска да развива атомна енергетика, ЕК няма да пречи", смята проф. д-р Холгер Рогнер, дългогодишен ръководител на програмата на МААЕ за изграждане на капацитет и поддържане на ядрени знания за устойчиво енергийно развитие, който също се включи в конференцията.

 

А СЕГА НАКЪДЕ

Валентин Николов обясни, че България трябва да побърза с решенията, защото изграждането на нови ядрени мощности отнема повече от десет години. Според него има риск липсата на ясни перспективи да доведе до отлив на интереса  на студентите към специалността "атомна енергетика" и до изчезване на преподавателите. "До 10 години в България няма да има изградени нови ядрени мощности, но ние трябва да пристъпим към строителството, за да не загубим този отрасъл изцяло", подчерта председателят на енергийната комисия в НС.  Той каза, че се надява тези аргументи да намерят място в  и в проекта на нова Енергийна стратегия, която тепърва ще бъде разглеждана от депутатите. Документът още не е внесен в Народното събрание, вероятно се преработва от експертите на правителството, обясни Николов. Той призна, че България трябва да направи труден избор, защото не може да си позволи прекалено голям енергиен микс – не може да има и запазване на въглищната индустрия, и развитие на ядрена енергетика, и още ВЕИ-та. 

Още по темата