Медия без
политическа реклама

Борисов уреди и миньорите от "Марица изток"

Със заем от от компанията-майка БЕХ се вдигат заплатите им от 1 октомври

08 Септ. 2020Обновена

"Българският енергиен холдинг" ще предостави заем от 50 млн. лв. на дъщерното си дружеството "Мини Марица Изток", с който да изпълни ремонтната и инвестиционната си програма до края на годината. Още 5 млн. лв. ще бъдат отпуснати за увеличение на заплатите от 1 октомври.

Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова след проведените днес разговори със синдикатите за проблемите на държавната мина. Преди това лидерът на КНСБ Пламен Димитров и представители на профсъюзите в дружеството се срещнаха с премиера Бойко Борисов. По информация на Медиапул срещата се е състояла в дома му в Банкя.

По думите на синдикатите, ако не е бил предоставен днес дългосрочен кредит, миньорите са щели да излязат на стачка. Със стачка те заплашиха и през август, когато поискаха да се повиши цената на въглищата, които добива държавната мина. Сега синдикатите са предложили цената на въглищата да се освободи и да следва тарифите на европейската организация на минит

Тепърва ще се уточнява при какви условия държавното дружество получава заема от компанията-майка. Предстои да се реши и с какъв процент ще се увеличават заплатите на близо 7500-те работещи, както и на какъв принцип. "От две година и половина заплатите в "Мини Марица-изток" не са променяни", посочи пред БНР лидерът на КНСБ Пламен Димитров. От 10 години пък цените на добиваните въглища били замразени.

Опуснатият заем щял да позволи на държавните мини да достигнат добив от 21 млн. тона тази година и близо 25 млн. тона догодина, а този ръст щял да позволи дружеството да започне да изплаща заеми към БЕХ, обясни Пламен Димитров.

Заради свитото потребление на ел.енергия вследствие на коронавируса тази година, държавните мини са отчели 25% спад на добива.

"Настояваме за дългосрочна програма за "Марица-изток". Най-големият проблем на мините е липсата на средства, както и ниската консумация на електроенергия и свързания с това нисък добив на въглища", коментира по-рано днес пред БНР Александър Загоров – конфедеративен секретар на КТ „Подкрепа“. 

Заради липсата средства ремонтната и инвестиционната програма на "Мини Марица-изток" не е изпълнена. "Ако не се подготвим за зимния период - и минното оборудване, и хората - нещата могат да бъдат твърде лоши и тогава ще се сърдим, че няма да има ток. Ще положим всички усилия и ще докараме до разум всеки един, от който зависи това нещо, така че да няма проблеми с доставките на въглища за българските топлоелектрически централи от комплекса "Марица-изток", но усилията ни ще бъдат възнаградени чак, когато разберем, че комплексът има бъдеще, че отговорното поведение, което чухме и видяхме, че го има, е превъплътено в документи, които документи ще се изпълняват години наред", каза Загоров.

Министър Теменужка Петкова за пореден път увери, че страната ще разчита на централите, произвеждащи енергия на въглища, до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. Те дават 46% от общото производството на енергия в страната.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обясни още, че не е приключила проверката на "Булгаргаз" как е образувана новата цена, която дружеството поиска от 1 септември.

Газовото дружество първоначално поиска увеличение на цената на синьото гориво с 15%, а след това с над 22% с мотива за рязкото му поскъпване на международните борси през август. В деня, в който КЕВР трябваше да вземе решение, регулаторът прекрати процедурата по настояване на премиера Бойко Борисов, а министерството на енергетиката започна проверка на ценообразуването. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?