Приемането ни в еврозоната е знак за стабилност и гаранция, че кредитният рейтинг на България само ще се повишава. Така финансовият министър Теменужка Петкова отговори на критиките на вицепрезидента Илияна Йотова относно държавния дълг на страната. Според Йотова новият изтеглен дълг от над 6 млрд. лв. е предпоставка за намаляване на кредитния рейтинг на България.
"България е с втория най-нисък дълг в рамките на ЕС. Така че това, което се случи онзи ден, беше изключително успешна емисия. Стойността ѝ е в рамките на Закона за държавния бюджет. Емисията, която получихме, е при условия, които са изключително благоприятни и това се дължи основно на членството ни в еврозоната", категорична беше Петкова пред журналисти.
Тя подчерта, че няма никакви предпоставки изтегленият дълг да повлияе негативно на кредитния рейтинг на страната ни, а дори напротив - той щял да върви нагоре. "И ясен знак за това дадоха кредитните агенции, които ни оценяват", подчерта министърът пред "Нова телевизия".
В средата на тази седмица България излезе за втори път през настоящата година на международните капиталови пазари, като пласира в два транша облигации, деноминирани в евро на обща стойност 3,2 млрд. евро. От началото на годината България е поела нов дълг в общ размер около 16,2 млрд. лв., от които 2,1 млрд. лв. чрез пласиране на държавни ценни книжа на вътрешния пазари и две операции за емитиране на дълг на международните пазари - последната емисия в размер на 3,2 млрд. евро и емисия в размер на 4 млрд. евро, пласирана в края на април.
Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, възлиза на 18,9 млрд. лв. според Закона за държавния бюджет на България за 2025 г.