Медия без
политическа реклама

7 пенсионни компании са вложили 46 млн. лв. в акции на Градус АД

НАП започва проверки в дружеството за кухи обороти и ще решава впоследствие дали да прави ревизия

10 Май 2021Обновена
Булфото
Собственикът на "Градус" Иван Ангелов (в средата) и бизнесменът-земеделец Светослав Илчовски (вдясно) бяха един до друг на заседанието на комисията за ревизия на управлението на Бойко Борисов

Скандалът "Илчовски-Ангелов" е предизвикал 10% спад на акциите на дружеството за производство на птиче месо през последните дни. В резултат на това акионерите му са ощетени с над 24 млн. лв., алармираха от компанията.

Едно от скандалните твърдения на бизнесмена-земеделец Светослав Илчовски по време на заседанията на временната парламентарна комисия за ревизия на управлението на Бойко Борисов бе за оказван натиск да участва в изкуствено завишение на оборотите на "Градус" преди листването на компанията на борсата преди три години. "Градус" има кухи обороти и реално цената на акциите е много по-ниска", заяви Илчовски.

От листването си на борсата през юни 2018 г. до 5 май 2021 г. „Градус“ АД изпреварва представянето на водещия борсов индекс SOFIX с над 13%, посочват от компанията. "В същото време неверните изказвания, уронващи престижа на дружеството, доведоха до спад в цената на акциите, което ощети инвеститорите с реални 24.36 млн. лв. „Градус“ АД иска да увери своите инвеститори, че предприема всички необходими действия за защита на техните интереси", се казва в позиция на дружеството, публикувана на сайта на БФБ.

От компанията припомнят, че от регистрирането си за търговия на БФБ до момента  са разпределили дивиденти към акционерите в размер на 40.439 млн. лв. Дивидентната доходност е 9.22%, а след изплащането, което предстои да бъде одобрено от акционерите през 2021 г., ще надхвърли 10.44%. "Разпределението на подобен дивидент е категорично доказателство за генериране на устойчив оперативен модел и реален паричен поток", посочват от компанията. 

Целта на първичното публично предлагане на акции на „Градус“ АД през юни 2018 г. бе да се набере капитал от около 100 млн. лв.  В увеличението на капитала участваха над 1200 инвеститора, в това число банки, пенсионно-осигурителни и застрахователни дружества, частни фирми и стотици непрофесионални инвеститори. 

От  БФБ обявиха, че досега няма подадени сигнали за нередности относно излизането на фирмата на борсата, нито около сделките с акциите й.

От НАП отговориха на запитване на "Сега", че са започнали проверка на оповестените данни за фиктивни сделки и кухи обороти. В зависимост от резултата от тази проверка е възможно възлагането на ревиия, казаха от приходната агенция. 

Регулаторът

В късните следобедни часове се появи и реакцията на Комисията за финансов надзор. Освен че това е регулаторът, който надзирава капиталовия пазар у нас, комисията одобрява и проспекта на "Градус" при излизане на борсата.

От комисията посочват, че извършват регулярни текущи проверки на подаваната финансово-отчетна информация от страна на всички публични дружества, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар, в това число и на „Градус“ АД. За периода, през който дружеството е публично от 2018 г. до настоящия момент, не са установили нарушения на законодателството, което се отнася до дейността на публичните дружества. 

В периода, в който „Градус“ АД е публично дружество, в КФН не били постъпвали жалби или сигнали от лица, инвестирали в ценни книжа на компанията, казват от комисията.

Що се отнася до одобряването на проспекта на дружеството за листването му на борсата от КФН посочват, че при всяко производство се ръководят от основните цели на финансов надзор, а именно:  "осигуряване защита на инвеститорите в ценни книжа, включително чрез създаване на условия за повишаване на тяхната информираност за капиталовия пазар; създаване на условия за развитието на справедлив, открит и ефективен капиталов пазар и поддържане на стабилността и общественото доверие в него".

Регулаторът обяснява, че при потвърждаване на проспект за публично предлагане на ценни книжа, трябва да установяват съответствието му с изискванията на Закона за публичното предлагане на ценни книжа и подзаконовите актове по прилагането му и пряко приложимото европейско законодателство. Освен това КФН уверява, че следи проспекта да разкрива цялата изискуема информация за вземане на информирано инвестиционно решение, както и тази информация да бъде вярна. "Обхватът на нужната информация, която следва да бъде оповестена в проспекта, е определен в пряко приложимото европейско законодателство, като съгласно националното законодателство в процеса на одобрение на проспекта се включва както проверката за наличието на изискуемата информация, така и преценка относно верността и пълнотата на изложената в проспекта информация", се казва в позицията на КФН.

 "При прегледа на съдържанието на проспекта КФН се ръководи от горепосочените цели на осъществявания от нея финансов надзор, а не от конкретните характеристики на даден емитент или от спецификите на осъществяваната от него дейност", посочват още от КФН. 

 

Пенсионните фондове 

7 пенсионно-осигурителни компании са инвестирали общо 46 млн лева в акции на "Градус" към 31 декември 2020 г.  Това посочва Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване в позиция до медиите, като подчертава, че тази сума е едва 0.28% от активите, които въпросните фондове управляват. "През 2018 г., когато "Градус" АД излезе на борсата, в негови акции са инвестирали не само пенсионно-осигурителни дружества, но и няколко банки, застрахователни компании и договорни фондове, които също управляват спестявания на гражданите, изтъкват от БАДДПО.


Пенсионноосигурителните дружества са длъжни по закон да инвестират в определен набор от финансови инструменти, вкл. и в борсово търгувани акции, които са обвързани със задължения за разкриване на информация, защита на миноритарните акционери, външен одит на финансовите показатели и държавен контрол в лицето на Комисията за финансов надзор. Чрез процедурата по потвърждаване на проспект за публично предлагане на акции КФН гарантира проверка на правното и финансово състояние на дружеството, набиращо финансиране на дейността си през капиталовия пазар", се пояснява в позицията.

"Молим всяко лице или институция, разполагащи с конкретна информация и доказателства за злоупотреби по това първично публично предлагане и последващата дейност на „Градус“, вкл. при данни за наличие на неверни, заблуждаващи или непълни данни в проспекта, финансовите отчети, уведомления и друга информация, която се разкрива публично съгласно закона, да ги предостави и на БАДДПО", апелират от асоциацията .

"Законът ни дава право като миноритарни акционери в "Градус" да изискаме документи от компанията, свързани с дейността й. При установяване на злоупотреба пенсионно-осигурителните дружества ще предприемат всички възможни действия за защита на интересите на техните клиенти. Това важи както при злоупотреба при първичното предлагане на акции на „Градус“ АД и неговата дейност като публично дружество, така и при публично разпространяване на информация, която създава или може да създаде невярна или подвеждаща представа за акциите и така да влияе негативно на тяхната цена. В тази връзка БАДДПО ще настоява пред КФН да извърши необходимите проверки и да упражни своите функции и правомощия с цел защита на интересите на инвеститорите и осигуряване на стабилност, прозрачност и доверие на финансовите пазари съгласно чл. 11 от Закона за комисията за финансов надзор",  завършва позицията на Управителния съвет на БАДДПО.

                      

За субсидиите

От “Градус” коментират и информацията за получавани завишени субсидии - по 80 евро на кокошка. 

"Дружеството спазва евродирективата за хуманно отношение към животните, за което получава компенсация за пропуснати ползи по установения ред, без привилегировано отношение. Компенсациите в България са едни от най-ниските в Европейския съюз и твърденията за огромни суми са подвеждащи и неверни", посочва в позиция до медиите изпълнителният директор на "Градус" Георги Бабев.

Той подчертава, че без тези еврокомпенсации българските ферми за бройлери, патици и свине не биха издържали на конкуренцията. "По програмата участват малкото компании в България, които успяха да оцелеят на фона на огромната конкуренция в други страни, където субсидиите са в пъти по-големи. "Изнесената информация, че дружеството е получавало „завишени субсидии“ в размер 80 евро на кокошка, е поредната лъжа, която лесно се доказва на база справки от министерство на земеделието и счетоводна информация", пише Бабев, без да уточни какъв е реалният размер на получените евросредства.

Във връзка с внезапно порасналите обороти на "Градус" през 2017 г. - точно преди компанията да излезе на борсата, Бабев пояснява, че в качеството си на независим член на съвета на директорите е възложил изготвянето на справки за всички сделки на групата със зърнени култури от 2017 г. до днес.  

 

Ключови думи:

Градус, борса, акции

Още по темата