Медия без
политическа реклама

Роулинг, Рушди и още 150 мислители: Свободното слово е под заплаха

08 Юли 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Салман Рушди

150 писатели, философи, политолози и други известни личности подписаха отворено писмо, публикувано вчера в сп. "Харпърс". Те призовават за пълноценен диалог, когато става дума за сериозни обществени теми, и се обявяват срещу "културата на отхвърляне". Тя се свързва с публично заклеймяване в социалните мрежи и призовава за крайни мерки срещу всеки, който не споделя определени възгледи. 

Сред подписалите писмото са писателите Джоан К. Роулинг ("Хари Потър"), Маргарет Атууд (“Разказът на прислужницата”), Салман Рушди (“Сатанински строфи”), Джефри Юдженидис ("Мидълсекс"), политологът Франсис Фукуяма, шахматистът Гари Каспаров, джазменът Уинтън Марсалис, философите Малкълм Гладуел и Ноам Чомски. 

Интелектуалците предупреждават за задаваща се заплаха срещу свободата на словото и "ограничаване на дебата". Макар да поощряват отдавна дължимата расова справедливост, те подчертават, че откритите дискусии по темата са заглушени.“Свободният обмен на информация и идеи, който е в сърцето на либералното общество, среща все повече пречки”, пишат те. “Все по-често хора призовават за бързо и тежко възмездие в отговор на думи и идеи, които се считат за неправилни.” Писмото също така порицава "модата на публичното сочене с пръст и остракизма" и "сляпата морална убеденост". 

“Редактори биват уволнени, защото са позволили да се публикуват противоречиви статии, изтеглят се книги от пазара, защото не са достатъчно “автентични”, на журналистите им е забранено да пишат по определени теми, уволняват професори, които цитират литературни произведения в часовете си, изследователи губят работата си заради реакциите, които предизвикват трудовете им и председатели на организации биват изхвърлени заради глупави грешки.” 

Съвсем очаквано подписалите писмото бяха подложени именно на това, срещу което се обявяват - жестока критика, отхвърляне и призиви да променят позицията си. Само няколко часа след публикуването му падна и първата жертва - писателката Дженифър Финли Бойлан се извини за първоначалната си подкрепа към текста. Тя призна, че не е била наясно какво точно подписва, нито че Джоан Роулинг също ще участва.

Миналия месец Роулинг беше набедена за трансфоб и от тогава всичко, което казва и прави, за да обясни позицията си, остава неразбрано от транс активистите, които призовават за бойкот на книгите ѝ и я атакуват с обиди в социалните мрежи.

Салман Рушди има редица врагове още от края на 80-те заради начина, по който описва ислямската вяра в "Сатанински строфи" - срещу него дори беше издадена фетва от аятолаха на Иран Хомейни.

Маргарет Атууд пък попадна на мушката заради подкрепата си за писателя и преподавател Стивън Галоуей, уволнен от Университета на Британска Колумбия (Канада) заради обвинения в сексуален тормоз. 

Още по темата