Общият брой на издадените от пътна полиция актове за установени административни нарушения, наказателни постановления, фишове, електронни фишове, заповеди за принудителни административни мерки е над 2 124 000.
Това се разбра на брифинг за резултатите от специализирана полицейска операция и актуалните мерки по пътната безопасност се състоя на автомагистрала (АМ) „Струма“ при тунел „Мало Бучино“. В него участваха директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) главен комисар Захари Васков, комисар Мария Ботева от отдел „Пътна полиция“ на ГДНП и инж. Олег Асенов - директор на „Национално тол управление“, предава БТА.
Към настоящия момент издадените електронни фишове за скорост наброяват 938 989, което е с 207 910 повече в сравнение със същия период на миналата година. Фишовете към настоящия момент са 835 869, което е със 144 331 повече като брой спрямо същия период миналата година, обяви Мария Ботева.
От началото на годината до 21 юли на територията на страната са извършени 4 548 958 проверки, от които 2 177 066 са на пътни превозни средства, отбеляза още тя. Повече от 1 731 869 са проверените водачи на превозни средства, 222 990 са пътниците, а проверените пешеходци наброяват 258 384, каза тя.
Като част от борбата с пътния травматизъм са закупени нови 187 камери за измерване на скоростта, каза и директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) главен комисар Захари Васков. По неговите думи превантивната дейност работи. Показателен е примерът от статистиката - миналия уикенд са регистрирани 151 извършители на такова нарушение, а през този - 91, което е с 60 по-малко, каза той.
Васков посочи, че новото при камерите за измерване на скоростта е, че те имат различни скоростни режими, както за измерване на скоростта на леки, така и на товарни автомобили при различни ограничения едновременно. Тези 187 камери вече са раздадени на всички областни дирекции и започват своята дейност, посочи още главен комисар Захари Васков.
Част от борбата с пътния травматизъм е съдействието между институциите и другите структури извън МВР, свързани с безопасността на пътя, отбеляза директорът на ГДНП. Той даде за пример доброто сътрудничество с тол управлението - включването на тол камерите в заснемането на нарушители, движещи се в аварийните ленти на автомагистралите, както и друг вид нарушения.
Към настоящия момент всички установени нарушения от 11 юли до вчерашния ден включително, чрез създадената организация между Министерството на вътрешните работи (МВР) и тол управлението, вече са предадени за реализиране на административнонаказателна отговорност спрямо онези, които са били установени, че се движат в лентата за принудително спиране или са извършили друго нарушение на Закона за движение по пътищата, което е документирано от камерите на тол управлението, каза по време на брифинга комисар Мария Ботева от отдел „Пътна полиция“ на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП).
„Обръщам внимание на всички хора, че към настоящия момент законодателството регламентира, че за движение в лентата за принудително спиране освен предвидената санкция парична глоба се предвижда и отнемане на контролни точки, както и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство“, посочи още тя.
На дневна база нашата система генерира повече от 7 милиона преминавания. Всяко едно от тези преминавания, когато под някаква форма нарушава правилника и Закона за движение по пътищата, ще бъде съответно трансферирано по компетентност към съответната областна дирекция на МВР за вземане на отношение, каза по време на брифинга директорът на „Национално тол управление“ инж. Олег Асенов.
Ние се стремим да осигуряваме годен доказателствен материал за колкото може повече видове нарушения, каза още той.
Данните от системите на тол управлението могат да се използват и за констатиране на други нарушения по пътя, допълни Асенов.
Ефективно работим вече за нарушения в движението в лентата за принудително спиране. Използвайки нашите технологии, които в момента въвеждаме за контрол на извънгабаритния трафик. можем да констатираме и нарушения от този тип, когато примерно някой се покаже извън колата и се движи в зоната на контрол на рамката, ние ще можем да кажем, че има извънгабаритно събитие извън стандартния габарит на колата, което е в резултат на действия на някои от пътниците, , каза още инж. Асенов.