Медия без
политическа реклама

Починалите от коронавирус у нас вече са 21 души

Нараства броят на заразените медици

06 Апр. 2020Обновена
Снимка: Пресцентър МС

19 са новите потвърдени случаи на заразените с коронавирус у нас за последното денонощие, 541 са вече общо заразени, съобщи на сутрешния си брифинг началникът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски. Увеличението на случаите е 3.6% в сравнение с вчера. 5.5% от всички случаи са медицински персонал - 30 души. 17 от тях са лекари, осем - медицински сестри, петима - друг медицински персонал. От медицинския персонал 22-ма са заразени по време на работа, а 7 души са от Спешна помощ.

Починалите от COVID-19 вече са 21, тази сутрин е починал мъж на 72 г. от Пещера. Вчера починаха трима пациенти - 49-годишен мъж и две жени – на 75 г. и на 60 г., и тримата в „Пирогов“. Делът на починалите е 3.7%.

Излекуваните и изписани от лечебни заведения пациенти с COVID-19 са вече 39.

Мутафчийски съобщи още, че 210 са заразените, настанени в болница, а лежащи в интензивно отделение са 22-ма. 

Няма нови области с потвърдени случаи, в София са 15 нови пациенти, в Благоевград, Стара Загора, Хасково и Смолян са по един. Четири лица завърнали се от почивка в чужбина.

Само стотина от общо 15 899 теста у нас са за препотвърждение на инфекцията, съобщи още Мутафчийски.

На въпрос за данните за заразените българи в чужбина той уточни, че единствената информация в щаба е от българските посланици и то най-вече в "горещите точки". Знае се за починал българин в Лондон.

В Северна Италия по последна информация има 10-ина заразени българи.

При около 80% от заразените с COVID-19, както са и световните статистики, заболяването протича леко и хората се лекуват вкъщи. Това каза пред Би Ти Ви зам. директорът на ВМА и началник на катедра "Инфекциозни болести" полк. доц. д-р Георги Попов.

"От тези 80% при 8-10% се наблюдава влошаване. Преценяваме всеки ден тяхното състояние и ако се налага, ги молим да дойдат в болницата, а това също не е много лесно. Трябва да се осигури специализиран транспорт. Сега "Бърза помощ" е абсолютно задръстена, съчувствам на колегите. По-лесно е да оцениш, че болният има нужда от настаняване в болница, отколкото да го транспортираш от дома му до болницата", заяви заместник-директорът на ВМА.

Нова лаборатория за изследване за коронавирус се открива днес в "Пирогов". С PCR-тестове ще работят молекулярни биолози от Българската академия на науките. До дни ще бъдат разкрити и допълнителни лаборатории на други места в столицата и страната. Това ще даде възможност дневно да бъдат обработвани около 3000 проби.

В Белодробната болница "Света Анна" започва да работи лаборатория с генетични методи за доказване на Covid-19.

Проби ще се изследват и в „Александровска“ болница, както и в Столичната РЗИ.

Директорът на Центъра за заразни и паразитни болести професор Тодор Кантарджиев открои трите групи, които ще бъдат изследвани приоритетно:

"Всички болестни прояви на медицински персонал, това е най-важното. Първи прояви при затворени работещи колективи, свързани с икономическа, стопанска и административна дейност. И всички хора с прояви на пневмония, особено двойна пневмония", каза Кантарджиев, цитиран от БНР.

Нови лаборатории са разкрити още в Пловдив и Плевен. Професор Кантарджиев посочи, че страната ни спазва основни препоръки на СЗО.

По данни на Министерството на здравеопазването близо 16 хиляди теста за Covid- 19 са направени в лабораториите у нас от началото на дейността им.

Реорганизация на клиники и отделения в „Александровска“ болница  ще подпомага медиците в отсяването на пациентите с коронавируса от останалите случаи.

В Първи хирургичен блок на „Александровска“ болница ще се настаняват само пациенти с развита клинична картина и/ или доказана коронавирусна инфекция, съобщават от лечебното заведение.

Хирургичната и урологичната клиника ще се преместят във Втора хирургия.

Спешно отделение на партерния етаж ще обслужва всички линейки с пациенти, съмнителни за коронавирусна инфекция, съобщават още от „Александровска“ болница.

Във всички филиали на Центъра за спешна медицинска помощ в Благоевград има обособени помещения за изолиране на съмнителни  пациенти със симптоми  за коронавирус.

Основни проблеми  за спешните екипи са кадровият дефицит и  осигуряването на защитни костюми.

Има ясни указания  за схемата на известяване  при съмнения за коронавирус и начина на действие от страна на спешните медици, каза  директорът на областната  структура д-р Красимир Михайлов. "Би трябвало да се обадят, ако имат проблем на личния лекар, и обикновено личният лекар ги прехвърля към нас".

Въпреки недостигът на  кадри в Спешната помощ, засега екипите се справят с извънредната ситуация.

Може да се появи обаче проблем  с осигуряването на защитни костюми и предпазни средства, макар че даренията не са спирали, каза още Михайлов.

Още по темата