Медия без
политическа реклама

Отделението по неврология във Видин затваря от утре

Преди половин година здравният министър Кирил Ананиев уверяваше, че е разрешил кризата в ключовото за града здравно заведение

05 Яну. 2020

От утре се преустановява работата на отделението по неврология във видинската МБАЛ "Св. Петка", съобщи Видин вест тв, като се позова на съсловните организации в лечебното заведение. Причината е липсата на лекари, които да работят в отделението. То е ключово за града и околните населени места, тъй като приема пациенти с инсулт, за които транспортиране до по-голямо разстояние може да бъде фатално. Ръководството на болницата към момента отказва коментар по проблема.

Миналото лято отделението по неврология остана само с двама лекари заради голямото натоварване и ниското заплащане и почти стигна до закриване. "Единият работи нощна, а другият - дневна смяна. Те обаче не са специалисти - могат да лекуват, но не и да изписват пациент. Ако го изпишем, касата няма да ни плати и това означава, че е излекуван за сметка на болницата", обясни тогава старшата сестра на отделението Даниела Милова. Без необходимите специалисти касата не признава разходите за лечението.

Допълнително напрежението в здравното заведение се подклажда от големите разлики в заплатите на работещите в него - ушен лекар с шест легла получава 2400 лв., а шеф на отделение - 1280 лв. Медицинските сестри пък бяха на ръба на минималната заплата въпреки хвалбите за наливани милиони в системата.

Тогава здравният министър Кирил Ананиев успя да предотврати затварянето на отделението с назначаването на лекар и нов началник. Сега обаче се оказва, че решението е било краткосрочно - единият назначен през лятото медик е с две специалности и се връща в отделението по психиатрия. Медицинските сестри на пенсионна възраст ще бъдат освободени, а останалите - пренасочени към други отделения, съобщава БНР. Санитарите ще бъдат съкратени. Спешните центрове ще преценяват накъде да насочат пациентите.

Покрай проблемите миналата година Ананиев излезе с идея да закрива и обединява болници в Северозапада, но после се отказа от нея и предложи да командирова лекари от други места да попълнят недостига на кадри. Още тогава обаче работещи в системата определиха тази идея като несериозна.

Още по темата