Медия без
политическа реклама

Назарян отказа и на Радев да оглави служебен кабинет

Премиерът не бива да е ярка политическа фигура, смята председателят на НС

05 Авг. 2024Обновена
Назарян обясни, че отказва на президента, тъй като ГЕРБ иска да се яви на изборите при равен старт с останалите формации.
Прессекретариат на държавния глава
Назарян обясни, че отказва на президента, тъй като ГЕРБ иска да се яви на изборите при равен старт с останалите формации.

Председателят на Народното събрание Рая Назарян няма да бъде служебен премиер. Тази своя позиция, която вече тя обяви веднъж, Назарян е потвърдила на среща с президента Румен Радев днес следобеда.

Това поставя държавния глава в трудна ситуация. Конституцията предвижда ограничен брой висши държавни служители, измежду които той може да посочи служебен министър-председател. С отказа на Назарян този списък, известен като "домовата книга", се скъсява още повече.

А позицията на служебния премиер е важна, предвид факта, че България тръгва към нови избори, след като днес ИТН върна третия мандат неизпълнен на Радев. След този провал, държавният глава трябва да насрочи предсрочни парламентарни избори в срок от два месеца. Така вотът вероятно ще е на 6-и или на 13-и октомври.

Това ще са седмите парламентарни избори у нас за последните три години.

 

СЛЕДВАЩОТО ПРАВИТЕЛСТВО

На срещата си с представителите на ИТН днес президентът заяви, че ще покани Рая Назарян, която е депутат от ГЕРБ-СДС, за да обсъдят възможността тя да оглави следващото служебно правителство.

Назарян заяви миналата седмица, че ще откаже, ако президентът й предложи поста. Радев обаче сега изтъкна, че шефът на парламента е единственият потенциален кандидат за премиер, с когото не е обсъждал възможностите за правителство, и затова ще разговаря с нея още днес.

Срещата се е състояла в ранния следобед при закрити врата. След края на разговора, Назарян съобщи пред медиите, че е потвърдила пред Радев своята позиция, че ярки политически фигури няма да допринесат нито за добрия тон в предизборната кампания, нито ще повишат доверието в политическия процес.

Тя допълни, че ГЕРБ-СДС иска да участва на предстоящите избори при равен старт с останалите политически сили. "Най-важното за един служебен премиер е да осигури провеждането на честни и прозрачни избори, и ярките политически лица няма да доведат до доверие в този процес", посочи Назарян.

 

ПРОМЕНИ В "ДОМОВАТА КНИГА"

Тъй като възможните кандидати за служебен премиер в момента са критично малко, ПП-ДБ внесе промени в Закона за Сметната палата за допълване на "домовата книга".

Ръководството на Сметната палата влиза в списъка, но е с човек по-малко, тъй като председателят на одитния орган Димитър Главчев в момента оглавява служебния кабинет, а неговата подгласничка Горица Кожарева, която временно ръководи палатата, е с изтекъл мандат. Законът гласи, че председателят на Сметната палата внася в Народното събрание предложения за избор на зам.-председатели. Но тъй като титулярът Главчев сега е служебен премиер, не може да предлага. Затова ПП-ДБ предлагат промяна в процедурата - номинациите за зам.-шеф на Сметната палата да се правят директно в Народното събрание.

Вече дори се заговори, че има кандидат, който първо ще бъде избран в управата на Сметната палата, а след това ще оглави следващото служебно правителство. 

 

ПРОВАЛЕНИТЕ ПРЕГОВОРИ

На срещата си с ИТН Радев изрази тревога, че продължава спиралата от безрезултатни избори. По думите му, това извиква раздразнение сред гражданите, отчуждава ги от изборите като демократичен механизъм и ги кара да се съмняват в парламентаризма.

Зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов, който водеше представителите на партията си при президента, видя нещо позитивно в провалените преговори - че са успели да разговарят с всички политически сили, с изключение на една - фракцията на Делян Пеевски в ДПС, и са установили, че нямат особени различия помежду си. Това, според него, може да бъде една добра основа, за да не изпаднат политиците отново в същата ситуация.

Обвиненията за готвен "преврат" срещу Рая Назарян, които ГЕРБ-СДС направи централна тема на преговорите с ИТН, накараха и Радев да търси обяснения от депутатите на Слави Трифонов. Днес той ги помоли да кажат дали е вярно, че представител на президентството е присъствал на срещата, която проведоха при закрити врата миналата седмица ИТН, ПП-ДБ, "Възраждане", БСП и депутатите на Ахмед Доган. Тошко Йорданов отрече и определи слуховете за планирано отстраняване на Назарян като "глупости".

Пред медиите след срещата с президента Йорданов отказа да коментира дали настоящият служебен премиер Димитър Главчев и министрите му трябва да запазят постовете си или да бъдат сменени. Той препрати отговорността за това към Радев. Йорданов напомни, че неговата партия се противопостави на промените в Конституцията, с които беше въведен новият модел на служебното правителство, и настоя да се търси отговорност от политическите сили, които са ги прокарали. Това са ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. "Крайно време е гражданите да разберат, че като пращат хора в парламента, които взимат глупави решения, попадаме в тази ситуация", разгневи се зам.-шефът на ИТН.

Вчера в свой пост във Фейсбук лидерът на ИТН Слави Трифонов обвини за провала на третия мандат ПП-ДБ и ГЕРБ, като нарече поведението им "глупаво и безотговорно". Както можеше да се очаква, Трифонов не се включи лично в преговорите, въпреки призива на Бойко Борисов.

"От проведените разговори стана ясно, че между нас и пет политически субекта – независимите депутати около Николай Марков, независимите депутати от ДПС около Джевдет Чакъров, БСП, ПП-ДБ и ГЕРБ има пълно съвпадение на приоритетите, задачите, целите и начините на тяхното изпълнение. Въпреки това, въпреки липсата на разминавания, въпреки постоянното говорене на всички тях за отговорност, държавност и осъзнаване на простичкия факт, че е по-добре да има редовен кабинет, а не страната да отиде на поредните предсрочни избори, въпреки това - две от тези политически структури отказаха да ни подкрепят", пише Трифонов.

"Бойко Борисов изпълни желанието на Делян Пеевски и изпрати страната на поредните предсрочни избори", завършва неговото изявление.

Още в началото на миналата седмица стана ясно, че ИТН няма потенциал да събере мнозинство за кабинет, въпреки това преговорите с партиите продължиха до петък. Определена подкрепа за потенциален кабинет дадоха само ДПС-Доган, БСП и групата депутати на "Величие" около Николай Марков, или само 66 гласа.

 След като ИТН върнаха мандата, временният председател на БСП Атанас Зафиров заяви, че хората на Слави Трифонов не са се постарали достатъчно със задачата да съставят кабинет. Според него е трябвало да се водят по-продължителни разговори и да се направи по-сериозен опит за съставяне на правителство, защото по-голямата част от политическите сили са изразили готовност за това.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?