Медия без
политическа реклама

Мисията е възможна - електронно заявление без е-подпис

Тази възможност дава Системата за сигурно електронно връчване, достъпна и с ПИК на НОИ или ПИК на НАП

Pexels

Европейска здравноосигурителна карта, заявления за помощи и още много други документи могат да се подават по изцяло електронен път, без да е необходим квалифициран електронен подпис за това. Той може да бъде заменен с ПИК на НАП или ПИК на НОИ в Системата за сигурно електронно връчване. Възможността съществува дори в случаи, когато дадена държавна институция е посочила в правилата си изискване за е-подпис, както е при европейската здравна карта, увери се "Сега".

Системата за сигурно електронно връчване е слабо популярна и почти непозната за широката публика, но е почти отлично работещ вариант човек да си спести разкарването по институции и гишета и разнасянето на хартии. Тя е и единствената възможност човек да подаде електронно документ, без да притежава е-подпис. Все пак входът към системата си има изискване - наличие на персонален идентификационен код от НАП или от НОИ.

Чрез системата могат да се ползват директно електронни услуги към десетки администрации - от издаване на уверение за ученик от дадено училище в страната до издаване на разрешение за производство на оръжие от МВР. Тя може да служи и като "куриер" за изпращането на заявление за услуга или документ, за които не са отворени специални рубрики. Два примера - родителите могат да подадат заявление за отпускане на еднократна помощ за ученици от първи до четвърти клас чрез директен бутон за тази услуга към Агенцията за социално подпомагане. Издаването на европейска здравна карта обаче не е включено в услугите, предлагани от НЗОК. Затова за нея заявлението се попълва извън системата и се изпраща в съобщение до съответната регионална здравна карта, която трябва да издаде картата. Това е възможно, въпреки че на сайта на НЗОК пише, че "заявление за издаване на ЕЗОК може да бъде подавано и чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ). За целта заявителят трябва да притежава квалифициран електронен подпис".

Едно важно уточнение - не сме свикнали да подаваме неподписани документи, но в случая на ползване на ССИВ без е-подпис трябва да направим точно това. При този вариант идентификацията на подателя се съдържа в подадените ПИК на НАП и ЕГН, потвърдиха от контактния център на системата пред "Сега". Ако сте попълнили заявлението и сте го подписали с програма, която позволява на компютър човек да добави в pdf-файла своя подпис, трябва да имате предвид, че този подпис няма стойност за получателите на документа.

Какво трябва да направим, за да подадем документи за европейска здравна карта по електронен път без е-подпис? Изтегляме заявлението оттук и го попълваме на компютър. След това отваряме системата за сигурно електронно връчване и избираме как да влезем в нея - с КЕП, ПИК на НАП или ПИК на НОИ. След като изиска данните ни, системата прехвърля към менюто с предлагани услуги, където освен посочените по-горе има възможност и за плащане на задължения към различни държавни и местни администрации.

В случая със здравната карта трябва да изберем бутона "Изпрати съобщение". От падащото меню за целеви групи избираме държавни администрации. Задаваме към коя районна здравноосигурителна каса искаме да подадем заявлението и натискаме добави. След това описваме какъв документ подаваме, добавяме бележки в текста на съобщението при необходимост и прикачваме попълненото заявление към съобщението.

Според блогъра Боян Юруков в случая не е необходимо да прикачаме освен заявлението и копие на личната карта. Той съветва в текста на съобщението да се добави, че не прикачвате снимка на личната карта, защото според собствената им наредба тя се иска само за справка на изписването на имената, а и по закон са длъжни да проверяват такива неща по служебен път. Все пак, ако излишната бюрокрация не е чак такава болка за вас, можете да я приложите, за да си спестите допълнителни уточнения. Юруков съветва за дете да се прикачи акт за раждане.

След като документите са успешно прикачени (това може да отнеме повече от един опит), натискаме изпрати. И... чакаме обаждане от касата, която сме посочили за издаване на картата. За получаване на картата има две възможности - да се разходим на място, като в София има такава възможност на повече от един адрес, или да си я получим чрез куриер, с което целият процес ще мине без никакъв сблъсък с администрацията.

Системата не е лишена от бъгове - при някои браузъри полето за адреса е недостатъчно, при други - форматът за телефона не позволява той да се запише. Телефонът може да се добави и в текста на съобщението - служителите ще ви открият със сигурност, когато картата ви е готова за получаване. В нашия случай това отне осем работни дни.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?