Медия без
политическа реклама

КПКОНПИ в синхрон с прокуратурата срещу шефа на ВВС и президента

Комисията, ръководена от Сотир Цацаров, разпространи документи по проверката за конфликт на интереси на Румен Радев

10 Февр. 2020Обновена
Илияна Кирилова

След като прокуратурата разпространи звукозаписи от разговор на шефа на Военновъздушните сили (ВВС) ген. Цанко Стойков и президентът Румен Радев, то в историята се включва и КПОНПИ, която пък пуска кореспонденция, свързана със случая. В момента шеф на Комисията е доскорошният главен прокурор Сотир Цацаров. Главен прокурор пък стана заместникът на Цацаров Иван Гешев. 

"По повод съобщение до медиите на Министерство на отбраната от 07.02.2020 г., с докладна записка на началника на отбраната „във връзка с изнесената в публичното пространство информация, касаеща командира на ВВС относно проверка от КПКОНПИ“, пресцентърът на Комисията публикува писма на ген. Цанко Стойков, в отговор на отправени до него искания за представяне на информация, на основание чл. 72 ЗПКОНПИ. Исканията са били изпратени в хода на производство за установяване на конфликт на интереси", съобщават от пресцентъра на КПКОНПИ.

Повод за писмото на Комисията е, че само преди дни Министерство на отбраната и началника на отбраната Андрей Боцев напълно оневиниха шефа на ВВС. "В доклада на началника на отбраната генерал Андрей Боцев, който е и пряк началник на командира на ВВС, не се съдържа предложение за налагане на административно наказание на генерал-майор Цанко Стойков", обявиха официално от МО.

Очевидно КПКОНПИ не са съгласни с военните и гарнират съобщението си с две писма на Стойков. Без да посочват директно, от Комисията очевидно се опитват да внушат, че той е въздействал на проверката на Румен Радев.

В първото писмо, което е от 8 май 2019 г., ген. Стойков най-общо отказва информация за дейността на Радев, защото исканите данни са свързани с дейността му като командир на ВВС за минал период от време. Това "не кореспондира с целта на ЗПСОНПИ по отношение на установяване на конфликт на интереси". Затова и ген. Стойков посочва, че няма правно основание да предостави тази информация. Интересно е да се отбележи, че това писмо дори не е подписано от Стойков, а от друг генерал, който го е замествал в този момент. 

Второто писмо е също до тогавашният временен шеф на КПКОНПИ Антон Славчев. То е от 27 май 2019 г. и е подписано лично от командира на Военновъздушните сили ген. Цанко Стойков. Писмото му е в отговор на "напомнително писмо за заверени копия на документи по отношение на о.р.ген.м-р Румен Радев и г-жа Десислава Генчева". 

На практика Стойков отказва да предостави търсената от КПКОНПИ информация преди 22 април 2016 г. Неговите аргументи са, че изобщо не е било ясно дали има образувано производство по установяване на конфликт на интереси спрямо Радев и Генчева. Освен това ставало дума за търсене на някакви проблеми в минал период - 5 години от събитията. 

Стойков обяснява и, че от години Радев е президент. Той отговаря на КПКОНПИ, че ако искат информация и документи по отношението на президента на България, то трябва да я търсят от постоянна комисия в Народното събрание. Ако пък търсят информация за Радев като командир на ВВС, то трябва да я търсят от органа по назначаване. Такъв орган по отношение на командира на ВВС е президентът, който го назначава със свой указ. 

В писмото си Стойков задава и въпроса дали не е изтекъл и давностен срок за образуването на проверката на КПКОНПИ.

От съобщението на КПКОНПИ не става ясно какво точно твърдят чрез публикуването на въпросните писма. 

В края на януари, само в рамките на няколко часа прокуратурата и лично главният прокурор Иван Гешев атакуваха челно президента Румен Радев на няколко фронта. Най-напред бе отправено питане до Конституционния съд за тълкуване на имунитета на държавния глава, от което се разбра, че  главният прокурор иска да получи възможност да разследва президента по конкретно дело и то докато тече президентският му мандат. След това прокуратурата разпространи и подробности за делото и прокурорското постановление за спиране на досъдебното производство. А накрая пусна и телефонни разговори, записани със специални разузнавателни средства (СРС), някои от които вече са превърнати във веществени доказателствени средства, т.е. по закон, че те би следвало да са годни за обвинителен акт и за бъдещ съдебен процес.

От записите се разбираше, че е подслушван шефът на Военновъздушните сили (ВВС) Цанко Стойков и че някои от разговорите са с мъж, който вероятно е президентът Румен Радев. Темата на разговорите е искане на КПКОНПИ до ВВС за предоставяне на документи, свързани с проверка за евентуален конфликт на интереси на Радев от времето, в което самият той е бил шеф на ВВС, а преди това и на базата в Граф Игнатиево. Комисията проверяваше дали не е нарушен законът при назначаването на Десислава Генчева (впоследствие Радева) на щат във Военновъздушните сили (ВСС) и при предоставянето й на жилище.

Държавното обвинение пусна и стенограма на избрани части от телефонните разговори. Според прокуратурата, "при така извършения анализ са констатирани данни и доказателства за висока степен на вероятност за съпричастност към престъпна дейност, предмет на разследване, на лице, заемащо висша държавна длъжност – президент на Република България, като установените евентуални престъпни действия не са свързани пряко с изпълнение на службата му“. Всичко това постави поредица от неудобни въпроси.

 

Още по темата