Медия без
политическа реклама

Гешев атакува Демерджиев за "атентата"

Главният прокурор проговори за събитията седмица по-късно от Ню Йорк

08 Май 2023Обновена
Булфото
Гешев и Демерджиев нямат много общи снимки. Тази е от края на 2021 г., когато се проведе конференция за спецправосъдието. По това време Демерджиев беше служебен правосъден министър.

Главният прокурор Иван Гешев остро атакува служебния вътрешен министър Иван Демерджиев заради изнесената от него информация за взрива, избухнал край колата на шефа на държавното обвинение на 1 май. В петък от парламентарната трибуна Демерджиев разби много от твърденията на прокуратурата. Като са започне от това, че Гешев е пътувал със семейството си, и се стигне до нищожните поражения по колата, която се оказва и най-защитеният автомобил, с който държавата разполага.

Гешев се включва с коментари около случилото се седмица по-късно от Ню Йорк, където е на посещение, за което засега от пресцентъра му мълчат. Той даде интервю за БНТ. "Това е безпрецедентен акт и коментарът ми тогава би попречил на разследването", оправда мълчанието си той. 

"Не е лошо хората, говорили несвързано по този случай, да започнат да се извиняват", каза Гешев по адрес на Демерджиев. Зам.-главният прокурор Борислав Сарафов, който първоначално обяви, че семейството на главния прокурор е било с него в колата, още в петък обясни, че е бил подведен от шефа си, и се извини. Според Гешев объркването станало, защото неформално говорил с журналисти и когато го питали как е, той отговорил, че е добре, но се тревожи за децата си, които много се уплашили.   

"Министърът не участва в разследването, откъде има информация", продължи  Гешев. Прокуратурата твърди, че взривът е бил с 3 кг тротилов еквивалент. В същото време обаче все още няма готови експертизи. "За мен е странно как министърът говори неща, които трябва да са ясни след разследването. Не подлагам на съмнение капацитета на българските служби, но участват и на Европол", посочва главният прокурор.

"Оказа се, че в България има повече експерти по взривовете, отколкото в Израел", коментира още той, отново насочвайки вниманието към мистериозния израелски експерт, който точно навреме се озова под ръка на българската прокуратура. За него от парламентарната трибуна Демерджиев обясни, че е пристигнал в България час и половина преди взрива и че е бил заведен на мястото от следовател. Прокуратурата си противоречи и за въпросния експерт. Веднъж бе обявено, че е бил на огледа, след това - че само е гледал снимки. "Израелският експерт е видял много и аз му се доверявам повече от на Демерджиев", отсече Гешев.

"Какво точно се е случило, ще каже разследването", посочва Гешев, уточнявайки, че той няма право да получава информация по него и не го наблюдава. В същото време обаче Гешев звучи добре информиран от следователите.

"Не е ли по-важно, че вече никой не е опазен, след като се посяга на главен прокурор", коментира още Гешев, който отдавна твърди, че закриването на спецправосъдието е довело до бум на престъпността. 

В интервюто Гешев потвърди, че кортежът се е движил по често ползван маршрут и че след взрива е продължил по пътя си. Той описа доста объркано минутите около инцидента:  "Прибирах се по обичаен маршрут. На завой по този маршрут се чу взрив. В близост до мястото, където избухна този взрив, може би на 10-ина метра има мост. Този ден по цялото трасе имаше доста оживено движение. И само две-три минути след като ние продължихме с колата, се разминахме с повече от 10 коли, които се движеха посока Самоков. Отдалечихме се посока София и колегите, с които бях от НСО, ме заведоха в сградата на НСО. Шофьорът ми обясни, че е останал с впечатление, че колата в един момент не се движи. А това, че сме се отдалечили от мястото, доколкото разбрах е протокол, който спазват служителите на НСО."

"Не ме е страх, някои други хора трябва да ги е страх", загадъчно каза Гешев. 

Нищо от съобщеното от прокуратурата и Министерството на вътрешните работи за атентата срещу главния прокурор Иван Гешев не отговаря на действителността. Това се разбра от думите на говорителя на Националната следствена служба Мариян Маринов.

Въпросите се множат

Междувременно продължават да валят съмнения около инцидента, както и критики срещу начина, по който се разследва т. нар. атентат. 

Известният криминалист Ботьо Ботев разказа в неделя пред bTV, че лично е отишъл на мястото на взрива на третия ден и с изумление установил, че не са поставени заграждения, разхождат се случайни хора с риск да унищожат важни следи и няма екип от специалисти, които да търсят улики срещу извършителите. В предаването "120 минути" Ботев сподели, че би трябвало още от първите минути на местопроизшествието да работят експерти в бели престилки, вместо прокурори и пиари да се изказват пред камери и микрофони. Не знам дали е заради шока от случилото или е липса на професионализъм, но да се дават прибързани изявления, без да се познава обстановката, е недопустимо, коментира криминалистът. 

Той е видял и т. нар. кратер от взрива в тревата край пътя и твърди, че по-скоро му прилича на "ровено с гребла". Топ експертът обясни още, че определено е имало експлозив, но в никакъв случай не е бил с 3 кг тротилов еквивалент. Направи сравнение с опита за атентат срещу бизнесмена Васил Божков преди години - тогава взривът бил поставен на самия път, не под него, и наистина изкопал кратер - с дълбочина 40 см, при това не в пръст, а в асфалта. Ударната вълна била толкова силна, че разбила автомобила.

Като направи уговорката, че е рано за изводи, криминалистът предположи, че не става дума нито за инсценировка, нито за опит за убийство, а за опит за сплашване на главния прокурор. 

Има доста въпросителни около инцидента, заяви пред БНР и бившият шеф на Националната служба за охрана Красимир Станчев

Станчев определи като несериозно  "включването" на израелския експерт.  "Той пристига час и половина преди взрива и веднага е допуснат да стане част от разследването. Не е сериозно една държава да не изцеди докрай ресурса на службите си, преди да потърси помощ отвън, поясни ексдиректорът на НСО, като отправи критики и към действията на служителите, отговорни за охраната на Гешев.  "Интересно е, че има брониран автомобил, без втори оперативен автомобил, който да го следва", посочи Красимир Станчев. И определи като "недопустимо" да не са проверени рисковите места - където колата намалява скорост, на завой, при преминаване на мост. 

"Седем дни по-късно знам за взрива по-малко отколкото седем минути след инцидента. Фактът, че става по-объркано, е тревожен. Обадих се на главния прокурор веднага, след като разбрах, за да го питам съвсем човешки дали е добре. Очаквам като всички други следствените органи да кажат кой е виновен, какво се е случило", каза в "Защо, г-н министър" по bTV правосъдният министър Крум Зарков.

Още по темата