Медия без
политическа реклама

Фандъкова мълчи за хаоса с билетите за градския транспорт

От кметството не отговарят на въпроси за новата и все още неработеща е-система за таксуване в обществения превоз

Илияна Кирилова

Администрацията на кмета на София Йорданка Фандъкова отказва да коментира хаоса с дистрибуцията на билети за градския транспорт, който Столична община сама създаде и който носи видими проблеми на софиянци, особено след Нова година. Вече няколко дни контрольорите на Центъра за градска мобилност правят проверки в автобусите, трамваите и тролеите и глобяват нередовните пътници. Преди това в продължение на месеци по време на кризата с COVID-19 те продаваха билети от 1,6 лв, тъй като това и в момента е забранено на водачите на превозни средства. От 4 януари обаче проверяващите изпълняват само класическите си функции и не предлагат талони за еднократно пътуване. В същото време броят на местата, откъдето жителите на София могат да се снабдят с превозни документи, бе намален значително през 2020 г. Това се случи с обяснението, че най-късно от 1 януари 2021 г. в обществения превоз на Столична община ще заработи електронна система за таксуване. След нейния старт хартиеният билет и перфорирането му трябваше да отидат в историята, а столичани вече трябваше да могат да се самотаксуват в метрото и в наземния транспорт, освен с абонаментните си карти, и с дебитни и кредитни карти и през смартфоните си. С този довод още през февруари м.г., или около 10 месеца преди срока за пускането на т.нар. тикет система, бяха демонтирани и автоматите за продажба на билети в наземния транспорт.

1 януари 2021 г. дойде, но електронната система така и не заработи. Сините валидатори в рейсовете и електротранспорта продължават да са в тестови режим, а тези в метрото само таксуват картите на пътниците, но не приемат плащания по нови начини. В същото време телевизионни репортажи вече многократно показаха как контрольорите глобяват пътници без билети въпреки обясненията, че в района, където те живеят, няма пункт на ЦГМ и че на хората се налага да ходят по 2-3 спирки пеша, за да си купят билет. В социалните мрежи постоянно валят сигнали, че проблем с дистрибуцията има в "Люлин", "Дружба", "Младост" и в други гъстонаселени части на града.

Преди повече от 48 ч. "Сега" попита администрацията на Фандъкова дали е наясно, че в редица райони няма достатъчно и на удобно място пунктове за продажбата на билети. Зададен бе и въпрос защо тикет системата все още не функционира при положение, че през цялата минала година ключови фактори в общината, включително и Фандъкова, обясняваха, че всички изпитания по нея ще приключат най-късно до края на декември. Отговор на тези въпроси няма. От "Московска" 33 не казват и колко пари са платили досега на изпълнителя на проекта и колко ще струва на данъкоплатците цялото изграждане на тикет системата, както и кога това най-после ще се случи.

През последните дни от Столична община се опитват да внушат на софиянци, че забавяне няма и че въвеждането на системата върви по график. Вчера шефът на ЦГМ Димитър Дилчев заяви по БНР, че по договор новата схема за таксуване на пътниците в София трябва да заработи "в пълния си обем" през май и че в момента се извършвали тестове на видеонаблюдението. Думите му се различават коренно от обещанията на Фандъкова и от написаното в предизборната й програма. Там се казва, че "системата за електронно таксуване в градския транспорт ще бъде въведена до 2021 г.". Преди няколко месеца от ЦГМ отговориха на питане на "Сега", че "върви процес на подмяна на технологиите, която изисква да бъдат въведени в експлоатация до декември 2020 г. повече от 15 000 устройства в над 1 350 напълно оборудвани превозни средства от 4 типа транспорт, монтаж на оборудване в 11 депа, 52 метростанции, над 80 търговски обекта, интеграция на съществуващите системи и др.". В съобщението се казваше още, че най-късно от 1 януари 2021 г. в градския транспорт на София ще може да се плаща и с банкова карта и смартфон. "След старта на новата система познатото перфориране на билетче няма да го има. Новите превозните документи, продавани от търговците, ще са електронни и ще се зареждат върху нови карти от ново поколение. Това е физически носител, който ще бъде зареждан с избрания от пътника продукт. Картата ще се валидира само на валидаторите в съответните превозни средства", твърдяха от ЦГМ.

Преди дни общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев обяви, че е изпратил  официално искане на следващото заседание на комисията по транспорт на Столичния общински съвет да бъде извикан директорът на ЦГМ Димитър Дилчев, който "да даде обяснение пред общинските съветници защо новата система не заработи, въпреки обещанията".  

От групата на "Демократичния България" в СОС също поискаха обяснение за липсата на тикет система, но от Фандъкова и от зам.кмета по транспорта Кристиан Кръстев. Опозиционната коалиция призова да бъде върнат предишният режим, при който контрольорите продават билети на гражданите, докато електронната система в градския транспорт не заработи. "ЦГМ в едномесечен срок да организира представяне на системата пред общинските съветници, за да може да бъде взето информирано решение за начина на тарифиране, когато има готовност системата да заработи", поискаха още общинските съветници от "Демократична България".

Както "Сега" вече много пъти писа, Столична община говори за смяна на старата система за таксуване от повече от 17 г.  След няколко провала на процедурата и неимоверното й поскъпване през декември 2018 г. договорът за изграждането на тикет системата най-после бе подписан със срок за изпълнение 2 години. Съгласно споразумението столичани трябва да платят 73.24 млн. лв на консорциума „Си Ен Си София тикетинг систем“, в който влизат българските компании „Компютърнет сървисиз“ и „Тикси“ и турската „Асис Електроникс“. Отделно от това "Си Ен Си София тикетинг систем“ ще получи и 5.85% от приходите от продадените билети и карти, но не повече от 10 млн. лв. Сервизът на тикет системата ще е 8 г., след което София ще трябва да подпише нов договор с консорциума. Така общата цена на проекта достигна през 2018 г. 83.24 млн. лв. без ДДС. А през 2003 г., когато за пръв път се разбра, че София смята да въвежда такава система, прогнозната цена бе около 9 млн. лв., или около 10 пъти по-ниска.

Още по темата