Медия без
политическа реклама

Д-р Кунчев: Масовото обеззаразяване е художествена самодейност

"Днес за първи път имаме повече оздравели, отколкото заразени", коментира ген. Мутафчийски

19 Май 2020Обновена
Илияна Кирилова
Д-р Ангел Кунчев

Главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев остро разкритикува мерките за масово обеззаразяване срещу коронавируса, които се предприемат в някои общини на страната. "Трябва да се внимава много с пръскане на улици и квартали... Не дай си Боже, и с хеликоптери. Има си специализирани фирми, които се занимават с това и е добре да се обръщат хората към тях. Масовото пръскане прилича малко на художествена самодейност, няма никаква научна обосновка", коментира д-р Кунчев, който е и член на Националния оперативен щаб.

Той се изказа и срещу затварянето на цели квартали, както в Ямбол в момента, защото създавало много проблеми на живущите там, основно хуманитарни. "Много по-добре е да се работи върху фамилия, къща, район", препоръча главният здравен инспектор. Малко по-късно стана ясно, че тази вечер от 22.00 часа ограничителните мерки в ромския квартал на Ямбол отпадат. Жителите на квартала свободно ще могат да ходят на работа и се движат при спазване на всички противоепидемични мерки.

Д-р Кунчев посочи, че броят на новозаразените с COVID-19 в страната върви в низходящ темп. От общо 874 изследвани има установени 24 нови случая (от тях 16 в София, 4 в Ямбол, два в Сливен и по един в Кюстендил и Пазарджик). От тях 10 души са настанени в болница. Така общият брой на новозаразените става 2259 души, а регистрираният ръст е 1,1%. В болници се лекуват 299 души, от тях 36 са интубирани. Новоизлекуваните са 34-има.

Малко по-късно, на брифинга на министрите Кирил Ананиев и Красимир Вълчев за детските градини, ген. Мутафчийски коментира, че днес за първи път имаме повече оздравели, отколкото заразени. "Ключовата дума при охлабването на мерките е да се преценяват рисковете много внимателно и всяка една мярка да е премерен риск. Това се случва постепенно и след внимателно обсъждане на ситуацията", каза той. По думите му не трябва да се забравя, че каквито и да са мерките, които се охлабват, трябва да се спазва физическата дистанция и определени правила - как да се живее в тези нови условия, защото се изхожда от презумцията, че този вирус съществува, че има такава епидемия и че тя е смъртоносна.

Заразените медицински лица към момента вече са 242, след нови два случая - на лекар в София и медицинска сестра в Ямбол. Това било малко под средното ниво на заразени медицински служители за Европа, което е било 13%. "Не може на 100% да се избегне този ефект. Има риск, дори и при стриктно спазване на правилата", обясни д-р Кунчев.

Случаят със сестрата в Ямбол обаче стана причина Спешното отделение на местната областна болница "Св. Пантелеймон" да бъде затворено за 24 часа.

Има и три нови смъртни случая. Става въпрос за мъж на 79 години в София, жена на 93 години в Лом от дома на стари хора в Кула, а рано тази сутрин в Търговище е починал и единственият заразен в областта - 54-годишен мъж от село Зараево. Така броят на починалите е 113 души. Тяхната средна възраст е 66,5 години.

Д-р Ангел Кунчев заяви, че положителната тенденция дава възможност да се освободят интензивните отделения на повечето болници, в които лежат по един, двама, до петима заразени и така да се даде възможност в тези болнични заведения да се обслужват пациенти, които са били възпрепятствани в последните месеци да търсят помощ - хронично болни и такива с планови операции. "Тяхната безопасност е осигурена", подчерта членът на НОЩ. Специално за София ще бъдат оставени няколко болници, където да постъпват новозаразени - ВМА, "Пирогов", Александровска болница, Инфекциозна болница, "Света Анна", Белодробна болница, Втора градска болница.

Главният здравен инспектор изрази очакванията си до края на месеца да отпадне граничния контрол между част от съседните балканските държави - Гърция, Румъния, Сърбия, свързан с пандемията. "Да бъдем в групата на трите най-успешни страни в Европа е постижение и ние трябва да се гордеем с него", добави още д-р Кунчев.

4482 души са тествани от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в  87 (1.9%) случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 57 (1.3%) случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и  38 (0.8%) проверени, при които са открити и антела IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 253, от които  11 (4.3%) са дали положителна проба за коронавирус. Статистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни.