Медия без
политическа реклама

Бургаска болница е осъдена за 65 000 лв. след смъртта на пациент

Лекарите не са разпознали и не са лекували черепно-мозъчна травма

Днес, 09:31
От доказателствата се налага извод, че няма друга причина за смъртта, освен черепно-мозъчната травма, която е останала неразпозната и нелекувана в първите решителни часове. (Снимката е илюстративна.)
Pixabay
От доказателствата се налага извод, че няма друга причина за смъртта, освен черепно-мозъчната травма, която е останала неразпозната и нелекувана в първите решителни часове. (Снимката е илюстративна.)

"Университетска многопрофилна болница за активно лечение - Бургас" АД е осъдена да плати 65 000 лв. обезщетение на сина на пациент, който е починал след поредица от лекарски грешки, допуснати в здравното заведение. За решението на Окръжния съд в Бургас, което не е окончателно, разказва адвокат Мария Шаркова. Болницата трябва да плати и лихвите от 13 ноември 2020 г., когато е загинал пациентът. Към днешна дата те са в размер на 34 193 лв. Болницата дължи и 13 804 лв. за разноски.

Шаркова разказва накратко историята. Мъж празнува своя рожден ден със семейството си. Докато изпраща гостите, залита на стълбите и пада от около 1,5 - 2 метра, удря глава и губи съзнание за кратко. Линейката го транспортира до спешното отделение на областната болница, където е приет в шокова зала. Дежурният лекар излиза да обясни на близките, че пациентът буйства. След известно време излиза отново и обяснява, че пациентът е добре, нищо му няма - спи, защото е пиян. След неколкократни уверения, че просто спи и нищо му няма, настоява пред съпругата да подпише отказ от хоспитализация. Синът на пациента и негов приятел буквално изнасят на ръце "заспалия" баща и го връщат обратно вкъщи, където (по съвет на дежурния лекар) е оставен да спи. И не се събужда повече. Няколко часа след като е върнат от болницата, съпругата забелязва, че мъжът ѝ не изглежда да е просто заспал, както е обяснил дежурният лекар. Вика линейка и се установява, че човекът е в кома. При повторното посещение в болницата се установява изключително тежка черепно-мозъчна травма, както и сериозни допълнителни наранявания - няколко счупени ребра. Направена е операция, но твърде късно - човекът умира.

В съда става ясно, че при първия прием на пациента не е извършен триаж и въпреки данните за височинна травма, е направена само рентгенография на глава, вместо компютърен томограф. Освен това дори рентгеновата снимка не е разчетена правилно и не са разпознати две видими фрактури на черепа. Вместо да бъде приет за наблюдение, пострадалият неправилно е изпратен вкъщи от лекар без специалност, който не е направил необходимите консултации със специалисти по неврохирургия, хирургия, ортопедия и т.н., каквито са необходими при съмнение за политравма след падане от височина. Пренебрегнати са определени симптоми и цялата симптоматика на пациента е отдадена на консумацията на алкохол. 

Съдът приема, че пациентът е изпаднал в състояние на кома по време на първия прием в спешното отделение на 8 ноември 2020 г. Приемът продължил повече от час. Близките били уведомени, че той спи и това е била причината съпругата да бъде помолена да откаже хоспитализацията. Това е и причината пациентът да не усеща болка при премятане на ръцете му и довеждане до колата след изписването. Вещите лица в съдебното заседание са заявили, че счупванията на ключицата и ребрата, каквито е имал, са толкова болезнени, че за да не усеща болка, човек трябва да е в безсъзнание/кома. А "буйстванията" му са отдадени на субдуралния хематом, за който са характерни промени в поведението, необичайни движения и гърчове. 

Отказът от хоспитализация прехвърля риска от лечебното заведение върху пациента, но само ако е направен валидно, каквото в случая не е, се казва в съдебното решение.

Лекуващият екип е нарушил медицинския стандарт и добрите медицински практики, не е оценил състоянието на пациента, не е осъществена консултация със съответните специалисти и не са направени нужните изследвания. Рентгенът не може да установи контузията на мозъка, която е присъща при падане от високо, а само счупвания или пуквания на костите на черепа, като дори това не е видяно от лекарите, макар и да го е имало. В листа за преглед не е назначена нито една консултация, макар че болницата има задължение да проведе лечение, съобразено с медицинските стандарти и добрите практики.

В съдебното заседание вещите лица са пояснили, че прогнозата при пациенти в кома не са добри. По-голям шанс на преживяемост имат пациенти, които са подложени на агресивна медикаментозна терапия и операция до четвъртия час. Според статистиката, около 92 % от пациентите като този са завършвали летално, ако се приеме, че е бил в кома при напускането на спешното отделение. Експертите заявяват, че липсата на диагностика, на агресивна медикаментозна терапия и на оперативна интервенция в рамките на четвъртия час са допълнили тези липсващи проценти до 100% на риска.

Пациентът е имал шанс за преживяемост при своевременна и адекватна медицинска намеса, но тя е била пропусната, казва съдът. От доказателствата се налага извод, че няма друга причина за смъртта, освен черепно-мозъчната травма, която е останала неразпозната и нелекувана в първите решителни часове.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

лекарска грешка

Още по темата