Медия без
политическа реклама

НС ще работи за медицинска помощ за отдалечените села

Почти единодушно депутатите подкрепиха такова предложение, въпреки скептицизма си, че ще може да се осъществи

17 Яну. 2024
Според Костадин Ангелов (в центъра) инициативата на ИТН няма да реши основния проблем - липсата на професионалисти по здравни грижи.
Илияна Димитрова
Според Костадин Ангелов (в центъра) инициативата на ИТН няма да реши основния проблем - липсата на професионалисти по здравни грижи.

Макар и със силен скептицизъм, парламентът започва работа по осигуряването на мобилна медицинска помощ за отдалечените населени места. Предложението дойде от ИТН.

Депутатите на Слави Трифонов внесоха промени в Закона за здравето. С поправките се предлага да се създадат екипи със специализиран здравен автомобил – мобилна манипулационна, която да може да посещава всяко населено място в страната. Целта е да стигне медицинската помощ там, където няма лични лекари или постоянни медицински пунктове.

Според ИТН трябва да се създаде нова административна структура към здравния министър, която да организира и контролира работата на мобилните екипи – изпълнителна агенция "Превенция, профилактика на здравето и медицински проучвания". Всъщност, по-голямата част от законопроекта се занимава именно с регламентирането на въпросната агенция.

Предложението на ИТН получи подкрепата на всички парламентарни групи, с изключение на ПП-ДБ, и беше одобрено на първо четене с гласовете на 133 депутати. По искане на бившия здравен министър Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС беше решено, че срокът за предложения за второто четене ще бъде максималният - 21 дни. Според Ангелов това се налага, защото в проекта има множество противоречия с други закони и установени практики в здравеопазването, които трябва да бъдат изчистени. За целта депутатите ще създадат работна група. Ангелов подчерта, че дори да бъде приета, идеята на ИТН няма да реши основния проблем - липсата на здравни професионалисти.

Мнението на бившия здравен министър беше подкрепено и от останалите политически сили, които едва прикриваха скептицизма си, че предложението ще стане реалност. Георги Гьоков от БСП заяви, че инициативата трябва да успее, тъй като на този етап депутатите не могат да измислят нищо друго, с което да подкрепят хората в отдалечените населени места, които се нуждаят от здравеопазване.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?