Медия без
политическа реклама

Защо Сингапур е градът на глобите?

09 Яну. 2023
Уикипедия

Сингапур има прозвище Fine City (игра на думи - на английски това значи Прекрасен град, но има значение и като Град на глобите). Второто е доста вярно и характеризира политиката на града-държава. Там списъкът със забрани е толкова дълъг, че това до голяма степен обяснява защо престъпността е практически нулева.

Например официалният вечерен час в Сингапур е 22:00. След това пешеходците трябва да се придвижват сами или най-много по двойки, защото е забранено събирането на компании над двама души през нощта. В противен случай следва отвеждане в полицейския участък.

Местните власти не гледат с добро око и на хомосексуализма. Затова е строго забранено да се проявява прекомерна симпатия към представител на същия пол, защото дори само една целувка може да струва 2 години в затвора. Това, разбира се, не означава, че в Сингапур няма хомосексуалисти - те просто се събират в специални барове.

По-нататък - има солени глоби за уриниране в асансьори. Защото дори и там е имало подобни хулигански практики. Но в Сингапур са решили проблема, като са монтирали детектори за урина в асансьорите. Когато те се задействат, вратите автоматично се затварят, сигналът веднага достига до полицията и прегрешилият трябва да плати 500 сингапурски долара (около 700 лв).

За чистотата по улиците се следи още по-сериозно, отколкото за асансьорите. В бизнес района улиците се мият веднъж седмично с шампоан. В останалите части не се действа толкова изискано, но също е много чисто. Има и служители, които следят да не хвърлите боклук на улицата или да се изплюете и са готови веднага да наложат глоба от 1000 долара (около 1400 лв). Дори е забранено да се хранят гълъбите, за да не се замърсяват допълнително тротоарите - от храна и курешки (500 долара глоба).

Стремежът към опазване на града чист стига дотам, че е обявена война на дъвките - още през 1992 г. Дори е разписана глоба до 100 000 долара (около 140 000 лв.), ако на границата заловят човек с дъвки в багажа. Какво остава, ако бъдете хванати да си хвърляте дъвката на земята... Разбира се, дъвченето не е забранено, но на практика там няма откъде да бъдат купени дъвки.

И още няколко санкции по 1000 долара - за пушене или кихане на публично пространство, както и за слушане на силна музика. А храненето или пиенето в обществения транспорт струва на прегрешилия 500 долара. Впрочем, списъкът е доста дълъг, като това са само няколко извадки.

А в борбата си за изкореняване на корупцията в Сингапур са отменили и правото за даване на бакшиши в заведенията. Дори на таксиметровите шофьори строго е забранено да взимат пари над указаната сума на брояча.

Ключови думи:

любопитно