Медия без
политическа реклама

КАРИЕРА

Детето чудо Елизабет Холмс скрои лъжа за $9 млрд.

Тя е само на 19 г., когато основава биотехнологичната си фирма, но прочути хора влагат милиони в нейните фантазии. Сега съжаляват за парите си, а тя влиза в затвора за 11 години

cdn.wccftech.com
Красивата Елизабет сама си бе рекламно лице на своето фиктивно изобретение и уверяваше, че една капка кръв е достатъчна за пълно лабораторно изследване.

Допреди няколко години тя беше смятана за голямата звезда на Силициевата долина. Елизабет Холмс, която днес е на 38 години, дори беше сравнявана с основателя на Apple Стив Джобс, когото тя обичаше да имитира, носейки например типичните за неговия стил на обличане черни пуловери. "Първо те смятат за побъркан и се борят срещу теб, а после ти променяш света", заяви Холмс по време на една подиумна дискусия преди години, цитирана от "Дойче веле".

Измамата

Когато през 2003 година основава биотехнологичната си фирма Theranos, Холмс има за цел да революционизира сферата на кръвните изследвания. По онова време тя е едва 19-годишна и тъкмо е прекъснала следването си в Станфорд още след първата година. Холмс успява да привлече могъщи инвеститори. Издателят Рупърт Мърдок влага 100 милиона долара в нейния стартъп. Същата сума добавя и бившата американска министърка на образованието Бетси де Вос. Фирмата на Холмс привлича още десетки големи инвеститори, а в Надзорния съвет влизат известни личности като някогашните външни министри Хенри Кисинджър и Джордж Шулц.

Преди да бъде разкрита цялата измама през 2016 г., Theranos има славата на деветкратен "еднорог" - стойността на фирмата се изчислява по онова време на 9 милиарда долара. "Ако тази технология действително беше функционирала, това щеше да сложи край на традиционните кръвни тестове - такива, каквито ги познаваме и до днес. С нея те щяха да спечелят страшно много пари", казва разследващият журналист Майкъл Сиконолфи от "Уолстрийт Джърнъл" по повод тогавашната истерия около Theranos.

Разработеният от фирмата на Холмс уред за кръвен анализ се нарича "Едисън" и представлява черна кутия с големината на настолен принтер. Само с няколко капчици кръв уредът можел да извършва около 240 различни анализи на кръвта. Такива са поне амбициозните реклами. В крайна сметка обаче се оказва, че "Едисън" определя с точност само едно - дали някой има херпес.

През 2015 година репортер на "Уолстрийт джърнъл" разкрива, че Елизабет Холмс тайно е използвала уреди за анализ на фирмата Siemens. Холмс обаче отхвърля обвиненията: "Никога не сме използвали чужди лабораторни уреди. Всеки тест е бил провеждан с разработената от нас технология", твърди тя по онова време.

Присъдата

Малко по-късно мнозина от 800-те сътрудници на фирмата излизат пред обществеността, защото не желаят повече да прикриват машинациите на Холмс. По това време уредът "Едисън" вече се ползва от редица аптеки в САЩ и постоянно дава грешни резултати.

На 18 ноември федерален съдия в Калифорния осъди Елизабет Холмс на 11 години и три месеца затвор. Още през януари съдебното жури я призна за виновна след процес, продължил месеци. Федерален съдия постанови тя да изтърпи присъдата си в затворнически лагер с облекчен режим в Тексас. Въпреки че е бременна с второто си дете, ще влезе зад решетките на 27 април 2023 г., когато още няма да е родила. Така ще бъде откъсната на другия край на Америка от първото си дете, своя партньор и родителите си, които остават да живеят в Калифорния. Затворническият лагер се намира в Брайън, Тексас, на около 160 км северно от Хюстън, където Холмс е посещавала гимназия. Той е предназначен за жени и в момента в него са настанени около 540 затворнички.

Уикипедия коригира страницата си за нея и в графата "Професия" отбеляза "предприемач, затворник".

Пътят 


Холмс е родена в столицата Вашингтон. Дъщеря е на федерален служител и конгресмен. Когато е на 9 години, семейството ѝ се премества в Хюстън, след което известно време живее в Китай. По думите на Холмс тя от дете искала да лекува хора, но не можела да понася гледката на кръв и игли. Затова през 2002 г. се записва в Станфордския университет, за да учи химия. Година по-късно прекъсва обучението си и с разрешението на родителите си използва парите, които те са спестили за обучението ѝ, като начален капитал за основаната от нея компания Theranos (от думите "терапия" и "диагностика").

Холмс работи усилено в лабораторията, патентова десетки изобретения и в крайна сметка обявява пробив в изследването на кръвта. За разлика от стандартните проби, които запълват голяма част от епруветка или няколко, технологията на Холмс позволява да се използват само няколко капки кръв на пациента. Младата изследователка привлича инвестиция от 400 млн. долара. Скоро, през 2015 г. Theranos е оценена на 9 млрд. долара, като Холмс притежава над 50% от компанията. Фирмата се договаря с Boots Alliance, мрежа от медицински амбулатории, да използва тестовете на Theranos, които струват значително по-малко от тези на пазарните лидери Quest Diagnostics и LabCorp.

Към пропаст

През май 2013 г. старши биохимик, който е работил в компанията 8 години, се самоубива, като казва на съпругата си, че компанията е фалирала. През есента на 2015 г. компанията се оказва в криза, когато редица публикации критикуват тестовете на Theranos като несертифицирани от Администрацията по храните и лекарствата (FDA), използващи стандартни технологии за анализ вместо обявените и даващи грешни данни за тестовете. Вестник "Вашингтон пост" пише, че през 2012 г. Министерството на отбраната, което се интересува от тестовете на Theranos, открива проблеми и е на път да подаде искане до FDA. Холмс моли генерал Джеймс Матис да се намеси. Той се застъпва за компанията и година по-късно става член на нейния съвет на директорите. Изказани са съмнения относно декларираните от компанията успехи поради нейната изключителна изолираност и невъзможност за независима проверка.

През 2015 г. тя оглавява списъка на най-лошите предприемачи на списание "Ентръпринър". Холмс е принудена да признае, че след 10 години разработка нейните изобретения не са били ефективни и че недостатъците на изследванията е трябвало да бъдат отстранени по-рано. Тя планира да възстанови лабораторията от нулата, за да предотврати по-нататъшни ненадеждни анализи[12]. 
Вестник "Ню Йорк таймс" съобщава, че регулаторните органи (Medicare и Medicaid) са представили доклад от 121 страници, в който са описани многобройните нередности, открити по време на проверката на лабораторията, като се започне от използването на неквалифициран персонал и неспазване на температурата за съхранение на кръвните проби и се стигне до представяне на неточни резултати от изследванията на пациентите. В пубикацията се посочва, че резултатите от собствените тестове на Theranos не трябва да се различават от общоприетите резултати с повече от 20%, докато случайната извадка показа, че резултатите на Theranos се различават от еталона с 21-146 %.

В началото на 2016 г. американската прокуратура започва разследване дали компанията е подвела инвеститорите и длъжностните лица относно резултатите си. На 14 март 2018 г. Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) обвинява компанията и Елизабет Холмс в "мащабна измама", чрез която са измъкнати 700 млн. долара от инвеститори.

Според "Уолстрийт джърнъл" Theranos е била закрита на 31 август 2018 г. Оттам нататък думата има съдът, който я произнася на 18 ноември 2022 г.: 135 месеца затвор и 121 млн. долара обезщетение за инвеститорите.

Още по темата