Медия без
политическа реклама

Индийският луноход откри доказателства за древен магмен океан на Луната

Година след успешната мисия „Чандраян-3“ индийски учени публикуваха първите резултати от анализа на данните, събрани от лунния модул и лунохода „Прагян“. Тези данни разкриват важна находка: преди милиарди години на Луната е съществувал глобален магмен океан.

Луноходът „Прагян“ изследва повърхността на Луната в околополюсните райони, като за 11 дни успя да премине 103 метра от мястото на кацане. С помощта на рентгеновия спектрометър APXS и лазерния спектроскоп LIBS бяха проведени 30 сеанса на анализ на лунната почва. Тези изследвания потвърдиха съществуването на магматичен океан в далечното минало на Луната.

Наличието на анортозит в реголита, лек минерал, който се образува в горните слоеве на магмените океани, е ключовото доказателство за това. Откриването на магнезий и неговите съединения, които обикновено се намират в по-дълбоките слоеве на Луната, допълнително потвърждава теорията. Тези скали вероятно са излезли на повърхността вследствие на глобална катастрофа, свързана с удара, който е създал басейна Южен полюс – Ейткен, най-големият ударен кратер в Слънчевата система с диаметър 2500 километра.

Макар че индийският модул и луноходът не преживяха лунната нощ, техните открития предоставят безценни данни за бъдещото изследване на Луната, особено за районите около южния полюс, които се смятат за ключови за бъдещи лунни бази на човечеството.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?