Медия без
политическа реклама

Защитник на "Юве" написа книга - хит сред учениците

Италианският национал Леонардо Бонучи засяга болната тема за тормоза сред подрастващите

09 Май 2020
Фейсбук
Леонардо Бонучи говори при представянето на "Моят приятел Лео".

През октомври м.г. защитникът на "Ювентус" Леонардо Бонучи издаде заедно с журналиста Франческо Ченити книгата "Моят приятел Лео".

Без да е биография, тя успя да се задържи над два месеца сред бестселърите на италианския пазар за спортна юношеска литература. Темата - за тормоза от хулигани в училище, е щекотлива на Апенините и това предположи добра перспектива пред изданието. Останалата част от успеха дойде от факта, че и самият Бонучи не крие, че е пострадал като тийнейджър от подобно насилие. 

В "Моят приятел Лео" млад играч се обръща за помощ към своя футболен кумир Бонучи. 12-годишният измислен персонаж Андреа Белини от също несъществуващия тим на "Минуско" пише писмо до защитника на "Ювентус" и описва как от малък е мечтаел да стане защитник точно като Бонучи, чийто плакат държи в стаята си. "Ти си кралят в защита. Излизаш на терена с високо вдигната глава, уверен в себе си, като лъв. И така даваш да се разбере на нападателите, че те няма да се доберат до вратата. Затова ти пиша точно на теб", пише момчето.

То обяснява, че е най-малкият в отбора си, и пита за съвет как да реагира, когато съперникът срещу него е по-здрав физически и по-бърз. "Можеш ли да ми споделиш някакви трикове? Кълна се, на никого няма да кажа", пита Андреа и признава, че дори майка му не вярва, че Бонучи ще му отговори.

И

 

едва в послеписа изплюва камъчето

 

В неговото училище има момче на име Джовани - грубиян, който често се заяжда с него. "Може да го прави, защото завижда, че не умее да играе. Но аз преживявам агресията му и в последния мач допуснах заради това груба грешка, която ни струваше загубата. Мислех си как отивам на рожден ден на приятелка, но срещам по пътя Джовани и той изхвърля всички подаръци, понеже не е поканен", пише в писмото. Момчето признава, че не е споделило това дори с майка си, и си позволява да каже само на Бонучи, понеже му се възхищава. Не е казало и на баща си... тъй като го е загубило преди години.

Този сюжет въздейства на подрастващите. Андреа е измислен образ, но неговата съдба се споделя от хиляди ученици в Италия, които са жертви на тормоз. Бонучи повдига не само тази тема, но и други проблеми, които вълнуват децата на тази възраст - отношенията с родителите, първата любов, учението, спортът. Дава и ненатрапчиви съвети за правилата на поведение, отношенията с останалите и дори здравословното хранене на младия футболист.

"Тази книга ще спечели сърцата на вашите деца, които обичат футбола, и ще им помогне да погледнат на тормоза от различни перспективи. Препоръчвам я горещо на всички деца между 10 и 13 години", пише гимназиална учителка.

Интересното е, че Бонучи отговаря в книгата и на въпроса

 

каква е тайната му за добра игра в защита

 

"Аз самият не съм много бърз, налага се да действам изпреварващо срещу бързи съперници като Чиро Имобиле, Килиан Мбапе, Мохамед Салах, Жервиньо. Трябва да започнеш движението си миг преди паса, да изненадаш противника. Много е трудно да разбереш намерението на опонента. Затова се работи на тренировки. Гледай играча, който подава. Когато навежда глава за пас - действай. Ако ти се получи, ще стигнеш първи до топката.

И не се страхувай от грешки, на мен ми са се случвали многократно, но от тях се учим. Ако пък не можеш да действаш изпреварващо, много е важно да съкратиш разстоянието до нападателя. Ако той получи топката, не трябва да го изпускаш. Дай му да разбере, че няма да премине по-нататък, залепи се за него, не му давай да се обърне към вратата. Ако пък бърз нападател се е устремил с топката срещу теб, не бързай. Ако му се хвърлиш насреща, той ще пусне топката встрани и ще те мине. Гледай топката, не краката му. Старай се да правиш така, че топката да му бъде под слабия крак, изтласквай го към тъчлинията. Ако пък си последен пред вратаря, не е нужно да се хвърляш напред към съперника. Когато до теб имаш съотборник, който да те подсигури, има един прийом - наричам го атаката на фехтовача. Протягаш напред крак, като шпага, и се целиш в топката. Противникът обикновено не очаква такова действие. Рисковано е, затова го използвай само ако си сигурен, че има кой да поправи евентуалната ти грешка", съветва Бонучи.

Италианският национал неслучайно повдига темата за тормоза в училище. През 2017 г. той участва с малка роля в клипа на песента Buona Fortuna ("Късмет") на поп дуото "Бенджи & Феде", чийто сюжет е именно насилието над беззащитните ученици. Още тогава

 

Бонучи призна, че самият той е бил жертва като малък

 

"Бях на 14 и ме заплашваше момче с 2 г. по-голямо. Веднъж ме блъсна и ми каза да му дам всичко, което нося. Събрах смелост да говоря с него и да го стресна. Тогава разбрах, че щом той се държи така, значи е видял у мен слабост. Насилниците в училище по правило са неуверени в себе си. Те се държат така, понеже самите те страдат. Надявам се, че тази книга ще помогне и на хулиганите да разберат, че постъпват неправилно", разказва Бонучи пред в. "Гадзета дело спорт".

Книгата му има и друга мисия - част от приходите отиват за асоциация, която помага на родители на деца с ракови заболявания.

С темата футболистът на "Ювентус" засяга голям проблем, тъй като от началото на века в Италия са направени законодателни промени и са разработени няколко програми срещу тормоза в училище. Целта е жертвите и свидетелите да не мълчат, да се създаде атмосфера на уважение, съчувствие и безопасност в училище. Също така 7 февруари стана Национален ден за борба срещу училищното насилие.

Но проблемът се решава бавно. Миналата есен анкета сред 1022 ученици в гимназии в Рим показва, че 66.9% от тях поне веднъж са ставали жертва на хулигани (67.8% от момичетата и 62.6% от момчетата). А 81.3% са били свидетели на такива прояви. В същото време 37.8% си признават, че са се изявили като насилници (44.8% момчета, 31.3% момичета). Едва 9.3% казват, че не са се сблъсквали с подобно нещо. Най-често насилието е в класните стаи (57.3%) или на територията на училището (34.9%). По-рядко на улицата (19.9%) или по време на спортно занятие (13.5%). 

"Призовавам всички да се изправят срещу този проблем. Важното е да говорите с близките си - родители, приятели, по-големи братя или сестри, учители... Те ще ви помогнат. Да си признаеш слабост не е срамно. Това помага да станеш по-силен и по-щастлив", призовава още Бонучи.

Още по темата