Медия без
политическа реклама

Сделката за 300 млн. паунда, която разбуни английския футбол

Фондът на саудитския престолонаследник купи "Нюкасъл" и го превърна в клуба с най-богатия собственик в света

16 Окт. 2021
БГНЕС
Саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман (горе) купи "Нюкасъл" и повери управлението му на изп. директор на PIF Ясир ал-Румайян и на британската бизнес дама Аманда Стейвли.

Една сделка разбуни духовете в английския футбол и страстите не стихват повече от седмица. "Нюкасъл" бе купен от държавния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия (PIF - Public Investment Fund) - най-богатия формално частен фонд на планетата, с активи за $430 млрд.

Начело на PIF е престолонаследникът Мохамед бин Салман, който става най-богатият собственик на футболен клуб в света. За сравнение - шейх Мансур от ОАЕ, който придоби "Манчестър Сити", притежава 14 пъти по-малко пари. Даже всички собственици на английската Премиер лига, взети заедно, са три пъти по-бедни от саудитския принц.

А в момента Топ 5 на най-богатите собственици на клубове изглежда така:

1. PIF ($430 млрд.) - "Нюкасъл" (Анг)

2. Суверенен фонд на Катар ($300 млрд.) - ПСЖ (Фр)

3. Франсоа Пино ($47.5 млрд.) - "Рен" (Фр)

4. Шейх Мансур ($29 млрд.) - "Манчестър Сити" (Анг)

5. Дитрих Матешиц ($21.5 млрд.) - РБ "Лайпциг" (Гер) и "Ред Бул Залцбург" (Ав)

 

В края на миналата седмица сделката все пак бе одобрена от Премиер лигата и така мечтата на феновете на "Нюкасъл" се сбъдна - ненавистният Майк Ашли най-сетне се махна от клуба. Саудитците придобиха 80% от акциите, а по 10% получават британските милиардери Дейвид и Саймън Ройбен (с богатство от 16 млрд. лири). Пряк шеф на "свраките" ще бъде изп. директор на PIF Ясир ал-Румайян, но истинският собственик е саудитският престолонаследник.

Ашли получава 300 млн. паунда, колкото се опитваше да вземе от всички други потенциални купувачи през 14-те години, в които бе в "Нюкасъл". И докато феновете се радваха, виждайки светло бъдеще, реакцията на останалите клубове от Премиер лигата бе в обратна посока. И не само тяхната...

Всички останали 19 клуба от английския елит се обединиха против PFI и атакуваха Лигата с обжалване и искане за спешно извънредно заседание. Те настояват да узнаят защо сделката бе одобрена и защо получават толкова оскъдна информация около нея. Освен това изразиха безпокойство, че новата ситуация може да доведе до завишаване на трансферните суми и заплатите в английския футбол. Не на последно място, те са притеснени, че брандът на Премиер лигата ще пострада заради негативния образ на Саудитска Арабия.

Именно имиджът на кралството като

 

държава, която нарушава системно човешките права,

 

доведе и до други протести. Организацията Football Supporters Europe, обединяваща футболни фенове от 48 държави, излезе с изявление:

"Покупката на "Нюкасъл" е още един пример как футболът позволява на държави с едни от най-лошите показатели в областта на човешките права да го използват като геополитически инструмент и начин за изчистване на репутация. Футболът трябва да се огледа и да попита защо диктатури като тези в Саудитска Арабия могат да оказват такова голямо влияние върху нашите клубове и общества. Смятаме, че човешките права имат основополагащо значение за футбола и спорта, дали при спонсорски сделки, международни турнири или собственост на клубове".

Ръководителят на "Амнести Интернешънъл" Сача Дешмукх също разкритикува Премиер лигата, като припомни системното нарушаване на човешки права и убийството през 2018 г. на саудитския писател, журналист и дисидент Салман Хашоги. 

Хашоги бе жестоко убит и разчленен в посолството на Саудитска Арабия в Истанбул, където бе отишъл да получи документи за сключване на втори брак. Мохамед бин Салман призна своя косвена вина, но винаги е наричал убийството "непредумишлено". В крайна сметка саудитското следствие намери няколко виновници от спецслужбите, които бяха екзекутирани, а делото бе закрито. 

"От самото начало казваме, че тази сделка е очевиден опит на саудитското правителство да отмие своите ужасяващи показатели в областта на правата на човека чрез блясъка на топфутбола. Притежанието на "Нюкасъл" е свързано с имиджа на престолонаследника Мохамед бин Салман и неговото правителство в същата степен, както и футболът", заяви Дешмукх.

Въпреки всички тези протести обаче клубът от Северна Англия започва своя нов живот, а неговите нови собственици не взимат отношение по ропота срещу тях. Те вече мислят как да реформират "Нюкасъл".

"Клубът заслужава да бъде на върха и ние искаме да сме там. Ще трябва време, но ще стигнем до него - очерта амбициите новият клубен директор Аманда Стейвли. - Искаме да печелим трофеи - титлата в Англия, успехи в Европа. Това означава, че

 

трябва да се вложат средства"

 

В момента "Нюкасъл" е на предпоследното 19-о място, без победа в изминалите 7 кръга. Да бъде подсилен веднага е невъзможно, затова главният лост за промяната изглежда смяна на мениджъра. 

Настоящият - Стив Брус, го знае отлично: "Бих искал да получа шанс да покажа на новите собственици своята работа. Но трябва да сме реалисти - те могат да намерят нов човек. Обикновено новите собственици правят това. Отдавна съм във футбола и го зная".

Покупката дойде в момент, в който Брус има точно 999 мача като треньор и ще бъде обидно, ако арабите не позволят на 66-годишния англичанин да изведе отбора на 17 октомври срещу "Тотнъм".

Но, разбира се, смяната му е въпрос на време, а в медиите вече изплуваха имена на потенциални кандидати. Счита се, че приоритетна цел на "Нюкасъл" ще е Антонио Конте (но също така се смята, че италианецът ще откаже). Спрягат се и Греъм Потър ("Брайтън"), Стивън Джерард ("Рейнджърс") и бившите наставници на "Челси" Франк Лампард и на"Рома" Пауло Фонсека.

А за подсилване с футболисти първият шанс ще е през зимния трансферен прозорец и клубът се готви да похарчи около 200 млн. паунда, при това, без да се притеснява за финансовия феърплей (ФФП).

Което е възможно благодарение на... Майк Ашли. И по-точно на икономиите, правени от бившия собственик, който държеше клуба в твърди рамки и жертваше спортните резултати, за да не е на минус. Ако "Нюкасъл" сега имаше дългове, саудитците нямаше как да правят големи инвестиции заради ФФП. Само че за последните 3 г. клубът е на обща печалба, макар и от само 38 млн. паунда (твърде малко за английски елитен клуб), но точно защото моделът на Ашли бе сдържан, сега арабите могат да атакуват пазара.

 

Тези 200 млн. паунда "Нюкасъл" може да похарчи

 

не само за трансфери, но и за увеличение на заплатите. Макар че за покупки на теория може да вложи дори повече пари. Причината е в амортизацията, която при условията на ФФП разпределя трансферната сума за срока на договора. Например, ако "свраките" подпишат 5-годишен контракт с играч за 80 млн. паунда, само по 16 млн. ще се отчитат в балансите на ФФП.

Освен това финансовият феърплей дава пълна свобода за инвестиции в инфраструктура, така че в базата, академията, стадиона и женския отбор новите собственици могат да инвестират безкрайно, още повече че Майк Ашли икономисваше най-много именно от там.

Що се отнася до трансферите - вече има доста предположения, слухове и намеци. Например, че "Нюкасъл" ще купи от "Интер" правата на дадения под наем в ПСЖ Мауро Икарди, който трудно попада в състава на звездния френски тим. "Евертън" пък е готов да обмисли продажбата на Ричарлисон, ако получи оферта за 75 млн. лири. По подобен начин стоят нещата и с Антони Марсиал и Джеси Лингард от "Манчестър Юн" (впрочем Лингард миналата зима отказа да иде под наем при "свраките", но сега клубът става много по-привлекателен).

Като друга цел е сочен защитникът на "Наполи" Калиду Кулибали. Но най-вероятен зимен трансфер изглежда защитникът на "Бърнли" Джеймс Тарковски. Договорът му приключва в края на сезона, а Тарковски има споразумение с клуба си, че може да напусне още през зимата, за да може "Бърнли" все пак да получи някакви пари.

И все пак - непосредствената задача пред саудитските собственици ще бъде оставането в Премиер лигата през този сезон. След това ще се преследват другите обявени цели.

Още по темата