Медия без
политическа реклама

Банско приема допълнителен гигантски слалом за Световната купа

Заради коронавируса международната федерация по ски направи големи размествания в календара

25 Окт. 2020
ЕПА/БГНЕС
В края на януари, преди в Европа да се настани коронавирусът, в Банско се проведоха три състезания за Световната купа при жените, като американската звезда Микаела Шифрин спечели едно спускне и един супер-Г. Това бяха и последните официални стартове на Шифрин, която пропусна целия оставащ сезон, а не участва и на откриващия гигантски слалом в Зьолден през този месец.

Сезон 2020/21 за Световната купа по ски алпийски дисциплини бе открит с традиционните два гигантски слалома в Зьолден (Ав), спечелени от Марта Басино (Ит) при жените и Лукас Браатен (Нор) при мъжете. И с това сякаш традиционното в Белия керван приключва. 

Първо, защото заради пандемията на коронавируса международната ски федерация (FIS) разреши край пистата да има едва 400 човека, при това те бяха предимно представители на медиите и технически лица. И второ, далеч по-важно, бяха направени драстични размествания в календара за сезона. А това доведе и до промяна на състезанията през февруари в Банско, но все пак не и до съкращаване на броя им.

За начало, заради медицинския протокол срещу COVID-19 FIS отмени всички надпревари в Северна Америка (Килингтън, Лейк Луис, Бийвър Крийк), като ги разпредели из европейските зимни центрове. След това бе решено също така мъжките и женските състезания да се провеждат поотделно. Скоростните и техничните дисциплини също бяха разделени, заради което този сезон въобще няма да има алпийска комбинация. 

След прегрупирането се оказа, че в повечето курорти ще има по два или повече старта само в една дисциплина. Изключенията са много малко: Алта Бадия (Ит) и Кранска Гора (Слвн) ще приемат слалом и гигантски слалом за мъже, а Семеринг (Ав) и Ясна (Слвк) ще предложат същата програма при жените; в Аделбоден (Швейц) пък ще има слалом и два гигантски за мъже.

Смесване на скоростни дисциплини (спускане и супер-Г) с технични се предвижда едва 4 пъти в целия календар за Световната купа - във Венген (Швейц, две спускания и слалом за мъже), в Кицбюел (Ав, спускане, супер-Г и слалом за мъже), както и на световното първенство в Кортина д`Ампецо (Ит) и на финалите в Ленцерхайде (Швейц) в средата на март, когато трябва да има състезания във всички дисциплини.

В  крайна сметка календарът на мъжете бе закован на 39 старта в 18 зимни центъра на 9 страни, а на жените - на 35 в 20 курорта на 11 държави.

България си запази датите за състезанията този сезон, но с лека корекция. По предварителна програма в Банско на 27 и 28 февруари трябваше да се проведат алпийска комбинация и гигантски слалом за мъже. При новото разпределение (след премахването на комбинациите от програмата) състезанията ще са два гигантски слалома за мъже.

Засега в спортния календар остава и световното първенство за младежи и девойки до 21 г., което е поверено също на Банско - между 1 и 10 март. 

Но... FIS си запази правото за допълнителни промени, отлагания и отмяна на състезания в зависимост от коронавирусната пандемия. При това, тъй като всички стартове (с изключение на спускане и супер-Г за жени на олимпийското трасе в Янцин (Кит) в края на февруари) ще са на Стария континент, тези решения ще бъдат взимани според новите препоръки на Европейския съюз и картата, която ще показва разпространението на COVID-19 по региони, а не по държави. В момента около Банско например ситуацията е високорискова и затова министърът на здравеопазването Костадин Ангелов отправи призив да не се пътува до Благоевградска област. Което веднага доведе до свиване на без това намалелите резервации за зимни почивки в Банско.

 

НОВИ ЗДРАВНИ ПАСПОРТИ

FIS ще въведе в най-скоро време нови здравни паспорти, в които подробно ще се отбелязват здравният статус и резултатите от тестовете за COVID-19 на скиорите по време на пандемията. Според световната централа паспортите, които всъщност ще са файлове в онлайн система, ще съдържат "база данни за местонахождението и здравните данни на спортистите, предназначена за подпомагане на участниците и организаторите на събитията, като ще съдържа също така и резултатите от тестовете за коронавируса".

Предвидено е системата да позволява на скиорите да въвеждат информацията за своето местонахождение и за направените им тестове за вируса. От електронната система пък организаторите на състезания ще черпят информация за състоянието на всеки един спортист и ще взимат решения "съобразно определените в различните региони здравни регулации".

От FIS обещаха да защитят въведените в системата информации в пълно съответствие с изискванията на единните разпоредби за защита на личните данни. 

Здравните паспорти бяха сред основните теми на дискусиите на последния онлайн семинар за превенция на разпространението на COVID-19, проведен от световната ски централа миналата седмица, точно преди откриващите състезания за сезон 2020/21 на Световната купа в алпийските дисциплини в Зьолден. На тези гигантски слаломи не участваха трима руски скиори заради факта, че двама от треньорите на отбора са дали положителни тестове. 

Нововъведението обаче не се отнася само за алпийските дисциплини, а и за състезателите във всички спортове, администрирани от FIS - ски бягане, ски скокову, сноуборд, северна комбинация и ски свободен стил.

Още по темата