Медия без
политическа реклама

С. Арабия похарчи $6.3 млрд. за изпиране на имидж чрез спорта

Пари се изливат щедро - от привличането на Роналдо, през F1 и бокс, до придобиването на световния голф

ЕПА/БГНЕС
Кристиано Роналдо облече жълто-синия екип на "Ал Насър" и стана първата голяма футболна звезда в Саудитска Арабия

Саудитска Арабия е похарчила минимум $6.3 млрд. за спортни сделки от началото на 2021 г., над 4 пъти повече от сумата в предходните шест години, в опит да се отвлече вниманието от потъпкването на човешките права в страната. Кралството действа чрез своя публичен инвестиционен фонд и той влага пари в мащаби, които напълно промениха професионалния голф и трансформираха трансферния пазар във футбола, показва разследване на "Гардиън".

Преди два дни "Ал Хилал" подаде официално рекордна в планетарен мащаб оферта за френската звезда на ПСЖ Килиан Мбапе от 300 млн. евро. И това е само поредният опит да бъде привлечено голямо име в световния футбол.

Инвестицията от $6.3 млрд. е почти еквивалентна на БВП на Черна гора или Барбадос и е в пъти повече от сумата, посочена в данните на правозащитната организация Grant Liberty през март 2021 г. Според тях Саудитска Арабия е похарчила $1.5 млрд. в периода 2014-2021 г., за да изчисти имиджа си чрез спорта.

И други правозащитни групи, включително Amnesty International и Human Rights Watch, наричат подобни разходи "изпиране чрез спорт" - финансиране на спортни събития с големи имена, за да се отвлече вниманието от катастрофалните резултати по отношение на човешките права.

Стратегията на Саудитска Арабия за "спортно изпиране" се развива с пълна сила, обявиха от международната група за защита на правата на човека "Амнести Интернешънъл".

По-рано големи спортни фигури и марки отхвърляха предложенията да се ангажират със Саудитска Арабия поради добре документираните нарушения на човешките права там - посочват от Grant Liberty. - Въпреки това налице е тревожна промяна в моралната позиция - изгодни финансово сделки вече се приемат, въпреки продължаващите и влошаващи се нарушения.“

След жестокото убийство на журналиста Джамал Хашоги през 2018 г. Саудитска Арабия беше широко отбягвана и на практика изпадна в изолация, след като много големи корпорации оттеглиха или спряха своите инвестиции там. Но през последните 2 години се наблюдава промяна в начина, по който се гледа на кралството в международен план. Американският президент Джо Байдън, който се зарече да превърне Саудитска Арабия в „парий“ заради убийството на Хашоги, я посети миналата година и поздрави свойски с чукване на юмруци престолонаследника и фактически лидер на страната Мохамед бин Салман.

"Гардиън" е изготвил и анализирал списък с инвестициите от 2021 г. насам, направени от Фонда за инвестиции на Саудитска Арабия (един от десетте най-големи суверенни фондове в света, с активи за $700 млрд.), както и на други държавни органи, включително министерството на туризма. Получените $6.3 млрд. вероятно са по-малко от истинската похарчена сума, тъй като Фондът е известен със своята непрозрачност относно своите финанси, поради което подробности за някои сделки не се оповестяват публично.

Закупуването на елитния английски клуб "Нюкасъл" през октомври 2021 г. за $391 млн. предизвика притеснения от правозащитни групи, по специално Amnesty International. Те критикуваха клуба, особено след като се появиха изображения на екипите на отбора за гостуване, които бяха променени, за да съответстват на цветовете на саудитския национален отбор.

Година по-късно Фондът заяви намерение да похарчи $2.3 млрд. за футболни спонсорства. Това включва огромни неопределени инвестиции за закупуване на мажоритарни дялове в четири футболни отбора в Саудитска Арабия. А после тези клубове започнаха да харчат щедро, особено "Ал Насър", който подписа с мегазвездата Кристиано Роналдо за $200 млн. годишно и го направи най-добре платения спортист в света.

Португалцът бе последван от множество други футболни звезди и треньори, включително Карим Бензема от "Реал" (Мадрид), Н'Голо Канте от "Челси", Роберто Фирмино от "Ливърпул" и бившия мениджър на "Астън Вила" Стивън Джерард.

На аржентинеца Лионел Меси пък бяха платени $25 млн. от министерството на туризма на Саудитска Арабия за популяризирането на страната и той го направи, като предприе пищни пътешествия из кралството, които бяха широко разгласявани. Впрочем аржентинецът също получи оферта - от "Ал Хилал" за $450 млн., но все пак избра да подпише с "Интер Маями" в САЩ.

В допълнение, Саудитска Арбия получи и домакинството на световното клубно първенство и го проведе през февруари тази година.

Саудитският фонд направи мегаинвестиции и в голфа, с които практически преобърна този спорт и сега кралството е може би най-влиятелната сила в него. През 2021 г. бяха вложени $2 млрд. в създаването на професионалния голф тур LIV (това е римско 54, съответстващо на броя на ударите за изиграване на всички дупки с "бърди" при пар 72).

Този ход предизвика тежко съперничество с професионалната голф асоциация PGA, която предприе съдебни действия, твърдейки, че саудитският проект примамва играчите да нарушат съществуващите си ангажименти. Едно от делата обвини LIV-тура в кампания по използване на „астрономически суми пари … в опит да се използват голфърите за изпиране чрез спорт на саудитските зверства и за насърчаване на … инициативите на Саудитския публичен инвестиционен фонд“.

Враждата обаче приключи по драматичен начин с ефективно поглъщане на PGA, за да се създаде конгломерат, който доминира в професионалния голф. Гуверньорът на Фонда Ясир ал-Румаян, е определен за президент на конгломерата.

Един от изпълнителните директори на PGA заяви този месец пред американския Конгрес, че судитският фонд ще инвестира „над $1 млрд.“ в новия орган. Сделката все още се разследва от сенатска комисия.

Други спортни инвестиции на кралството включват бокс и моторни спортове. Тази година, например, ютюбърът Джейк Пол излезе на ринга срещу боксьора Томи Фюри в Рияд, като двамата получиха хонорари съответно $3.2 и $2 млн., плюс дял от ТВ и медийните приходи. Кралството също така плати около $60 млн. за домакинството на мача за световната титла в тежка категория между Александър Усик и Антъни Джошуа през 2022 г.

През 2021 г. Фондът инвестира в спонсорство на стойност $550 млн. в McLaren Group Ltd - компания, собственост на Бахрейн и базирана в Уокинг (Анг), която е основна част от Формула 1, като производител на състезателни болиди.

Посочената по-горе обща сума от $6,3 млрд. обаче не включва $40-45 млн., които държавният петролен гигант Aramco харчи годишно за спонсориране на Формула 1, както и договори, подписани преди 2021 г. - например $65 млн. за провеждане на състезанието за Гран при на Саудитска Арабия в F1 всяка година.

Общата сума изключва също и големите разходи на Фонда в света на електронните спортове, включително скорошната инвестиция от $1 млрд. в компанията за видеоигри Embracer Group. Не включва и спортни събития, при които сумата за спонсорство е неизвестна, като например 4-годишно споразумение от март 2021 г. между планирания за построяване град на бъдещето Неом на брега на Червено море и Азиатската футболна конфедерация.

Ключови думи:

Саудитска Арабия

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?