Англия започна вихрено на Евро 2020, но би само с 1:0

17-годишен стана най-младият футболист в историята на европейските първенства

13 Юни 2021
Рахийм Стърлинг е разперил ръце в знак на облекчение от отбелязания гол във вратата на Хърватия, с който донесе първата победа за Англия на Евро 2020.

Един от фаворитите за титлата на Евро 2020 - тимът на Англия, започна с победа дългия поход към футболния връх на Стария континент. "Трите лъва" надделяха с 1:0 над наглед най-сериозния си конкурент в група D и дадоха заявка да оглавят крайното класиране в потока. Другите два тима в групата са Шотландия и Чехия, които започват с мач помежду си в Глазгоу утре.

Днес домакините на ст. "Уембли" в Лондон влязоха вихрено в мача и още преди да са изтекли и 10 минути вече бяха уцелили греда и бяха пропуснали две чисти положения пред вратата на световните вицешампиони. Най-чистата ситуация в началото се откри пред Фил Фоудън, чийто фалцов изстрел с левия крак от границата на наказателното поле в 6-ата мин. прати топката в левия страничен стълб.

Паралелно с това съотборникът му в "Манчестър Сити" Рахийм Стърлинг оказваше системен тормоз на хърватската защита и два негови шута минаха опасно близо до вратата на Доминик Ливакович. Едва след около половин час игра "ватрените" се окопитиха и започнаха да организират по-съществен натиск към Джордан Пикфорд, но като цяло английският страж нямаше сериозни затруднения до почивката.

Хърватите започнаха по-агресивно второто полувреме, но отново не успяха да материализират пресата, която наложиха дълболко в половината на англичаните. Вместо това в 57-ата мин. Стърлинг се възползва от чудесно извеждащо подаване на Калвин Филипс и прати топката в мрежата на балканския тим за оказалия се единствен гол в мача.

С успеха Англия взе частичен реванш от Хърватия за загубения с 1:2 след продължения 1/2-финал на Мондиал `18 в Русия. Освен това за първи път родината на футбола спечели своя откриващ мач на европейско първенство - едва при своето 10-о участие на шампионата.

Двубоят имаше и друга историческа стойност за британците. В 82-рата мин. на мястото на капитана Хари Кейн в игра се появи 17-годишният Джуд Белингам, който се превърна в най-младия футболист, играл някога на европейското първенство. Досега рекорда държеше 18-годишният нидерландец Джетро Вилемс, записал минути за "лалетата" на Евро `12 в Полша и Украйна.