Медия без
политическа реклама

Пандемията стана чудесно оправдание за заграбване на власт

Лидери като Виктор Орбан и Бенямин Нетаняху умело се възползваха от кризата с COVID-19, за да си дадат неограничени правомощия

Унгарският премиер Виктор Орбан (вдясно) поздравява китайски представители, които доставиха на властта в Будапеща 3 млн. предпазни маски, 100 000 теста и 86 респираторни апарата. Орбан умело се възползва от страховете на хората от коронавируса, за да си даде неограничени управленски правомощия.
ЕПА/БГНЕС
Унгарският премиер Виктор Орбан (вдясно) поздравява китайски представители, които доставиха на властта в Будапеща 3 млн. предпазни маски, 100 000 теста и 86 респираторни апарата. Орбан умело се възползва от страховете на хората от коронавируса, за да си даде неограничени управленски правомощия.

13 март, петък. Съпругът ми шофира по магистрала в Полша, когато включва новините и разбира, че страната ще затвори границите си в рамките на 24 часа. Отбива от пътя и ми се обажда. Минути по-късно вече съм си купила билет от Лондон за Варшава. Не живея в Полша през цялото време, но съпругът ми е поляк, а единствената къща, която притежавам, е в полската провинция, и исках да бъда там. 

На следващата сутрин летище "Хийтроу" беше призрачно празно, с изключение на изхода за полета за Варшава - там беше претъпкано с хора, които се опитваха да се качат на един от последните полети и да се върнат в родината си. По време на регистрацията служителите отказваха да качат в самолета пътници без полски паспорти (аз имам) или без документи за пребиваване там.

Същия ден се обадихме на сина ни, който е първокурсник в САЩ, и му наредихме веднага да отива на летището. Той планираше да остане с приятели, след като университетът затвори врати. Вместо това му дадохме 30 минути да се качи на един от последните полети за Лондон, който има връзка с един от последните полети за Берлин. Когато кацна в Европа в неделя, Полша вече беше затворила границите си за всякакъв транспорт. Той се качи на влак от Берлин до Франкфурт на Одер, който се намира на полско-германската граница. След това премина границата пеша с багажа си,

 

както във филм от Студената война за размяна на шпиони.

 

Видя пътни блокади, войници с оръжия, хора с предпазни костюми, които мерят температура. Съпругът ми го посрещна от другата страна на границата. 

Полша не е нито първата, нито последната европейска държава, която затвори границите си. Шенгенската зона престана да приема граждани извън ЕС. Медицинското основание за подобни драматични затваряния на границите е неясно: Ейми Поуп, която е бивш служител в Съвета за национална сигурност, и работеше по време на кризата с ебола през 2014 г., сподели, че администрацията на Барак Обама е планирала по онова време да затвори границите за пътници от Западна Африка, но „учени настоятелно препоръчаха да не го прави, тъй като това вероятно ще влоши разпространението на заразата". Затварянето на граници без внимателно планиране може да забави движението на оборудване и експерти или да доведе до оформяне на групи от заразени хора по летищата и на други контролно-пропускателни пунктове. Подобни мерки също така

 

създават илюзията за решителни действия,

 

без обаче да се променя ситуацията на място. Решението на президента Доналд Тръмп да спре още през януари полетите от Китай създаде фалшивото усещане, че СЬЩ са спрели COVID-19. Но не бяха.

В случая на Полша внезапното, непланирано решение предизвика хаос. Полските граждани се оказаха блокирани по света и правителството трябваше да организира чартърни полети, за да ги прибере у дома. Хиляди граждани на Украйна, Беларус и балтийските държави, включително шофьори на камиони и туристи, които се опитваха да се приберат, в продължение на дни се редяха на опашки на полско-германската граница, като използваха близките полета за тоалетни, защото граничарите отказваха да пускат хора без полски паспорти. Германският Червен кръст раздаваше храни, напитки и одеяла.

Нито една от тези драстични мерки не спряха вируса в Полша. Въпреки хаоса - а вероятно и заради хаоса - ограничителните мерки по границите са изключително популярни. Държавата прави нещо. И това може да е предвестник на нещо, което предстои.

Няма нищо ново във внезапния ентусиазъм за агресивна правителствена намеса по време на здравна криза.

 

Пандемиите са удобен повод за разширяване на правомощията на държавата.

 

Когато Черната смърт пълзи из Европа през 1348 г., властите във Венеция затварят пристанището на града за плавателни съдове, идващи от заразени с чума райони и принуждават всички пътници да останат в 30-дневна изолация, която накрая става 40 дни; оттук идва и думата карантина. Няколко века по-късно Уилям Сесил, главен съветник на кралица Елизабет I, се бори с чумата в Англия със закон, който позволява на властите да затварят заразените в домовете им за 6 седмици. Няколко години по-късно със Закона за чумата от 1604 г. критиките на тези и други мерки стават незаконни. И докато е уплашено, населението се съобразява с тези мерки - дори и ако това означава да загуби свободата си.

В Италия вече са затворени предприятия и магазини, чиято дейност е определена като неосновна. Десетки са глобени за излизане без основателна причина. Франция наложи подобни ограничения. Последва я Германия. Да, мерките са строги, но хората ги приемат като необходими. Италианският премиер Джузепе Конте се радва на подкрепата на 7 от 10 италианци - необичайно голям брой за държава, в която политиците исторически се ползват с недоверие. Френският президент Еманюел Макрон открито определи борбата срещу вируса като война и рейтингът му забележимо се вдигна.

Възползвайки се от този импулс обаче, някои политици отиват много по-далеч. Миналата седмица унгарското правителство изпрати в парламента законопроект, който

 

ще даде диктаторски правомощия на премиера Виктор Орбан

 

заради „извънредната ситуация“. За неопределен период от време той ще може да пренебрегва законите, няма да се провеждат избори и референдуми. Нарушаването на карантината ще се превърне в престъпление, което ще се наказва с лишаване от свобода. Разпространението на невярна или на друга информация, която предизвиква „смут“ или „вълнения“, също ще е престъпление, за което е предвиден затвор. Не е ясно как ще се дефинира "невярна": текстът е достатъчно неясен, за да може мярката да се отнася за почти всяка критика на правителствената политика в областта на общественото здраве. Нищо от това няма да промени факта, че Унгария е една от най-зле подготвените европейски държави за борба с пандемията - най-малкото защото политиките на правителството й накараха много образовани хора, сред които и лекари, да напуснат страната.

При обичайни обстоятелства унгарската опозиция не би подкрепила толкова нагло надхвърляне на правомощия, особено ако те имат за цел да се прикрият провалите на правителството. В този момент обаче тя мълчи. „Всичките им предупредителни системи са изключени“, казва унгарският анализатор Петер Креко. Според него при засилващия се страх никой не иска да  бъде сметнат за непатриотично настроен и да бъде обвинен, че иска по някакъв начин да навреди на здравето и безопасността на унгарците. 

Подобен рязък подход се прилага и в Израел, където Бенямин Нетаняху, който все още е премиер, въпреки че наскоро загуби изборите, прие спешно извънреден декрет, който му позволява да отложи началото на наказателното дело срещу себе си, както и да не свиква новоизбрания парламент, в който опозицията има мнозинство. Той също си даде огромни правомощия за следене, при това без никакъв контрол. Методите, които обикновено се използват за проследяване на терористи, сега ще се използват за наблюдение на спазването на карантината. Английското издание на вестник "Аарец" 

 

нарече тези ходове „корона-преврат“.

 

Американците трябва да са подготвени за подобно развитие. В следващите седмици или месеци е много вероятно Тръмп да използва кризата, за да увеличи правомощията си. И е много вероятно не само Fox News, но и много американци да го подкрепят. Според "Политико" Министерството на правосъдието вече е поискало от Конгреса правомощия да може да задържа американци без съд. Тези, които се противопоставят на подобни мерки, трябва да се подготвят да бъдат обвинени, че застрашават живота на избирателите си.

В една алтернативна вселена, с друг президент, здравните служители в САЩ можеха да имат по-добри възможности за наблюдение на общественото здраве с помощта на технологиите и без нарушаване на върховенството на закона. Южна Корея, която е процъфтяваща и стабилна демокрация, използва мобилни приложения за проследяване на пациенти с коронавирус и под карантина, без да се налага да се суспендира парламентът. Сема Згайер от фондация "Сурго" - организация, която насърчава използването на данни за поведението на хората в общественото здравеопазване - изтъква, че технологиите имат огромни възможности - например чрез наблюдение на огнища на COVID-19, така че карантина и ограничения да бъдат въведени в определени квартали, за да се избегне блокирането на достъпа до цели градове. Има и проследяваща технология, която позволява на гражданите да излязат от системата, след като пандемията приключи.

В Полша правителството е много далеч от прилагането на толкова сложни тактики. Местната полиция в нашия провинциален район редовно се обажда по телефона, за да се увери, че всички са у дома: 14-дневна карантина е задължителна за тези, които са се завърнали от чужбина. Учтиви са. Разбирам, че си вършат работата и целта е хората да са в безопасност. Но нито аз, нито някой друг от техните списъци има начин да разбере дали след като епидемията отмине, новите правомощия, дадени на властите по време на кризата, ще й бъдат отнети. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?