Медия без
политическа реклама

Колко му е да натъпчем децата в градините като сардели?

Арогантните реплики на Йорданка Фандъкова по адрес на родителите показват пълната некадърност и безхаберие на управляващите

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
"Защо групите да са по 30 деца? Може да са по 60 и така няма да има недостиг на места", предлагат иронично родители след изказването на столичния кмет.

С много неща ще се запомни управлението на столичния кмет Йорданка Фандъкова, но осигуряването на място в градина за всяко дете определено няма да е едно от тях. Близо 9300 деца останаха и тази година без място в столичните забавачки въпреки тържествените статистики за новопостроени и реконструирани сгради. Преди няколко дни кметът ясно посочи виновника - родителите, които осуетили решаването на проблема с претенциите си да има по-малко деца в група.

Столичният кмет обясни как през 2006 г. са стартирали с 33 000 места, а през 2018 г. те вече са били 49 000, като недостигът е бил минимален. "При такива данни, който и да е ръководител, не може да не си направи извода, че всъщност с много малко усилия недостигът ще бъде преодолян", заяви Фандъкова. Този прогрес обаче бил

 

спънат от искането на родителските организации

 

да се намали "чувствително" броят на децата в групите". Кметът побърза да се застрахова, че "това само по себе си е положително, разбира се, че е по-добре да са по-малко деца в групи", но в края на краищата по този начин около 3000 деца останали изведнъж извън детските градини.

"Права е кметицата - възкликна една майка. - Защо да има лимит на броя деца в група? Така не се решават проблеми. Броят на всички кандидатстващи деца по набор се разделя на броя групи от същия набор и така се определя броят в група. Така не само няма да има неприети деца, но и ще се спестят пари за нови детски градини и заплати на допълнителен персонал".

Репликата на Фандъкова няма да изненада хората, които познават истинското отношение на управляващите към гражданите - като към досадна и мрънкаща тълпа. Тя показва и типичната некадърност и безхаберие, с които се подхожда към решаването на всеки проблем. Впрочем, това не е единственото прегрешение на родителите в София, забелязано от столичния кмет. Според нея чакащите всъщност чакат за най-добрата избрана градина, и едва ли не създават фалшиво усещане за много чакащи... Място винаги има, само че някъде другаде, разбираме от тези обяснения.

За справянето на ГЕРБ с недостига на места в детските ясли и градини в София достатъчно говори самата програма за строеж на нови забавачки, която ги провокира. Едва преди седмица, в края на първата година от четвъртия си мандат, Фандъкова обяви мащабна програма за строеж на нови детски градини. В следващите три години трябва да бъдат построени 67 нови сгради, в които трябва да се разкрият 282 групи за около 6400 деца. По думите на Фандъкова в момента в столицата се изграждат 12 нови сгради за детски градини. През ноември започва строителството на още 3 - в Горна баня, във "Възраждане" и в село Сеславци. През 2021 г. Столична община

 

ще започне строителството на 31 нови сгради,

 

в които ще се открият 127 групи, като строежите трябва да бъдат завършени през 2022 г. През 2022-23 г. пък следва да започне изграждането на още 24 сгради за 98 групи.

Този грандиозен план звучи така, сякаш някой 11 години е възпрепятствал кмета Фандъкова да строи детски градини. Дори на фона на мантрата на ГЕРБ от предизборната кампания, че за 10 години в София са построени 100 детски градини, програмата пак изглежда твърде нереална. Припомняме, че ако тези градини не се виждат, то е защото ги няма - родители отдавна развенчаха този мит, като преброиха, че изцяло новите сгради са едва около 30, а останалите са разширения и реновации на съществуващи сгради. А и за община, родила стила "хубаво е, но не е готово", подобен план може само да буди тревога у потърпевшите.

В момента по данни на общината недостигът на места в градините е 2281 за деца от 3 до 6 г., а за детските ясли има 6644 чакащи деца. И при най-оптимистичния вариант за 100% изпълнение на плана, пак се очертава за около 1500 деца да няма място. А по данни на родителите, които се базират на информационната система за прием, недостигът е за цели 9300 места. До голяма степен този проблем се дължи на дългогодишно бездействие и неглижиране на проблемите.

На Фандъкова й се наложи

 

да изтърпи не един и два родителски протеста,

 

за да започне да мисли по въпроса. Ясно е, че в София никнат цели квартали без никаква инфраструктура. Очевидно е, че липсват терени за детски градини. Трябват гъвкави решения, но едва преди година в общината се заговори да се върнат част от сградите, които навремето са били градини, но бавно и сигурно през годините смениха предназначението си я в държавна служба, я в партийна централа. За върнати сгради още не се е чуло, а сега топката се прехвърля към районните кметове. Те трябва да открият и подходящи терени за строеж на нови градини, въпреки че самият кмет обяви категорично преди няколко месеца, че в столицата няма свободни терени. Така че поне знаем кой ще е виновен следващия път, когато провалът в намеренията излезе на дневен ред.

15 години не стигнаха на ГЕРБ да въведе и нещо, което родителските организации искат от години - ваучери за тези семейства, чиито деца са останали без място в детска градина. Очакваме ги най-сетне догодина, като засега размерът е определен на 300 лв. месечно. Предстои да видим дали тази идея няма да се опорочи и ваучерите да останат за шепа хора, както често става. А и ваучерите не са червена точка за кмета Фандъкова, тъй като тя беше твърдо против тях и по време на родителските протести категорично обясняваше, че няма как Столичната община да поддържа финансово семействата на некласираните за детска градина или ясла деца - вместо това отговорният подход бил средствата, които се отделят, да се насочват към строителство на нови градини.

При липсата на последователна политика и по-смели решения, общината замазва проблемите, като подхожда по възможно най-лесния начин - с директни и заобиколни начини да се увеличат децата в група. Така всички негативи остават у родителите - те ще страдат от лошата услуга, предложена за децата им. Последно такъв опит бе направен през лятото, когато в проекта за промени в наредбата за прием на децата в общинските детски градини бе предложена поправка, според която незаетите места за деца с хронични заболявания, които досега се прехвърляха само там, където не е достигнат максимално допустимият брой по наредба, занапред следва да се обявяват за свободни по общ ред за първо текущо класиране за съответната година. Това означава, че те ще се прехвърлят навсякъде и реално ще бъде увеличена бройката във всички групи, до 30 и повече деца и то с абсурдния мотив, че "предучилищната образователната система

 

има достатъчен капацитет да работи с по-голям брой

 

деца".

Еквилибристиките на Столичната община не свършиха дотук. Въпросната наредба бе оттеглена, но и в новата дяволът се оказва в детайлите, освен това въпросният текст за прехвърлянето на местата за децата с хронични заболявания, остана. Покрай уседналостта, която се въвежда за децата в София от март 2021 г., се пробутват паралелно "Правила за прием", според които ще се приемат с предимство различни категории деца - деца на затворници, деца "жертва на всякакво нехуманно или унизително отношение" ("ами че те и моите със сигурност са попадали в тази група, например като сме чакали по болниците", възкликна майка), деца "в опасност от увреждане на физическото, психическо, морално, интелектуално и социално развитие", деца от уязвими групи, както и деца на работещи в общинските ясли, градини и училища, каквито са всички деца на готвачи, охранители и т.н., въпреки че по този въпрос има решение на Административен съд София град, че това е пряка дискриминация.

Всичко това обещава да се превърне в рецепта за ново напрежение и протести при следващия прием. Няма родител, който да се обяви против предимството на децата в риск, но столичните родители отдавна са загубили своя оптимизъм. "Бунтувам се срещу правила, които реално отключват вратичка за произвол и дори не гарантират наистина приема на такива деца - много от тях изобщо няма да стигнат до тази работна група", прогнозира майка реалист.

Още по темата