Медия без
политическа реклама

Колко е сладко да си спортен министър в извънредно положение

Красен Кралев все още не е предложил нито едно конкретно решение в услуга на своя ресор

27 Апр. 2020ЯВОР ЕВТИМОВ
ММС

Близо два месеца след началото на извънредното положение в България Министерството на младежта и спорта продължава да говори за евентуалните мерки в помощ на своя ресор в бъдеще време. Близо два месеца министър Красен Кралев не е направил нито едно предложение за възможно облекчаване на ограниченията за практикуване на спорт. Близо два месеца единствената функция на ММС е да преповтаря заповедите, издадени от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, и да размахва пръст, ако дочуе отнякъде, че някой може би не се съобразява с тях.

И до днес не е ясно защо провеждането на тренировки в професионалните спортни клубове не е позволено при спазване на изискванията за физическо дистанциране и останалите хигиенни норми. Нали всяка сутрин ген. Мутафчийски подчертава, че ходенето на работа никога не е било забранявано, стига служителите да се съобразяват с противоепидемичните ограничения? Къде е по-вероятно работниците да могат да се трудят на минимум два метра един от друг - на бюрата в офиса или на стадиона и в залата?

Когато в началото на месеца  стана ясно, че някои от водещите футболни клубове у нас като "ЦСКА-София", "Локомотив" (Пд) и "Левски" се опитват да подновят частично заниманията си,

 

всичко, което Кралев направи, беше да скръцне със зъби

 

и да ги заплаши със санкции. Тогава за пореден път министърът се позова на Заповед № РД-09-275/26.03.2020 г. на здравното министерство, забраняваща провеждането на "всякакъв вид масови мероприятия, включително спортни".

Вместо това той можеше най-сетне да осъзнае, че контролираните тренировки с участието на 10-ина човека, разпръснати на площ от 6 дка, в никакъв случай не кореспондират с понятието "масово мероприятие". Но Кралев пропусна възможността да извлече позитив за себе си и най-вече за поверения му ресор.

Всъщност, ако някой реши да посети сайта на ММС, може въобще да не разбере за сериозността на проблема за спортните клубове, породен от пандемията. Ведомството на Кралев е едно от малкото в правителството на Бойко Борисов, които в момента нямат собствена онлайн секция на тема COVID-19. Там има единствено препратка към единния информационен портал Coronavirus.bg.

По-зле в това отношение е само Министерството на туризма, на чийто сайт няма дори такъв прозорец. Нищо чудно, че в сектора вече публично искат оставката на министър Николина Ангелкова, при все че от време на време тя дори предлага по някоя възможна мярка в услуга на браншовите организации. Пълното мълчание на Кралев засега е посрещано с мълчание и от спортната гилдия, но всяко търпение рано или късно се изчерпва.

Парадоксалното е, че докато на практика няма никакъв принос за подпомагане на спорта в България в условията на пандемия, Красен

 

Кралев взе да дава съвети на колегите си от ЕС

 

По време на участието си във видеоконференция на тема "Въздействието на COVID-19 върху сектор "Спорт" миналата седмица той заяви:

"Спортният сектор в Европа се нуждае от план за действие за справяне с последиците от пандемията COVID-19 за спорта. Трябва да гарантираме, че спортният сектор отговаря на условията за получаване на средства от ЕС, включително чрез структурните фондове, глава "Спорт" на програма "Еразъм+" и всички други съответни програми на ЕС."

Как точно самият той гарантира това у нас остава загадка. Още по-нелепо беше акцентирането върху мярката "60/40" като най-голямата заслуга на правителството в помощ на българския спорт в същия ден, в който финансовият министър Владислав Горанов препоръча на спортните клубове да не кандидатстват по въпросната държавна програма.

"България въведе мярка, която позволява субсидиране на 60% от заплатите на служителите на дружествата, притежаващи или управляващи спортни бази, за срок до три месеца. Собствениците им могат да кандидатстват за това подпомагане, като се цели да се сведе до минимум съкращаването на служители", похвали се Кралев пред своите колеги от ЕС.

Оттогава насам

 

по схемата "60/40" кандидатстваха двайсетина спортни дружества

 

и клубове, но някои от тях побързаха да върнат взетите държавни пари. Такъв беше случаят с футболния "Ботев" (Вр) от елитната Ефбет лига, което не бе изненада след приятелския съвет на Горанов.

На видеоконференцията на ресорните министри в ЕС Кралев също така обрисува имагинерен план за преодоляване на кризата в българския спорт. От думите му пролича, че ММС де факто няма никаква конкретна стратегия за действие и всички евентуални стъпки са само пожелателни и/или условни.

"Ще направим всичко възможно да използваме бюджетите, предназначени за състезания, за тренировъчни лагери и други тренировъчни дейности - декларира Кралев. - В процес сме на изготвяне на план за поетапно възстановяване на тренировъчните дейности. Заедно със спортните федерации в момента търсим възможни решения за актуализиране на националните спортни календари, което не е лесна задача, тъй като трябва да бъдат съобразени и с европейските и международни календари и с премахването на рестриктивните мерки в световен мащаб."

Оставен на произвола на съдбата, в момента българският спорт може донякъде да разчита единствено на международните институции. Позитивни сигнали дойдоха от двете най-мощни спортни структури в глобален мащаб - световната футболна федерация (ФИФА) и Международния олимпийски комитет (МОК), които почти едновременно обявиха, че започват изпълнението на кризисен план за финансово подпомагане на своите страни членки.

За начало БФС получи транш от $500 000, а БОК ще разполага с увеличена субсидия от МОК, която в олимпийска година обикновено възлизаше на $1 млн. Друг е въпросът обаче дали тези наглед живителни средства ще достигнат реално до клубовете и спортистите в България. По принцип олимпийският комитет няма функции за финансиране на спорта, тъй като това е изцяло в прерогативите на ММС. Бездействащо от близо два месеца.

Още по темата