Медия без
политическа реклама

САЩ оценяват кандидатите за виза чрез профила им във Фейсбук

Новите правила ще се прилагат за 14.7 млн. души всяка година

03 Юни 2019
ЕПА/БГНЕС
Кандидатите за американска виза, които си позволят да излъжат за профила си във Фейсбук, ще бъде изправени пред сериозни „имиграционни последствия”, предупредиха от Държавния департамент на САЩ.

САЩ оценяват кандидатите за американска виза на базата на профилите и контактите им в социалната мрежа Фейсбук, става ясно от новите правила на Държавния департамент, цитирани от Би Би Си и Дъ Хил. Те влязоха в сила на 31 май. Информацията за профила във Фейсбук е част от личните данни, които американските консулски служби вече изискват, както и имейл адреси и телефонни номера. Новото изискване важи за почти всички кандидати за американски визи и според изчисления на властите всяка година 14.7 млн. кандидати за разрешително за влизане в САЩ ще бъдат засегнати. Изключение са само някои дипломатически представители и висши държавни чиновници.

Досега подобна информация трябваше да предоставят само кандидати за виза, за които беше необходима допълнителна проверка като хора, които са били в части от света, контролирани от терористични групи.

"Непрекъснато работим за намирането на механизми за подобряване на процесите за скрининг, за да защитим американските гражданите, но същевременно подкрепяме законното пътуване до САЩ", обясни представител на Държавния департамент пред Би Би Си. И подчерта, че всеки, който лъже за профила си, ще бъде изправен пред сериозни „имиграционни последствия”.

От организацията "Американски съюз за граждански свободи" обаче смятат, че няма „никакви доказателства, че подобен мониторинг на активността на хората в социалните медии е ефективен или честен". Оттам добавят, че новите мерки ще накарат потребителите на социалните мрежи да се самоцензурират онлайн.

 

970712 ПРИЗНАНИЕ

Потребителите на Фейсбук „не би трябвало да имат очаквания за поверителност на личните им данни, тъй като няма лично пространство", заяви адвокатът на социалната мрежа Орин Снайдер по време на съдебно дело срещу компанията "Кеймбридж аналитика", цитиран от електронното издание Law360.  Колективният иск се гледа от съд в Сан Франциско. В защитата си Снайдер заяви, че потребителите са дали съгласие за споделяне на данните им с трети страни. Той определя Фейсбук като „цифров обществен площад“, където потребителите доброволно се отказват от защитата на личната си информация. „Трябва внимателно да пазиш нещо, за да имаш разумно очакване за неприкосновеност на личния живот“, добавя Снайдер.

Още по темата