Държавният секретар Марко Рубио е изпратил инструкции до посолствата и консулствата на САЩ да преустановят насрочването на нови интервюта за кандидати за студентски визи до второ нареждане, съобщава Politico. Информацията е потвърдена и от "Ройтерс".
„Влиза в сила незабавно - заради подготовката за разширяване на необходимия скрининг и проверка в социалните медии, консулските служби не трябва да насрочват интервюта за визи за студенти или посетители за обмен (F, M и J), докато не бъдат издадени допълнителни насоки, което се очаква през следващите дни“, се посочва в телеграмата.
Според изданието, американските власти ще въведат задължителни проверки на социалните мрежи на всички младежи, които кандидатстват за студентски визи за Съединените щати. В инструкцията на Рубио не се посочва изрично какви проверки на миналото ще преминат студентите, но се споменават изпълнителните заповеди на Доналд Тръмп, насочени към борба с тероризма и антисемитизма.
Както отбелязва Politico, администрацията на Тръмп е налагала и преди изисквания за проверка в социалните медии, но те са били насочени към чуждестранни студенти, които може да са участвали в протести срещу действията на Израел в ивицата Газа.
„Ако администрацията продължи с този план, това би могло сериозно да забави обработката на студентски визи. Това би могло да навреди и на много университети, които разчитат в голяма степен на чуждестранни студенти, за бюджетите си“, отбелязва изданието.
Докладът на Open Doors на Института за международно образование установи, че през учебната 2023-2024 г. в САЩ са се обучавали рекордните 1,1 милиона чуждестранни студенти. Те са генерирали 43,8 милиарда долара чрез разходи за обучение, жилище и живот, според NAFSA: Асоциация на международните преподаватели.
Доналд Тръмп поведе война срещу елитните университети, обвинявайки ги в антисемитизъм и woke идеология.
В началото на втория си мандат Тръмп нареди депортирането на чуждестранни студенти, участвали в протести в подкрепа на Палестина в университетски кампуси в САЩ.
Също така американските власти лишиха опълчилия се Харвардския университет от правото му да приема чуждестранни студенти, като обвиниха образователната институция в „подбуждане към насилие, антисемитизъм и сътрудничество с Китайската комунистическа партия“.
Секретарят по националната сигурност Кристи Ноем публикува писмо, което тя изпрати до университета миналата седмица, инструктирайки хилядите настоящи студенти или да се прехвърлят в други училища, или да напуснат страната.
Тръмп поиска да знае имената и държавите на произход на всички близо 7000 студенти, родени в чужбина, които посещават Харвардския университет. Президентът каза, че е неприемливо 31 процента от учениците, които посещават известното училище от Ivy League, да са от чужбина.
В петък Харвард заведе дело срещу администрацията на Тръмп за отнемане на правото му да приема чуждестранни студенти. Университетът заявява, че действията на Тръмп ще имат „незабавен и опустошителен ефект за Харвард и повече от 7000 притежатели на визи“.
„С един подпис правителството се опита да заличи една четвърт от студентите на Харвард, международните студенти, които допринасят значително за университета и неговата мисия. Без своите международни студенти Харвард не е Харвард,” пише университетът в съдебните документи
Тръмп възнамерява да прекрати всички договори на федералното правителство с Харвардския университет на стойност около 100 милиона долара.