Медия без
политическа реклама

Зукърбърг и шефовете на Meta се отърваха от съд срещу $8 млрд.

Те сключиха споразумение с акционерите, които искаха обезщетение заради огромните глоби срещу "Фейсбук"

17 Юли 2025
Марк Зукърбърг трябваше да дава показания в съда другата седмица
ЕПА/БГНЕС
Марк Зукърбърг трябваше да дава показания в съда другата седмица

Марк Зукърбърг и настоящи и бивши директори и служители на Meta постигнаха споразумение за уреждане на иска срещу тях за $8 млрд. Акционерите в компанията, съдеха оперативните шефове задето са позволили многократни нарушения на поверителността на потребителите в социалната платформа "Фейсбук" и това е довело до глоби за компанията.

Делото започна вчера, а още днес съдия Каталийн Маккормик от съда в Делауер го прекрати и поздрави страните, които малко преди това ѝ представиха писменото си споразумение. Адвокатът на ищците - Сам Клосик, не разкри подробности, само каза, че са се разбрали много бързо.

Акционерите на Meta заведоха дело срещу основателя на "Фейсбук" и главен изпълнителен директор Марк Зукърбърг, директора Марк Андрийсън, бившия главен оперативен директор Шерил Сандбърг и други настощи и бивши висши служители в компанията - общо 11 души. Те настояваха 11-тимата да им изплатят от собствените си средства компенсации за милиарди долари глоби и съдебни разноски, които Meta е платила през последните години.

Днес показания трябваше да даде Андрийсън, очакваше се Зукърбърг да свидетелства в понеделник, а Сандбърг - в сряда, като делото бе планирано да продължи до края на другата седмица. В него за показания бяха призовани също бившите членове на борда на "Фейсбук" Питър Тийл (съосновател на Palantir Technologies) и Рийд Хейстингс (съосновател на Netflix).

Социалната мрежа "Фейсбук", която промени името си на Meta през 2021 г., не бе привлечена като обвиняем и отказа всякакъв коментар на развръзката по делото. 

В иска си инвеститорите на Meta твърдят, че бивши и настоящи членове на борда не са успели напълно да контролират спазването от страна на компанията на споразумението с Федералната търговска комисия (FTC), и че Зукърбърг и Сандбърг съзнателно са управлявали "Фейсбук" като незаконна платформа за събиране на данни.

Делото бе заведено след разкритията, че данни от милиони потребители са били достъпни от Cambridge Analytica - вече несъществуваща фирма за политически консултации, която работи за успешната първа президентска кампания на Доналд Тръмп през 2016 г.

Тези разкрития доведоха до глобата, наложена от FTC на САЩ на "Фейсбук" - $5 млрд. през 2019 г., като сумата бе рекордна по онова време.

В показанията пред съда вчера Джефри Зинтс, бивш член на борда на Meta, заяви под клетва, че компанията не се е съгласила на глобата на FTC, за да спести на Зукърбърг правна отговорност. По онова време на уебсайта си Meta заяви, че е инвестирала милиарди в защита на поверителността на потребителите от 2019 г. насам.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Марк Зукърбърг, Meta, Фейсбук