Компанията майка на "Фейсбук" (Facebook) "Мета" (Meta) няма да допуска от октомври политически реклами и обяви в онлайн платформите си в Европейския съюз, предаде АФП, цитирана от БТА.
Причината за това са "неизпълними изисквания" от регламент на ЕС, съобщи корпорацията в петък. "Трудното решение" е в отговор на новия Регламент за прозрачността и насочването на политическата реклама (TTPA), който влиза в сила през октомври.
Забраната за политическа реклама ще важи за онлайн услугите на "Мета", "Фейсбук" и "Инстаграм", както и за услугата за съобщения "УотсАп". Едва през юни "Мета" обяви въвеждането на нови рекламни функции за в голяма степен несъдържащата реклами услуга за съобщения.
За "Мета" това е "трудно решение", посочиха от компанията. Групата обясни, че "за съжаление TTPA налага значителни допълнителни задължения върху нашите процеси и системи, създавайки неустойчиво ниво на сложност и правна несигурност за рекламодателите и платформите, работещи в ЕС".
Според ЕС потребителите на онлайн услуги трябва да могат ясно да разпознават политическата реклама. Новите правила са отговорът на ЕС наред с другото и на скандала с "Кеймбридж Аналитика" (Cambridge Analytica), свързан и с "Фейсбук". Предполага се, че британската компания е повлияла на президентските избори в САЩ през 2016 г. и на референдума за Брекзит в Обединеното кралство през същата година чрез масов анализ на данни от социалната мрежа.
Съгласно закона за цифровите услуги цифровите компании в Европейския съюз вече подлежат на по-строги правила за рекламите в своите платформи. Така например те трябва да разкриват алгоритмите, които стоят зад персонализираните реклами, и да съхраняват информация за това кой финансира рекламите в база данни.
Главният изпълнителен директор на "Мета" Марк Зукърбърг е изключително критичен към европейските разпоредби и през януари обвини Брюксел в "цензура". Зукърбърг сравни глобите на ЕС за компанията му с мита.