Медия без
политическа реклама

Работници от Европа и Азия отбелязаха 1 май с масови протести

Полицията в Истанбул използва сълзотворен газ, за да разпръсне хилядите хора, събрали се на първомайски митинги

01 Май 2024
ЕПА БГНЕС
Работници от различни националности и профсъюзи проведоха първомайски митинг на площад Трафалгар в Лондон, Великобритания.

Работници и активисти от цяла Европа и Азия отбелязаха Деня на труда - 1-ви май с протести срещу увеличаващите се цени и трудовите политики на правителствата си и с призиви за повече права.

Полицията в Истанбул използва сълзотворен газ и гумени куршуми, за да разпръсне хилядите хора, които се опитаха да пробият барикадите и да стигнат до централния площад "Таксим", след като властите забраниха първомайските митинги на символичното място, предаде БНР. Транспортът в съседна Гърция пък бе напълно блокиран от стачка. В Атина няколко хиляди протестиращи участваха в демонстрации, докато национални стачки предизвикаха прекъсвания на обществения транспорт и железопътния превоз в цяла Гърция. Стачките бяха организирани от най-големия профсъюз в страната, който настоява за завръщане на колективните преговори с работодателите, след като трудовите права бяха орязани по време на финансовата криза в страната.

В послание по случай 1-ви май германският канцлер Олаф Шолц обеща пенсионната възраст да не бъде вдигана. Шолц подчерта, че работещите в Германия никога не са работили толкова много часове, колкото през миналата година. "За мен е въпрос на почтеност да не лишаваме тези, които са работили дълго време, от пенсионирането, което заслужават. А по-младите хора, които са в началото на трудовия си живот, имат правото да знаят колко дълго ще трябва да работят", посочи той.

В Париж протестиращите се събираха на Площада на Републиката с искания за по-добро заплащане и условия на труд. Франция остава напрегната след неотдавнашните протести на учители, полицаи и фермери срещу повишаването на възрастта за пенсиониране.

Хиляди демонстрираха и в испанската столица Мадрид с призиви за подобряване условията на труд и повишаване на заплащането.

В Индонезия работниците изразиха гняв срещу нов закон, който според тях нарушава правата им и поискаха защита на индонезийските гастарбайтери в чужбина.

В Сеул, столицата на Южна Корея, хиляди протестиращи осъдиха антиработническите политики, провеждани от консервативното правителство, на президента Юн Сук-йол.

В Япония повече от 10 000 души се събраха в центъра на Токио с настояване за увеличение на заплатите, което според тях трябва да компенсира увеличението на цените.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?