Медия без
политическа реклама

ЕС може да изпрати мироопазваща мисия в Либия

20 Яну. 2020
ЕПА/БГНЕС

ЕС може да изпрати военна мироопазваща мисия в Либия, ако това това се наложи, обяви върховният представител за външната политика и сигурността на общността Жозеп Борел, цитиран от информационните агенции. Той бе категоричен, че ЕС ще обсъди всички начини за спазване на официално примирие в Либия, ако бъде постигнато такова. „Всяко примирие изисква някой да се грижи за него. Не можеш да каже „това е примирие“ и да забравиш за него…Някой трябва да го следи, да го управлява“, каза той. Според Борел военноморската мисия на ЕС край бреговете на Либия  също трябва да бъде подновена. 

На състоялата се в неделя в Берлин международна мирна конференция за решаване на конфликта в Либия световните лидери решиха да се „въздържат от намеса“ във войната в Либия, като обещаха да запазят оръжейно ембарго. Преговорите обаче не успяха да доведат до "сериозен диалог" между враждуващите страни - Халифа Хафтар и ръководителя на признатото от ООН правителство на Триполи Файес ал Сарадж - или да накарат и двете страни да се договорят за постоянно примирие.  "Всички участници се ангажираха да се въздържат от намеса във въоръжения конфликт или във вътрешните работи в Либия", каза генералният секретар на ООН Антонио Гутериш. Според германският канцлер Ангела Меркел е постигнато "съгласие, че искаме да запазим оръжейното ембарго, което ще бъде строго контролирано". В одобрения след края на форума документ се призовават "всички заинтересовани страни да удвоят усилията си за трайно спиране на военните действия, деескалация и трайно прекратяване на огън".

В срещата в Берлин участваха също президентът на Русия Владимир Путин, държавният секретар на САЩ Майк Помпео, държавните глави на Турция и Франция Реджеп Тайип Ердоган и Еманюел Макрон, британският премиер Борис Джонсън, представители на Алжир, Египет, Обединените арабски емирства и Китай. В Берлин пристигнаха и Файез Сарадж, премиерът на Правителството на националното съгласие (ПНС) в Триполи, и Халифа Хафтар, командир на Либийската национална армия (ЛНА), но двамата не се видяха лично. Хафтар и Сарадж  не се срещнаха очи в очи, с което показаха колко дълбока и трайна е враждата, разделяща Либия, коментира в. "Вашингтон пост".

 

Ключови думи:

ЕС, Либия, Жозеп Борел, Берлин

Още по темата