Медия без
политическа реклама

Брюксел настоява за 10 години затвор за екопрестъпления

Незаконната търговия с дървен материал и трафикът на отпадъци ще се смятат за престъплбения срещу целия ЕС

18 Дек. 2021
meatfreemondays.com/
Природозащитници настояват всички държави да признаят екоцида за престъпление. Той вече е криминализиран във Франция и Белгия.

Европейската комисия предлага  по-строги присъди срещу екологичните престъпления, включително максимална присъда от 10 години затвор и разширяване на обхвата на директивата на ЕС за екологични престъпления, за да обхване нови области като незаконната търговия с дървен материал, предаде базираното в Брюксел електронно издание EURACTIV.bg.

Екологичната престъпност е четвъртата по големина престъпна дейност в света след трафика на наркотици, трафика на хора и фалшифицирането, твърди Европейската комисия.

Най-сериозните нарушения включват незаконен трафик на отпадъци и престъпления спрямо дивата природа, замърсяване, както и незаконната търговия с опасни вещества, които понастоящем са обхванати  Директивата на околната среда от 2008 г.

Според Европейската комисия  санкциите и съдебното преследване не винаги са достатъчно възпиращи. Затова ЕК предлага изменения в закона, който задължава страните от ЕС да се борят с екологичните престъпления.

„Твърде често в Европа няма реална санкция за екологични престъпления. Нарушителите могат да останат ненаказани и има твърде малко стимули за спазване на закона“, каза еврокомисарят по околна среда Виргиниюс Синкявичюс (Литва), който представи предложението в сряда.

„Трябва да сме ясни, че екологичните престъпления не са без жертви. Те могат да причинят необратими дългосрочни щети не само на екосистемите, но и на здравето на хората“, продължи той. „Искаме да променим това, като предложим нова директива за екологичните престъпления, която ще укрепи върховенството на закона в областта на околната среда“.

Обхватът на директивата ще включва дейности като незаконна търговия с дървен материал, рециклиране на кораби и водовземане.

Предложението също така определя минимална присъда в целия ЕС за тежки екологични престъпления. Това включва лишаване от свобода от 10 години, ако престъплението заплашва живота на хората или е причинило смърт или сериозно нараняване, а за компаниите – финансова санкция до 5% от годишния им оборот.

Наред с това Европейската комисия има за цел да подобри наказателното преследване и възпирането чрез сътрудничество с националните правоприлагащи органи за справяне с престъпленията. Предложението също така предоставя подкрепа на екологични активисти, които могат да рискуват живота си, за да защитят природата, със задължения за страните от ЕС да помагат на тези, които съобщават за екологични нарушения.

Необичайно е ЕС да се намесва в наказателното право, което е от компетенцията на държавите членки. Но тъй като незаконните екологични щети често са част от организираната престъпност и носят трансгранични щети, Европейската комисия реши да се намеси. След като законодателството бъде прието, държавите от ЕС ще трябва да го прилагат.

Предложение с вратички

Има и някои дейности, които Европейската комисия не е включила, като например незаконния риболов, който оставя широко отворена вратата за прекомерния улов и удрежда морската екосистема.

Екоцидът също все още не се счита за престъпление според законодателството на ЕС, нещо, което Европейският парламент може да включи в преговорите със страните членки на ЕС при преразглеждане на директивата за екологичните престъпления.

По-рано тази година депутати и неправителствени организации обединиха усилията си, за да призоват Европейската комисия да признае екоцида за тежко престъпление.

Още по темата