Медия без
политическа реклама

ЕК следи отблизо казуса с българския F-16

Твърдения за саботаж трябва да се основават на доказателства, посочват от Брюксел

08 Май 2025Обновена
Военният министър Атанас Запрянов на церемония за първия F-16 в САЩ
Министерство на отбраната
Военният министър Атанас Запрянов на церемония за първия F-16 в САЩ

Европейската комисия даде да се разбере, че следи отблизо казуса и дискусиите около първия български многоцелеви изтребител F-16.

"Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител Ф-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и основават на потвърдени доказателства". Това заяви за БНР говорителят на Европейската комисия Тома Рение.

След кацане на изтребителя F-16 Block 70 е констатирано отклонение в работата на една от системите, което не значи, че самолетът е счупен. Това заяви командирът на ВВС ген.

"Ние приветстваме поясненията от българското Министерство на отбраната и изтъкваме важността на прозрачността и отговорността на институциите за разглеждането на каквито и да било опасения от технически и оперативен характер", заявява още Рение. 

Той уверява, че Комисията следи събитията в България, свързани със съобщенията са ситуацията с наскоро получения изтребител.

Комисията подчертава, че е необходимо всички страни членки да могат да модернизират и засилят отбранителните си способности в съответствие със стандартите на НАТО, освободени от ненужен натиск или дезинформация.

Вашингтон гарантира, че всички осем американски изтребителя F-16, които се очаква да пристигнат до края на годината, са в пълна изправност.

"Във време на повишени хибридни заплахи и геополитическа нестабилност, най-вече в региона, е от съществено значение са се избегне политизирането на свързаните с отбраната въпроси", допълва Тома Рение.

В четвъртък казусът с F-16 трябваше да се разисква в парламентарната сомисия за контрол над службите за сигурност. На нея трябваше да има изслушване на министъра на отбраната Атанас Запрянов, директора на Служба " Военно разузнаване" бригаден генерал Венелин Венев и председателя на ДАНС Пламен Тончев. Обявената тема беше, че заседанието е "във връзка с възможен нерегламентиран достъп от вражеска на България сила до класифицирана информация, свързана с една от системите на изтребителя F-16 Block 70 и евентуален саботаж срещу официалното приемане на изстребителя на въоръжение от българските ВВС." Заседанието обаче бе отменено заради удълженото пленарно заседание на Народното събрание.

Само преди дни Вашингтон гарантира, че всички осем американски изтребителя F-16, които се очаква да пристигнат до края на годината, са в пълна изправност. Това стана ясно от изявление на временно управляваща посолството на САЩ в София Сюзън Фалатко в първия си официален коментар за предизвикалия буря от политически коментари дефект в първия доставен у нас боен самолет.

През април първият, произведен за България американски изтребител F-16 бе тържествено зачислен в българските ВВС, но малко по-късно стана ясно, че заради дефектен блок той засега не може да лети и няма да участва във военния парад за Гергьовден.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата