Медия без
политическа реклама

Безгрижието за климата вече се смята за удар по правата на човека

Европейският съд за правата на човека се произнесе по знаково дело срещу Швейцария

09 Апр. 2024
Европейският съд за правата на човека в Страсбург
Съвет на Европа
Европейският съд за правата на човека в Страсбург

Европейският съд за правата на човека се произнесе по група знакови дела за изменението на климата, целящи да принудят държавите да намалят емисиите на парникови газове. Съдът в Страсбург постанови днес, че несправянето на Швейцария с климатичната криза нарушава основни права на нейните граждани. Според експерти това решение може да има ефект в целия свят.

Голямата камара на съда разгледа три отделни съдебни дела за климата, едното от които е заведено от над 2000 възрастни жени срещу Швейцария, които твърдят, че горещите вълни, предизвикани от изменението на климата, подкопават здравето и качеството им на живот и ги излагат на смъртна опасност.

Съдът постанови, че швейцарското правителство е нарушило някои от човешките права на жените, като не е изпълнило обявени цели за намаляване на замърсяването на атмосферата като фактор за горещините на планетата. Швейцария трябва да заплати на сдружението жалбоподател 80 000 евро за съдебните разноски. Тъй като не е бил предявен иск за обезщетение за вреди, не е присъдена никаква сума за това. 

Другите искове бяха предявени от един кмет срещу френското правителство, а третият - от шестима младежи в Португалия срещу 32 европейски държави. Тези два иска бяха обявени за недопустими.

И трите жалби твърдяха, че неуспехът на правителствата да намалят адекватно замърсяването, нагряващо планетата, им е причинил вреди, включително нарушаване на правото им на живот, на благосъстоянието им и на психичното им здраве.

Тези искове бележат първия случай, в който съдът се произнася по съдебни спорове, свързани с климата. Решенията са правно обвързващи и не подлежат на обжалване.

Макар че решението визира Швейцария, експерти твърдят, че делото може да послужи като прецедент при разглеждането на други основани на правата на човека дела за климата, които са образувани в международни съдилища, и може да отвори портите за множество подобни искове в бъдеще.

Решението срещу която и да е от страните на практика действа "като обвързващ договор, наложен от съда", каза Джери Листън, адвокат в неправителствената организация Global Legal Action Network, която подкрепи делото срещу Португалия.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

климат, права на човека

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?