Медия без
политическа реклама

14 страни от ЕС се договориха да разпределят бързо бежанците

В Париж беше одобрен т.нар. "механизъм за солидарност" за по-голяма ефективност и по-хуманно отношение към имигрантите

24 Юли 2019
ЕПА/БГНЕС
Френският президент Еманюел Макрон разговаря в Елисейския дворец с върховния комисар на ЕС за бежанците Филипо Гранди (в средата вляво). На срещата присъства и френският вътрешен министър Кристоф Кастанер (първият вдясно).

14 държави - членки на ЕС, се договориха за създаването на т.нар. "механизъм за солидарност" за разпределяне на мигранти, спасени във водите на Средиземно море, съобщи френският президент Еманюел Макрон, цитиран от информационните агенции. Договорката бе постигната в Париж, където на работна среща, посветена на миграцията, се събраха представители на всички европейски страни. Във френската столица бяха също еврокомисарят по миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос, върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди и директорът на Международната организация по миграция Мануел де Карвальо Ферейра Виторино.

Френският президент обясни, че "на този етап 14 държави членки са дали съгласието си за френско-германския документ", чиято цел е постигането на по-голяма ефективност и по-хуманно отношение към пристигащите мигранти през Средиземно море. Одобреният "механизъм за солидарност" предвижда участниците системно да си разпределят спасените мигранти без продължителни и тежки преговори след всяка спасителна акция. Предвижда се търсещите убежище да бъдат разпределяни възможно най-бързо, а срещу това Италия и Малта ще отворят пристанищата си. "Консолидирахме механизма за разпределение в краткосрочен план, но искаме да стигнем по-далеч", обяви Макрон. Предвидено е също така да се ускорява връщането на мигранти, които нямат право на убежище. Това обаче била сложна задача, тъй като изисква сътрудничеството на  съответните страни.

Френският президент Еманюел Макрон подчерта, че осем от 14-те страни вече били предприели активни действия, свързани с миграцията в Средиземно море. Тези "активни" страни са Франция, Германия, Ирландия, Люксембург, Литва, Португалия, Хърватия и Финландия, уточниха от Елисейския дворец. Не се съобщава обаче кои са останалите 6 държави, изразили готовност да участват в "механизма за сътрудничество". Макрон изрази надежда, че всички страни - членки на ЕС, ще се включат в механизма, като направи връзка с разпределянето на част от структурните фондове на ЕС. "Това е механизъм, за който говорим отдавна. Сега той се оформя и това е много важно", заяви върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди. 

КАРЕ - ПОЗИЦИЯ

“Без наличието на един постоянен и общо важащ за целия ЕС механизъм проблемът няма да се реши. Временните решения или коалиционните решения могат да облекчат държавите на предна линия, но няма да решат в цялост проблема, пред който е изправен ЕС. Важно е да говорим с един глас и по тази тема и да отправим правилните послания”, заяви българският външен министър Екатерина Захариева, която заедно с вътрешния министър Младен Маринов представляваха България на срещата в Париж. Това съобщиха от МВнР. Захариева също така изтъкна, че не бива да се поставя акцент само върху натиска в Централното Средиземноморие, но и да се обърне внимание на Източното Средиземноморие, където основният приток е от граждани на Афганистан, Ирак и Сирия. Маринов пък подчерта, че България ще продължи максимално отговорно да противодейства на незаконната миграция, както и досега.

 

 

Още по темата