Медия без
политическа реклама

Над 50% от колите в София ще се облагат с по-висок данък

В противоречие с предизборните си обещания Фандъкова поиска повишение на налога и върху сделките с имоти и автомобили

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Обръщам се с молба към гражданите, които искат децата ни да не дишат въздуха, който отделяме от нашите автомобили, призова Фандъкова.

И кметът на София Йорданка Фандъкова престъпи предизборното си обещание да не вдига местните данъци. Столичната администрация внася предложение за увеличение на данъка за по-старите и за най-мощните автомобили, както и на налога при сделки с имоти и коли. Най-голям е ръстът при сделките с имоти. Окончателното решение ще вземе общинският съвет след около месец и то ще е в сила от следващата година. Вероятно СОС ще приеме увеличението, тъй като ГЕРБ ще имат подкрепата на ВМРО и "Атака".

По отношение на екостандарта най-голям ще е ръстът на данъка за превозните средства с категория 0, Евро 1 и 2– от 1.1 на 1.4. За Евро 3 увеличението на коефициента ще е от 1 на 1.1. За Евро 4 покачването е от 0.8 на 1.0. За съвременните автомобили със стандарт Евро 5 и 6 коефициентът не се повишава.

По отношение на мощността при автомобилите до 99 конски сили промени също не се предвиждат. При коли от 100 до 147 к.с. компонентата за мощност скача от 1.1 на 1.21. От 147 до 201 к.с. се качва от 1.23 на 1.42, от 201 до 328 – от 1.6 на 1.84 и над 329 к.с. увеличението е от 2.1 на 2.42. Според изчисленията на Фандъкова собствениците на коли с малка мощност, но с нисък евростандарт ще плащат между 3 и 10 лв. повече, а на стари автомобили до 100 коня – между 7 и 40 лв. „Като 40 лв. ще е за колите с екостандарти 0,1 и 2 и за най-мощните автомобили. Справедливият принцип е най-замърсяващите да плащат най-много, а в момента това не е така. С увеличаването на данъка даваме знак на тези, които замърсяват въздуха най-много“, коментира Фандъкова.

Повишение на екоданъка няма да има за около 180 000 от по-старите автомобили, а за мощност– за 360 000 от регистрираните в столицата около 787 000 превозни средства, изчисли зам.-кметът Дончо Барбалов.

Разчетите на кметството са, че от повишения автомобилен данък ще се съберат 18 млн. лв. повече, които ще се похарчат за подобряване на градския транспорт и за възстановяване на паркове и градинки в кварталите. Фандъкова поясни, че в бюджета за догодина ще се заложат и пари за довеждащ транспорт до метростанциите в „Овча купел“, "Горна баня" и „Люлин“ след пускането на третия лъч на метрото. Както „Сега“ писа, според признания на шефа на „Метрополитен“ Стоян Братоев това може да не се случи до средата на годината.

Освен това Фандъкова предлага увеличение с 20% на налога при покупка на имот или автомобил. В момента той е 2.5% от данъчната стойност, като от „Московска“ 33 предлагат да стане 3%. От това поскъпване общината очаква да прибере още 20 млн. лв. „Годишно в София се правят около 115 000 сделки с коли и имоти, като над половината от тях са с декларирана стойност под 2000 лв. Това означава 50 лв. данък при сделки с коли“, изчисли кметът.

"Вдигането на данъка за колите е мярка за подобряване на качеството на въздуха, а върху сделките – за събиране на пари за ремонти на квартални улици. Обръщам се с молба за подкрепа към гражданите, към тези, които искат нашите деца да дишат по-чист въздух. Промените се предлагат с цел подобряване на качеството на въздуха и повече работа в кварталите“, коментира тя. Фандъкова каза още, че ще предложи половината от допълнително събраните приходи от сделките да остават в бюджета на районните кметове за ремонти.

На въпрос защо преди изборите е казвала, че ще управлява без повишаване на данъците, Фандъкова заяви, че София е длъжна да взима мерки за решаване на проблемите си, тъй като същото правели и градовете в съседните държави. „Не бихме искали точно София да е автомобилната морга на Западна Европа. Мерки се взимат във всички съседни държави, преди месец бяха въведени мащабни промени в Букурещ. Всички трябва да разберем, че трябва да се предприемат мерки, ако искаме да намалим трафика. Вие виждате, че той ежедневно се увеличава. Каквито и рингове и тунели да правим, когато колите се увеличават, това означава замърсяване на въздуха“, коментира тя.

 

БЕЗ ИНТРИГА

Шефът на "Патриоти за София" (ВМРО и "Атака") в СОС Карлос Контрера заяви пред "Сега", че групата му ще се запознае с предложенията на Фандъкова и вероятно ще ги подкрепи. "Още не съм чел доклада, но от това, което видях по медиите, се предлага принципът "Плаща този, който цапа". За съжаление, в България има голям проблем със замърсяващите автомобили. Една от мерките за подобряване на екологията е именно тази, макар да е непопулярна", коментира Контрера. Групата на "Патриоти за София" е от 5 човека, като към нея гравитира и лидерът на "Атака" Волен Сидеров, който иначе се води независим съветник. Заедно с 27-те членове на ГЕРБ те сформират мнозинство в 61-местния столичен парламент, което би могло да наложи повишаване на данъците. 

 

МАСОВО

Въпреки че преди местните избори кандидатите масово отричаха да имат такива планове, след 3 ноември все повече от спечелилите предлагат точно вдигане на данъци. Първо преизбраният кмет на Габрово Таня Христова съобщи, че ще вдигне налозите за коли и жилища, за да осигури около 1.8 млн. лв. повече. След това новият управник на Хасково Станислав Дечев обяви, че таксата за битови отпадъци трябва да се увеличи с около 16%. Последен преди Фандъкова в отбора на планиращите увеличение се включи Здравко Димитров в Пловдив. Той заяви преди дни, че такса смет в града ще нарасне със 100%. Новият курс бе нареден от премиера Бойко Борисов, който в нощта на местния вот скастри кандидатите, които обещават понижаване на ставките. По-късно и финансовият министър Владислав Горанов спусна инструкции за по-високи приходи в бюджета. 

Още по темата