Медия без
политическа реклама

Близо 600 000 повече нарушения на пътя са засечени до края на юли

Пловдивска област е първенец по пътнотранспортни произшествия

15 Авг. 2019НИКОЛА КОЛЕВ
БГНЕС
Според шефката на Агенцията за безопасност на движението Малина Крумова броят на пътните инциденти в Пловдивска област е неприемливо голям.

Почти 2 милиона нарушения на пътя са засекли от КАТ за първите 7 месеца на тази година. Това е с почти 600 000 повече в сравнение със същия период на миналата година. Това съобщи в сряда в Пловдив шефът на отдел "Пътна полиция" комисар Росен Ралчев. Какви санкции са наложени и колко от тях са събрани, обаче не стана ясно. Близо половин милион от тези нарушения са за превишение на скоростта с повече от 30 км в час.

Пловдивска област е първенец по регистрирани тежки пътнотранспортни произшествия. Средно една от всеки 8 катастрофи, или 12.5%, става по пътищата на областта. Стряскащите данни бяха изнесени по време на извънредно заседание на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ и на Областната комисия по пътна безопасност в сряда. В него участваха и представители на МВР, на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" и АПИ. На фона на масовата война по пътищата обаче бе изтъкнато, че фаталните инциденти били намалели със 100 през първите 7 месеца на тази година в сравнение със същия период на миналата година.

„Отчитаме усилията на институциите на местно ниво, но трябва да набележим още допълнителни мерки, защото нивото на пътния травматизъм в Пловдивска област е неприемливо високо“, каза председателят на наскоро сформираната Агенция за безопасност на движението Малина Крумова. По думите й досега на територията на областта са станали общо 444 тежки пътни инциденти, загинали са 34 човека, а ранените са 556. Фаталните инциденти намаляват с 8, а ранените са със 162-ма по-малко в сравнение със същия период на миналата година.

„Сериозно намаляване на пътния травматизъм се наблюдава след пускане в експлоатация на новия път между Пловдив и Асеновград, но остава тревожна статистиката за голям брой инциденти в градски условия. Затова ще изискваме още инфраструктурни решения от общините“, добави Крумова. Според статистиката на МВР катастрофите са съсредоточени в активната част от денонощието, като най-много са инцидентите с пострадали лица между 18 и 19 ч.

В дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР вече има служители, които търсят сигнали за корумпирани пътни полицаи сред публикациите в социалните мрежи, съобщи директорът на службата старши комисар Румен Ганев. Този подход се прилага от началото на годината, като специална програма търси определени термини и кодови думи в постовете. До юли има повече от 10 отработени сигнала по публикации във Фейсбук. Именно по тази линия се е стигнало до пътен полицай, поискал пари от шофьор до турското посолство. Старши комисар Ганев посочи, че сигнали се приемат на телефон 112 и номера в МВР и дирекция "Вътрешна сигурност", които могат да се намерят на техните сайтове, написа "Дневник". Според шефа на "Вътрешна сигурност" в последните четири години броят на сигналите остава почти без промяна, но качеството им спада.

 

ДЕЖА ВЮ

Преди Пловдив Малина Крумова бе на аналогично съвещание във Варна, където също бе изнесена апокалиптична картина за катастрофите в региона и бяха набелязани мерки за намаляване на инцидентите. Във Варна отличителното бе, че за първите шест месеца на годината загиналите при катастрофи са два пъти повече отколкото за същия период на 2018 г. - 24 сега при 14 миналата година. Съвещанието набеляза ред мерки като полагане на маркировка, разчистване на растителност, видеонаблюдение и пр., но буквално ден по-късно на новопостроения булевард "Васил Левски" стана нова тежка катастрофа. Нито във Варна, нито в Пловдив не стана дума за зачестилите произшествия на пешеходни пътеки. И на двете места обаче като под индиго от новата агенция за безопасност на движението по пътищата констатират, че има твърде много инциденти в градски условия.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?