Медия без
политическа реклама

Преподаватели призоваха за широк достъп до математика в училище

Без математическа подготовка са близо 30 000 от младите хора в България, казват те

Достъпът до математиката трябва да е широк за всички деца, смятат преподаватели
Илиана Димитрова
Достъпът до математиката трябва да е широк за всички деца, смятат преподаватели

Превръщането на математическите гимназии в специализирани няма да реши проблема с липсата на интерес и добри резултати по математика. Вместо това има нужда от разкриване на повече математически паралелки в обикновените училища. Това се разбира от отворено писмо на група университетски преподаватели до премиера, министъра на образованието и др.

То е подписано от проф. дмн Огнян Кунчев, БАН, проф. д-р Андрей Живков, University of Manchester, проф. д-р Данаил Брезов, Университет по Архитектура Строителство и Геодезия, доц. д-р Евгения Бенова, пенсиониран преподавател от Софийски университет и д-р Тодор Тодоров, гражданска група "Математика за всички деца".

Преподавателите посочват, че в момент, когато точните науки и свързаните с тях технологии стават ключови, образователната система на България произвежда ученици без базови умения по ключови дисциплини от точните науки като математика, физика, химия, при това с темпове, равносилни на национална катастрофа. "На практика без математическа подготовка са 25-30 хиляди от младите хора в България, които излизат от образователната система всяка година (50-60% от випуска) и се вливат в пазара на труда. В годините, когато Китай стратегически заложи на образователни реформи и успя да изпревари САЩ, а с помощта на колосални инвестиции в образованието Ирландия, Нидерландия, Великобритания и Индия произвеждат голям обем от качествени експертни кадри, в България практически няма стратегия за реална надпревара, базирана на научен прогрес", казват те. По думите им, противно на добрите световни практики, МОН през 2025 г. залага на политики, които рискуват превръщането на математиката и точните науки в привилегия на подбран елит (не повече от 2% от всички ученици), обричайки останалите на посредственост.

"Най-драстичен спад в подготовката по математика и природни науки се наблюдава в прогимназиалния етап, 5.-7. клас, където този проблем трябва спешно да бъде решен. Разкриването на математически паралелки в училищата би позволило голям брой от неприетите след 4. клас в математическите гимназии ученици да получат добра подготовка по математика и природни науки, и в перспектива създава широка база за подготовка на специалисти в инженерните и природонаучни направления", смятат преподавателите.

Според тях липсата на подготвени учители по STEM науки не може да е причина за липса на реформи. "Напротив, това е сигнал, че реформите са строго наложителни. Липсват учители, защото образователната система не успява да подготви достатъчно силни ученици, с които да задоволи огромния недостиг на кадри в секторите на точните науки. Нужна е решителност за повишаване на квалификацията на наличните учители и ясна стратегия за преодоляване на образователната криза", казват те. И настояват качественото основно и средно образование да бъде основен приоритет за България, като се предостави широк достъп до математическо образование в училищата, за да могат всички деца, независимо от социалния си статус, да имат достъп до реални перспективи за развитие и по-добро бъдеще. 

 

Едно наум

Авторите на отвореното писмо уточниха, че не предлагат да се увеличи броят на часовете по математика за всички ученици, както погрешно е изтълкувана позицията им в някои медии. "Налице е ясно идентифицируем процес на засилен интерес към математика при кандидатстващите деца в специализирани паралелки в 5. клас. В големите градове наблюдаваме интерес и солидна подготовка при 15-20% от випуска и под 2% места в математическите гимназиите, за разлика от провинцията, където се отварят места за 20% от випуска. Именно защото са поставени "под общ знаменател", тези деца не получават достъп до качествено образование, от което имат нужда. Това са деца, които имат очевидна мотивация и интерес към по-задълбочено изучаване на математика, но образователната система не им предоставя такава възможност - деца с медали от състезания, за които просто местата не достигат…Предложението е да се даде шанс на групата от заинтересовани ученици да получат качествено обучение по математика", казват те.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата